Lars van der Haar kent zijn plaats in Las Vegas Slalommend tussen de fens bereidt Verstappen de race voor 20 SPORT Zonderland moet even rust houden Geen visum voor Timina IVveede dode in week tijd Zware straf op schwalbe Het is verplichte Grand Prix-kost: de trackwalk. Max Verstappen verkende het Marina Bay Street Circuit. Om half tien 's avonds, nadat alle plichtplegin gen met de media zijn voltooid, stapt een ze venkoppig gezelschap - aangevoerd door Max Verstappen, race-ingenieur Xevi Pujolar en in het kielzog ook vader Jos - bij start/finish het Marina Bay Street Circuit op. Om het nauwe, uitdagende lint straatasfalt aan een nauwgezette in spectie te onderwerpen. „Je ziet altijd kleine dingen", zegt de tiener - met ka ki shorts en nieuwe gympen aan de voeten - onderweg. „Hoe hoog de kerb stones zijn, wat voor soort asfalt er ligt. Maar ook hoeveel ruimte je bijvoor beeld hebt als je je verremt." Een snel inspectierondje wordt het niet in Singapore. Verstappen moet on derweg tientallen keren op de rem trappen vanwege fans, die over de baan wandelen en hem ontdekken. „Zo lang heb ik er nog nooit over ge daan", bekent de tiener met een grijns. „Meestal is het circuit gesloten als we de trackwalk doen." Maar verkennings ronde of niet, de Limburger weigert niet om met fans op de foto te gaan. „Ik heb er geen last van hoor." Het principe van de trackwalk is heel simpel. Het is een speurtocht naar details, soms beslissend voor de uit komst van een race. Pujolar heeft stee vast een boekwerk bij zich met foto's, waarop de verschillen goed zichtbaar zijn hoe coureurs een bocht aansnij den en nemen. „Die foto's maken we via de onboard camera's van de au to's", vertelt de Spanjaard. Hij laat niets aan het toeval over. Opgeblazen In bocht t (van de 23 op het Marina Bay Street Circuit) loopt het gezel schap vrij snel door. Er liggen kerbsto nes. „Maar daar kun je met gemak vei lig overheen", concludeert vader Jos. Bocht 7 is heel wat verraderlijker, stelt hij na een korte inspectie. „Als je die niet houdt, moet je recht over de kerb stones gaan en je verlies nemen", advi seert hij zijn zoon. Die knikt. Drie bochten verderop is hem uit televisie beelden iets opgevallen. „Ik zag dat de coureurs hier heel verschillende lijnen rijden", zegt hij tegen Pujolar. Naast Renaults race-ingenieur en Toro Rosso's data-ingenieur loopt ook - ismm In bocht 22 is er topoverleg tussen Verstappen en Pujolar. 'Hoog hè, die kerbstones' Verstappens persoonlijke trainer Jake Aliker ('Sjakie') mee. Een dag eerder heeft het tweetal het circuit al ren nend overmeesterd. „Hier blies je je zelf op, Jake", plaagt Verstappen de Brit. „En steeds als je dichterbij kwam, versnelde ik weer", lacht de Limbur ger, die de ruim vijf kilometer ronde in 22.30 minuten voltooide. „Ach", pa reert Aliker, „dat is goed voor Max' zelf vertrouwen. Ik zou ook iets niet goed doen als ik sneller was..." Nachtwedstrijd Ah, daar komt weer een fan aangelo pen. Een Nederlandse dit keer. „Max, een foto alsjeblieft." Verstappen wacht geduldig, want het wil maar niet luk ken. Maar hij weet wel waarom. „Je toe stel staat nog op video", zegt de Lim burger. Probleem verholpen en weer ie mand blij gemaakt. Bij bocht 18 stopt hij even. „Een blinde bocht. Kijk, de lampen houden daar op." Of het racen onder kunstlicht lastiger is? „Kijk zelf. Dit is toch iets anders dan bij dag licht." Bij bocht 22 is er topoverleg tussen Verstappen en Pujolar. „Hoog hè, die kerbstones." Aandachtspuntje voor de trainingssessie. Verstappen ontdekt op weg naar start/finish ook nog wat vuil op de baan. „Dat zullen we even schoon moeten rijden", stelt de Lim burger, voordat hij door een suppoost wordt tegengehouden bij het inlopen van de pitstraat. „Meneer, mag ik uw pas even zien?", vraagt hij. Die