Geen patent voor vier reepjes biscuit en chocolade, zegt rechter ECONOMIE 23 Iedereen mag van Europees Hof chocoladereep van Nestlé imiteren. Wordt KitKat het nieuwe Lego? Nederlandse dividendbelasting mogelijk in strijd met EU-regels Nu snel weer terug naar de stal se multinational Nestlé, producent van de chocoladerepen dus ook. Nestlé stelt dat de vorm van de reep onmis kenbaar aan KitKat toebehoort. Ook zonder verpakking en zonder een in de chocola gedrukt logo zou de consu ment de reep herkennen. De Zwitserse voedselreus wil de vorm dan ook patenteren, zodat ande re chocaladefabrikanten niet zomaar vergelijkbare repen in de schappen kunnen leggen. Daartoe onderneemt het al jarenlang pogingen in Groot-Brittannië, maar dat gaat niet vanzelf Con current Cadbury probeert de pa- L e g o claimde dat de twee rijen met uitstekende nopjes bovenop het blokje de legostenen uniek maken. Maar ook in dit geval oordeelde de rech ter dat ze technisch noodzake lijk zijn om het gewenste effect te verkrijgen: de blokjes aan el kaar vastklikken. Niet uniek Engelse media constateren overigens dat KitKat sowieso niet helemaal uniek is. Sinds 1937 ligt in Noorwegen en De nemarken de 'Kvikk Lunsj' (snelle lunch) in de schappen, en die ziet er nagenoeg hetzelfde uit. De uitspraak van de Europese rech ter betekent dat de zaak terug gaat naar een hogere Britse rechter. Die moet definitief beslissen of er kopie tjes van de KitKat in de Engelse schap pen terecht mogen komen. 'Ook zonder verpakking en zonder een in de chocola gedrukt logo zou de consument de reep herkennen' BRUSSEL. Denk er eens even over na: vier krokante, langwerpige reepjes bis cuit overgoten met chocolade op een rijtje die met chocola aan elkaar zijn vastgeklonken. Waar denkt u aan? Gro te kans dat KitKat het eerste merk is dat bij u naar boven komt. Met andere woorden: de hierboven beschreven vorm is typisch Kit Kat. Nou, dat vindt de Zwitser- tentregistratie te blokkeren, tot nu toe met succes. In 2013 weigerde het Britse merkenbureau de aanvraag om KitKat uniek te verklaren. Nestlé week daarop uit naar het Eu ropese Hof van Justitie, maar ook daar bepaalden de rechters nu dat KitKat niet herkenbaar genoeg is om de vorm te patenteren. De reden: de essentiële eigenschappen van de KitKat zijn inhe rent aan de functie. De inhammetjes zijn bijvoorbeeld nodig om de reep te kunnen breken. Lego In principe is het wel mogelijk om vor men te patenteren. Zo slaagde Apple er in 2012 in om octrooi te claimen voor de vorm van haar tabiets: rechthoekig met ronde hoeken. Lego had ooit pa tent gekrgegen op de kenmer kende legoblokjes en pro beerde in 2010 te voorkomen dat dat zou verval len, tevergeefs. De Nederlandse dividendbelas ting kan in strijd zijn met het vrij verkeer van kapitaal in Euro pa. Dat stelde het Europese Hof van Justitie gisteren in een ar rest. De Belastingdienst moet hierdoor mogelijk te veel geïnd geld gaan terugbetalen. Om wat voor bedragen het gaat, is nog niet duidelijk. Het gaat om twee particulieren die niet in Neder land wonen en de Franse bank Société Générale. Ze claimen dat ze meer belasting hebben moe ten betalen over hun inkomsten uit aandelen in Nederlandse beursfondsen, dan particulieren en bedrijven in Nederland zelf. Het hof vindt dat gekeken moet worden of er sprake is van discrimi natie. Wanneer hun belastingdruk inderdaad zwaarder is geweest, dan zal Nederland over de brug moeten komen. De zaak wordt nu terugver wezen naar de Hoge Raad. Het mi nisterie van Financiën laat in een reactie weten het arrest te bestude ren en het oordeel van de Hoge Raad af te wachten. Mensen die in Nederland wonen kunnen de door hen betaalde dividendbelasting ver rekenen met andere belastingen. Voor personen over de grens is dat niet zo eenvoudig. Er bestaan bij de Belastingdienst regelingen om vrij stelling of teruggaaf te krijgen van de belasting, maar daar konden de klagers geen gebruik van maken. 'Olieprijs nog 15 jaar op laag niveau' De olieprijzen kunnen nog vijf tien jaar op de huidige lage ni veaus blijven en er bestaat zelfs een kans dat de prijzen dalen tot 20 dollar per vat. Dat stelt de Ame rikaanse zakenbank Goldman Sachs. We zien op langere termijn een olieprijs van 50 dollar per vat (van 159 liter), aldus het hoofd van de divisie voor grondstoffenonder- zoek van het financiële concern. Volgens de bank is het wereldwij de overaanbod van olie groter dan eerder werd gedacht en zal dit de prijzen blijven drukken in de toe komst. Sinds vorig jaar zijn de olie prijzen meer dan gehalveerd. De prijs van een vat Amerikaanse olie stond gisteren op 46,61 dollar. Brentolie kostte 48,99 dollar. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2015 KitKat is niet uniek senoes door Sander van Mersbergen LUXEMBURG NEW YORK VALS. Een Zwitserse schaapsherder leidt zijn 650-koppige kudde omlaag, het dal in. De dieren keren terug naar de stal, nadat ze de gehele zomer hoog in de bergen van het kanton Grisons van het malse gras hebben geno ten. foto Gian Ehrenzeller/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23