Nieuwe cd Nick Simon inspireert beeldend kunstenaars 30 CULTUUR SHOW Nick en Simon gaan vreemd. Hun nieuwe album Open brengt ze naar het museum. En dat is wennen. Open Ze hebben niet stilgeze ten de afgelopen drie jaar. Er waren kerstal bums, een Duitstalig al bum, optredens en tele visieprogramma's waar in ze een muzikale wereldreis maak ten. Veel tijd om nieuwe nummers te schrijven was er niet. Daarom duur de het even voor het nieuwe album van Nick Simon er was. Gisteren was het zo ver. Niet al leen lanceerden ze hun cd Open, maar ook de gelijknamige kunstten toonstelling in Museum De Fundatie in Zwolle. Simon: „We zoeken altijd nieuwe uitdagingen, wat hebben we nog niet gedaan? En dan gaan er voor je het weet acht kunstenaars met jouw nummers aan de slag." Inderdaad, Nick Simon in het museum. Acht kunstenaars, onder wie Ans Markus, Ruud de Wild en Jo seph Klibansky, kregen carte blanche. Op een nummer van het nieuwe album dat hen het meeste aansprak, maakten ze een kunstwerk. Nick: „Een paar jaar geleden was ik bij een Maya-tentoonstelling in Pa rijs. Ik zag mensen aandachtig kijken en geprikkeld worden. Dat is wat kunst met je doet. Wij kunnen men sen raken met onze muziek in een concertzaal, maar nooit op een ma nier zoals dat in het museum ge beurt. Dat idee heb ik niet meer losge laten: wat als je muziek naar het mu seum brengt? Wat als kunstenaars geïnspireerd raken door onze mu ziek?" Simon: „Het is in alle opzichten een spannend concept. Iedereen be leeft een liedje op eigen manier. Hoe vertaal je dat naar een kunstwerk?" Nick: „Er zijn heel mooie werken uit voortgekomen. Beelden, foto's, schil derijen, ik ben echt aangenaam ver rast." Al die kunstwerken bij elkaar is min of meer een driedimensionale wan deltocht door het nieuwe album ge worden. Je hoort, ziet en beleeft de muziek van Nick Simon. Maar, zo willen ze duidelijk laten weten, het is niet de expositie van Nick Simon. Nick: „Dan lijkt het net alsof wij dat hebben gemaakt. Zie het als een kruisbestuiving, als een verbinding tussen onze muziek en beeldende kunst." Simon: „Het is natuurlijk bijzon der dat een museum zo'n idee ook ziet zitten. Directeur Ralph Keuning wilde de boel opschudden. Hij wist dat er ongetwijfeld vraagtekens bij de samenwerking zouden worden gezet. Nick Simon en kunst? Waar is dat museum mee bezig? Dat is juist wat hij wilde bewerkstelligen. „Aan de andere kant doen wij dat ook. Er zullen genoeg mensen zijn die naar onze muziek luisteren en Het album Open is vanaf van daag te koop en te beluisteren. De expositie met dezelfde naam, met onder meer werken van Ruud de Wild, Joseph Kli bansky en Ans Markus, is t/m 3 januari 2016 te zien in mu seum De Fundatie in Zwolle. Vrijdag 2 oktober geven Nick Simon een concert in Paradi- so (Amsterdam), op 19 en 20 december in Ahoy (Rotter dam). denken: Nick Simon in een mu seum? Is dat niet saai? Ik behoor ei genlijk bij die laatste groep. Ik zal niet snel een museum binnenlopen, ik moet er toe aangezet worden. Maar als ik er eenmaal ben vind ik het er bijna altijd leuk. Ik word getriggerd, verrast. Het haalt me even uit mijn comfortzone, daar hou ik van." Hun nieuwe album Open is ook verrassend. Meer volwassen. Ze heb ben de grenzen opgezocht, brachten rock, folk en jazz-invloeden in hun num mers. Het is ook grootser, bombastisch bijna. Nick: „We zijn dertigplussers, volwassener. Het is logisch dat onze muziek met ons mee groeit. Het album is steviger, pittiger, meer gedurfd. Dat merk je niet alleen aan de ver schillende muziekinvloeden zo als folk en rock, maar ook aan di teksten. Als ik die vergelijk met ons vorige album, dan vind ik z nu beter geschreven, met meer verdieping. „Ik merk dat bijvoorbeeld de rei zen die we hebben gemaakt ons beïnvloed hebben. Maar ook persoon lijke gebeurtenissen komen terug in onze nummers. Zonder jou gaat bij voorbeeld over rouwverwerking. Dat nummer schreef ik toen onze mana ger Jaap Buijs ziek was. Het leek wel alsof ik mezelf voor een moeilijke pe riode aan het voorbereiden was. Open je hart is weer een soort hartenkreet: breek het hokjesdenken open, kijk om je heen." Simon: „Het schrijven voor Open is een soort therapie voor mij ge weest. Daar kwam ik eigenlijk pas achter toen het af was. Als ik naar de nummers luister dan is de rode draad: haal het mooie uit het leven. Dat is wel vaker een thema in onze liedjes, maar nu lijkt het alsof ik te gen mezelf wil zeggen dat het leven vergankelijk is, dat het snel gaat. Vergeet daarom vooral niet te ge nieten." Er zit nog iets verrassends aan te komen: in het voorjaar van 20t6 gaat Simon alleen het thea ter in. Niet omdat hij Nick zat is, maar omdat hij zijn eigen nummers wil schrijven, zijn ei gen weg even wil bewandelen. Simon: „We hebben altijd tegen elkaar gezegd dat als we ooit iets zelf willen doen, dat dat moet kunnen. Het is steeds vooruit geschoven omdat wij zo lekker samen gingen, maar dit voorjaar moet ik er echt aan gelo ven. Ik kijk er naar uit. En nee, dit is niet het einde van Nick Simon, din gen kunnen ook parallel lopen." Nick: „Het ligt voor de hand om te denken dat ik dan ook iets alleen ga doen, maar die behoefte heb ik niet. Misschien als er iets op mijn pad komt, wie weet. Het is ook wel fijn om na negen jaar hard werken een keer een rustige periode te hebben. Het lijkt me heerlijk om el ke dag mijn kinderen naar school te kunnen brengen." Simon: „Nummers schijven doe ik vaker alleen, maar hoe dat straks solo in het theater zal zijn? Ik moet nu zelf gitaar spelen en dat is iets waar ik eigenlijk altijd onzeker over ben. Ik moet alleen de show dragen. Ik ga ervan uit dat het ontzettend leuk wordt. Maar misschien denk ik na vier shows: dit is het toch niet." Nick Schilder (I.) van het duo Nick Simon: „We zijn dertigplussers. Het is logisch dat onze muziek met ons mee groeit." foto Guus Schoonewille door Saskia Smith Self portrait of a dreamer van Joseph Klibansky is geba seerd op een liedje van Nick Simon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30