heeft Verstappen niet om zijn nek hangen. „Ik ben coureur", riposteert hij. En weg is de tiener. Een stuk wijzer en klaar voor de volgende uitdaging. LAS VEGAS. Meer dan het winnen van de sprint om de vierde plaats zat er in Las Vegas niet in voor Lars van der Haar. De strijd om de podiumplekken van de eerste over zeese wereldbekercross was een puur Vlaamse aangelegenheid. Wout van Aert pakte de zege na een korte indrukwekkende so lo en het zilver en brons waren voor zijn vluchtmakkers Sven Nys en Michael Vanthourenhout. „Ik had het gevoel dat ze beter waren en ik denk dat ik daarom op mijn plek ben geëindigd", zei Giant-ren- ner Van der Haar over zijn veldrit in de Amerikaanse gokstad. Een val in het begin van de avondwedstrijd deed daar volgens hem weinig aan af. Balken Van der Haar ging onderuit op de balken omdat Tom Meeusen vlak voor hem over de kop ging. „Die val gooide deels roet in het eten. Daarna durfde ik niet meer te springen." Het was volgens Van der Haar echter niet de reden dat hij moest passen toen Nys en Van Aert half-koers de achtervolging inzetten op koploper Vanthouren hout. Terwijl die drie vooraan de hoofdprijzen verdeelden, knokte Van der Haar met de Amerikaan Jeremy Powers en de Belg Kevin Pauwels om de vierde plek. Die greep hij in een korte felle sprint. Corné van Kessel finishte als ne gende, Niels Wubben als veertien de. Vorig jaar eindigde Van der Haar achter Nys als tweede in CrossVegas. De woestijn-wed strijd maakte dit jaar voor het eerst deel uit van het wereldbeker circuit. De cross in Montreal, de tweede geplande Noord-Ameri kaanse WB-wedstrijd, werd we gens geldgebrek afgeblazen. Van der Haar bereidde zich met Giant in de Ronde van Al berta voor op het crossseizoen. „Omdat het weer daar zo slecht was, heb ik niet kunnen doen wat ik er van plan was. Het trainings kamp later in Portland was wel weer goed." Een lichte hersenschud ding verstoort de voorberei ding van Epke Zonderland op de WK turnen. De olympisch kampioen neemt daarom morgen niet deel aan de interland tegen België en Italië in Heerenveen. Zonderland viel drie weken geleden op de training van het rek en kwam daarbij volgens coach Daniël Knibbeler on gelukkig terecht. Zijn deel name aan de WK eind oktober in Glasgow loopt vooralsnog geen gevaar. Tafeltennisster Yana Timi na gaat niet met Oranje naar het EK in Rusland, omdat ze geen visum krijgt. Timina is van Russi sche afkomst maar haar in ternationale Russische pas poort is verlopen. Ondanks vele inspanningen op diver se niveaus is het niet op tijd gelukt om een nieuw paspoort te regelen. Ook haar zus en bondscoach Elena Timina gaat niet naar Jekaterinaburg omdat haar paspoort niet op tijd vernieuwd kon worden. De bokssport heeft deze week een tweede dode te betreuren. De Zuid- Afrikaan Mwazenele Kom- polo raakte bij een gevecht in coma door een knock out en overleed later in een ziekenhuis nabij Kaap stad. Dinsdag overleed in Australië bokser David Browne na een rake klap. Bij het WK rugby, dat van daag van start gaat, worden schwalbes zwaar bestraft. John Jeffrey, voorzitter van de scheidsrechterscommis- sie van de internationale rugbybond: „Er sluipt een voetbalcultuur in onze sport, waarbij spelers el kaar overtredingen aansme ren. Schwalbes worden daarom zwaar bestraft. On ze sport staat in de etalage. We moeten onze waarden in stand houden." Op zoek naar de details door André Venema amdSSÊBBBanx Max Verstappen blijft in Singapore op de foto gaan met Formule 1-fans. foto Peter van Egmond door Ad Pertijs TURNEN 10 Het EK honkbal wordt in 2016 voor de tiende keer in Nederland gehouden. Het sportcomplex van de Hoofddorp Pioneers vormt van 8 tot 19 september het strijdtoneel. TAFELTENNIS BOKSEN RUGBY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20