Ratelband moet betalen voor mishandeling ex Thé Lau laat nog van zich horen CULTUUR SHOW 31 Francine Houben renoveert bibliotheek van New York Lionel Richie geeft twintig concerten in Las Vegas Francine Houben, directeur van Mecanoo Architecten in Delft, gaat de openbare biblio theek van New York renoveren. Met het project is 300 miljoen dollar gemoeid. Er werd al meer dan tien jaar gesteggeld over de verbouwing van het Beaux Arts-gebouw uit 1907, waar miljoenen boeken en documenten zijn opgesla gen. Het gebouw in het cen trum van Manhattan wordt jaarlijks door miljoenen toeris ten bezocht en is dringend aan verbouwing toe. Gesprekken daarover lopen al meer dan tien jaar. Al die tijd maakt het onderwerp in de stad veel emo ties los. Er moet in de bibliotheek meer ruimte komen voor publiek, voor tentoonstellingen en voor een aangenaam verblijf. Ook moet een verbinding worden gelegd met een nevenvestiging, de Mid-Manhattan Library aan de overzijde van Fifth Avenue. Daar komen jaarlijks meer dan anderhalf miljoen bibliotheek bezoekers, maar het gebouw is een uitgewoonde gribus. Houben maakte eerder onder meer furore met de nieuwe bi bliotheek van de Britse stad Bir mingham. Moszkowicz toert door het land Voormalig advocaat en nieuwbakken po liticus Bram Mosz kowicz gaat het theater in. Vanaf 29 september staat hij op de planken met zijn Theaterpleidooi. Hij doet dat samen met Maarten Span- jer, die in de rol kruipt van intervie wer. Ook het pu bliek mag vragen stellen aan de man die mensen als Bou- terse, Klaas Bruins- ma, Willem Hol leeder en Geert Wil- ders bijstond. Rushdie gast op Crossing Border festival Salman Rushdie, die onder meer de Booker of Bookers- prijs won voor zijn roman Middernachts kinderen, is op 17 no vember te gast op het festival Cros sing Border in Den Haag. Hij praat er over zijn nieuwe boek Twee jaar, acht maanden en achten twintig nachten. De roman is een sati risch eerbetoon aan de kracht van verha len. Crossing Bor der begint 12 novem ber. Oekraïne wil weer naar Songfestival De Oekraïense pu blieke omroep NTU heeft zich aange meld voor deelna me aan het Eurovi sie Songfestival 2016 in de Zweedse hoofdstad Stock holm. Voorwaarde is wel dat de om roep een (finan ciële) partner vindt voor de selectie van artiest en liedje. NTU zag dit jaar af van deelname van wege de politieke onrust in het land. Oekraïne won het festival in 2004. vf Zanger Lionel Richie gaat twin tig optredens geven in het Pla net Hollywood Resort Casi no in het Amerikaanse Las Vegas. Dat meldt de BBC. Hij belooft er een spectaculaire show te brengen. „Alles wat je met special effects wil doen, kan gewoon, omdat niet alles de wereld over hoeft." Richie (66) laat weten dat hij zijn 21-jarige zoon Miles om ad vies heeft gevraagd toen hij twijfelde over het optreden. „Ik vroeg: Miles, wat vind jij van Vegas, moet ik het doen? Hij zei toen dat we een geweldige tijd zouden hebben daar", al dus de popster, die internatio naal furore maakte en zijn grootste hits in de jaren '80 scoorde. De concertreeks Lionel Richie - All the hits staat gepland voor april, mei, september en okto ber 2016. Hits als All night long, Hello en Dancing on the ceiling staan op het programma. Hij zingt ook een aantal nummers uit de tijd dat hij de frontman van de groep The Commodores was. „Fans willen uit die tijd graag het nummer Brick House horen", weet Richie. Volgens de rechtbank in Dor drecht is bewezen dat de positivi- teitsgoeroe zijn voormalige gelief de tegen het scheenbeen heeft ge schopt. Het tweetal ruziet al tij den over de voogdij van hun kin deren Royce en Emilio. In decem ber 2013 liep dat volgens Van Buuren flink uit de hand. Van Buuren zegt te zijn gesla gen, geschopt en bedreigd. 