f •J" p y y 40 Brussel dreigt Fiat, Ikea en Coca-Cola te weren Komt prestigieus plan wel op tijd voor Jakarta? ÈWë m 24 ECONOMIE m m tail c aterbouw- kundig in genieur Victor Coe- nen wijst naar het krijtstreepje bovenaan de deur van een woonhuis. Tot daar steeg met kerst het wassende water van uit de Baai van Jakarta. De nood- wering, slechts twee stappen ver wijderd van de woonhuizen staat op springen. „De levens van mil joenen mensen worden be dreigd." Om de miljoenen bewoners langs de kust te beschermen is een Indonesische afsluitdijk be dacht in de vorm van een natio naal symbool: de mythische Garu- davogel. Nederlandse ingenieurs ontwierpen de deltawerken. Coe- nen van Witteveen+Bos, een van de ingenieursbedrijven die na mens de Nederlandse overheid aan de kustbescherming werkt, noemt het een waterbouwkundig hoogstandje. Op het mythische wezen, half mens-half adelaar, moet straks, als het doorgaat, het 'Manhattan van Jakarta' verrijzen met kantoren, luxe appartementen en winkelcen tra. Stedelijke activisten noemen het project megalomaan. Het stadsbestuur twijfelt. De kosten van het prestigeproject worden ge schat op 40 miljard dollar. In 2025 zouden de deltawerken klaar moeten zijn. De vraag is of metropool Jakarta dan al niet in een stinkend zoutwatermoeras is weggezonken. Al is de Nederlandse ingenieur een groot voorstander van de del tawerken, toch adviseert hij de In donesische regering nu eerst de 'minder sexy' noodzeewering te verbeteren. De renovatie staakte een jaar geleden omdat het bud get op is. Water sijpelt overal door de broze muur van cement. Ondertussen zakt de stad in ra zend tempo, ieder jaar zo'n 25 cen timeter. In de villawijk aan de Baai van Jakarta is dat goed zicht baar. Coenen wijst naar de jacht haven. „Hun boten liggen al hoger dan hun huis." De hoofdstad kent nauwelijks drinkwaterbedrijven. 27 miljoen huishoudens pompen dagelijks grondwater, waardoor de stad bijna zienderogen daalt. De vissers achter de noodwe- ring zitten als ratten in de val. Ze wonen inmiddels drie meter onder de zeespie gel. Het water vanuit de rivieren stroomt al lang niet meer automatisch de zee in nu die hoger ligt dan het land. Joe kels van gemalen draaien overuren. Er staan er zes. „We heb ben er minstens tach tig nodig", stelt een sombere Coenen. In de overvolle stad is geen ruimte meer voor bouwwerken die het de water moeten tegenhouden. In het 'Pluitmeer' in Noord-Jakarta halen drijvende kranen met hun grijparmen een voor een de plas tic zakjes eruit. Tot een jaar gele den stond hier nog een van de grootste sloppenwijken. De bewo ners zijn verjaagd. „Deze stadsme- ren hebben we te hard nodig om De noodwering staat op springen. 'De levens van miljoenen mensen worden bedreigd' Veertien multinationals en hun lobbyisten hangt de strafmaatre gel boven het hoofd omdat ze wei geren een parlementaire onder zoekscommissie te woord te staan. De commissie stelt een on derzoek in naar belasting- en brie venbusconstructies die multinatio nals in staat stellen tientallen tot honderden miljarden aan belas ting te ontwijken. Ze schuiven net zo lang met hun winsten tot de belasting verwaarloosbaar is. De parlementariërs hebben spe ciale belangstelling voor de regel geving en de handelswijze van multinationals in Luxemburg, Ier land en Nederland (met name de Zuidas), maar nemen in principe alle landen onder de loep. De onderzoekscommissie pikt het niet dat multinationals niet ko men opdagen en vraagt in een brief aan parlementsvoorzitter Martin Schulz de betrokken multi nationals per meteen de toegang tot het parlement te ontzeggen. „Juridisch kunnen we ze niet dwingen naar ons toe te komen, maar door hun accreditatie in te trekken maken we wel duidelijk dat hun gedrag onaanvaardbaar is", aldus de Franse oud-minister en voorzitter van de onderzoeks commissie Alain Lamassoure. De bedrijven zouden hun lob bymogelijkheden verliezen. La massoure wil samen met de rege ringen en parlementen van lidsta ten zien hoe het parlement in de toekomst bedrijven wel kan dwin gen te komen. „In elk geval is dit voor hen geen beste reclame." De onderzoekscommissie is in het algemeen slecht te spreken over haar informatievoorziening. Gisteren nog vroeg ze honderden pagina's en gespreksnotulen op over belastingafspraken met be drijven. Dit soort afspraken in Luxemburg, veelal gemaakt onder het langdurige bewind van huidig commissievoorzitter Juncker als premier, waren de directe aanlei ding voor het parlementaire on derzoek. Juncker werd gisteren ge hoord, maar greep die gelegen heid vooral aan om op te sommen hoe hij als premier altijd vocht voor Europese belastingharmoni satie. De commissie is niet tevre den met zijn opstelling. door onze correspondent Wilma van der Maten De kosten van het prestigieuze Garuda-project worden geschat op 40 miljard dollar Victor Coenen ingenieur door Frans Boogaard BRUSSEL. Ikea, Walmart, Barclays, Coca-Cola, Fiat, McDonald's, Face- book en Google dreigt de toegang tot het Europese Parlement te wor den ontzegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24