'Je gaat eraan. Je denkt dat je van mij af bent, maar je komt niet van mij af. Je gaat eraan. Ik laat je kapot schie ten', zou haar ex-man hebben ge zegd. Nadat een eerdere aangifte van huiselijk geweld werd gesepo neerd omdat er te weinig bewijs was, droeg Van Buuren altijd een memorecorder bij zich wanneer zij Ratelband weer ontmoette. De bedreigingen zijn volgens de vrouw opgenomen, maar haar Rechtbank kan bedreiging met de dood niet vaststellen vanwege teveel ruis op de bandopname ex-man zegt dat de tape is gemani puleerd. Volgens de rechter is er 'teveel ruis' op die opname om vast te kunnen stellen dat Ratelband daadwerkelijk heeft gedreigd. Van die beschuldiging wordt hij dan ook vrijgesproken. „Daar ben ik blij mee, al blijft na tuurlijk staan dat ik wel ben ver oordeeld en dat is onterecht", zegt Ratelband. „Maar ik wil vooruit kijken, dat is ook het beste voor de kinderen." Van Buuren is volgens haar woordvoerder opgelucht. „Ze vindt het fijn dat er nu een veroor deling ligt voor huiselijk geweld. Dat voelt als erkenning voor wat haar en haar twee kinderen is aan gedaan." Voorafgaand aan de zaak vond voor de rechtbank een opstootje plaats tussen Ratelband en Henk Verhaeren, die de biografie Ik, Ra telband schreef. Verhaeren filmde de aankomst van Ratelband, maar die gooide de telefoon van de bio graaf weg. Ook probeerde Verhae ren Ratelband het boek aan te bie den, maar dat leidde tot duw- en trekwerk. Ratelband moet niets van de biografie hebben. Het was alsof de schrijver toch nog even van zich liet horen. Tij dens de presentatie van De Grote Vakantie, het laatste boek van de The Scene-voorman Thé Lau, werd vooral veel voorgelezen. Co lumniste Roos Schlikker las 'An sicht uit de eeuwigheid', waarin de schrijver zijn gehoor vanuit het hiernamaals toespreekt. Journalist Leon Verdonschot droeg voor uit 'Instant Karma', het laatste ver haal van Lau, geschreven in de da gen voor zijn dood in juni dit jaar. In het jaar voor hij stierf was Lau zeer productief. Hij voltooide zijn roman Juliette, componeerde en speelde het album Platina Blues en trad op met The Scene. In zijn laatste maanden bleef hij door schrijven. Losse verhalen die een gezamenlijk thema kennen: af scheid. De bundel van tien verha len werd gistermiddag ten doop gehouden in Laus stamkroeg, De Walvis in Amsterdam. Enkele dagen voor hij stierf, nam uitgever Oscar van Gelderen de verhalen nog met hem door. Hoewel toen al in slechte condi tie, wist Thé Lau de suggesties tot verbeteringen nog volledig te dres seren. Het verhaal 'Instant Karma' had hij even daarvoor voltooid. Het gaat uiteraard over zijn nade rende dood. Wel op Laus eigen manier: niet sentimenteel of ge dragen, maar een tikje onderkoeld en met humor. Voorafgaand aan haar voor dracht vertelde Claudia De Breij over de aantrekkingskracht van Laus werk. „Zijn liedteksten ga ven je het gevoel dat je niet alleen staat. Een demonstrant droeg de ze week tijdens een vluchtelingen- protest een bord met de tekst: 'Ie dereen is van de wereld. En de we reld is van iedereen'. Je zult die re gel maar geschreven hebben." De mooiste zin van de middag kwam van de schrijver zelf. Schlik ker las namens Lau vanuit het hiernamaals voor: „Ik heb zo van mijn leven genoten dat ik het voor geen goud zou willen over doen." VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2015 ARCHITECTUUR THEATER LITERATUUR MUZIEK Lionel Richie staat volgend jaar twintig keer in het Planet Hol lywood Resort in de Amerikaanse stad Las Vegas, foto Paul Bergen MUZIEK De aankomst van Emile Ratelband (rechts) bij de rechtbank in Dordrecht leidde tot een kleine rel. De positiviteits- goeroe wilde niets te maken hebben met Henk Verhaeren, auteur van de biografie Ik, Ratelband, foto ANP door Chantal Blommers DORDRECHT. Emile Ratelband (66) moet zijn ex-vrouw Moon van Buuren een geldboete van 750 eu ro betalen voor een mishandeling. Het stel was verwikkeld in een echtscheiding. door Stefan Raatgever AMSTERDAM. Drie maanden na het overlijden van zanger en schrijver Thé Lau verschijnt er nog een laat ste boek van zijn hand. Gisteren werd De Grote Vakantie gepresen teerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31