Jeugdig gepruts onderstreept heilloze weg Ajax FC Groningen over de knie maar Amsterdammers beleven weer een beroerde Europese avond: 2-2 Weer ging er veel te veel mis bij Ajax op een Europese avond. Met 2-2 bleef de schade echter beperkt. SPORT 19 AMSTERDAM. Geen gefluit, geen ge juich. Een voorzichtig applaus klonk in de Amsterdam Arena. Alsof de supporters ook niet pre cies wisten wat ze hier nu van moesten denken. Twee keer kwam Ajax terug van een achter stand, maar het gelijkspel zal na een nachtje slapen allerminst voe len als een overwinning. Aanvoerder Davy Klaassen had gisteravond niet lang nodig om die conclusie te trekken. Frustra tie en teleurstelling tekenden zijn gezicht. Beseffend dat ook de vijf de Europese wedstrijd van het jaar niet werd waar iedereen bin nen Ajax zo wanhopig op wacht. Na de rode kaart van Celtic-spe ler Emilio Izaguirre volgde een slotoffensief dat via invaller Lasse Schone vlak voor tijd de gelijkma ker opleverde. Zijn vrije trap werd door niemand aangeraakt en ver- dween achter de matige keepende Craig Gordon. Maar de opportu nistische slotfase verbloemde niet wat Ajax daarvoor liet zien. Klaassen haalde één van de wei nige vloeiende aanvallen aan: „Die t-i was mooi, maar we had den meer van dat soort aanvallen moeten laten zien. Een teleurstel lende avond." De eerste gelijkma ker van Ajax was inderdaad bijzon der fraai. Amin Younes, opmerke lijk genoeg debutant in een wed- 'Die 1-1 was mooi, maar we hadden meer van dat soort aanvallen moeten laten zien. Een teleurstellende avond' strijd van dit gewicht, vond Klaas sen. De gelegenheidspits hakte naar Viktor Fischer die knap raak schoot. Klaassen was als verwacht de nummer negen, in plaats van de ter discussie staande Arek Milik. Frank de Boer slachtoffert de Pool nu al snel in het seizoen. Vooral om het koppeltje Klaassen-Fi- scher te laten profiteren tegen de statische verdedigers van Celtic. Een tactische keuze dus, verklaar de De Boer, maar tegelijkertijd weer een signaal naar Milik die ook vorig seizoen maar niet de vas te spits van Ajax kon worden. Ja renlang tobt Ajax al met de meest besproken positie van het elftal. Het was niet hetgeen gister bleef hangen. Wat wel? Toch voor al de kinderlijke fouten. Alweer op het Europese podium. Jaïro Rie- dewald had vooraf nog gesteld dat de ploeg vol jonkies na eerdere fla ters in Europa zich nu volwassen moest tonen. Maar Daley Sinkgra- ven verloor weer opvallend een voudig de bal als inleiding van de vroege o-i van Nir Biton. Minder dom en opzichtig als tegen Rapid, maar wel met dezelfde gevolgen. En ook de manier waarop Ne- manja Gudelj vlak voor rust Mi- AMSTERDAM. Daley Sinkgraven die wéér knullig een bal verspeelt in de as van het veld. Jaïro Riedewald die op twee meter staat te dekken, met zijn rug naar de tegen stander gedraaid. Nemanja Gudelj die half slachtig een luchtduel aangaat bij een cor ner van Celtic. Stuk voor stuk sleutelmomenten, nog voor rust, ontluisterend en bevestigend tegelijk. Ontluisterend omdat het gisteravond leid de tot een moeizaam gelijkspel voor Ajax, thuis tegen een matig Celtic. En bevestigend omdat het eens te meer on derstreept dat de Amsterdamse club een heilloze weg bewandelt in Europa. Een eeu wigdurend schoolreisje is het, vicieuze rondjes rijdend met een bus vol puberjon gens. Al die bravoure die de club tentoonspreid de de laatste jaren, zogenaamd vastbeslo ten om ook internationaal weer mee te tel len: het is allang niet meer te verkopen. Kijk alleen naar de leeftijdsopbouw van dit team - en je kunt uittekenen dat dit Ajax juist in een internationaal decor tekort komt. In de Champions League, maar uit eindelijk óók in de Europa League. Jongens van 19 of 20, amper gewend aan de eredivisie, maken nu eenmaal individuele fouten zoals Ajax dat gisteren deed- en al helemaal als er niemand is om ze bij de hand te nemen. PSV bewees eerder deze week wat het waard is om je elftal 'interna tionaal' te wapenen, met spelers zoals Andrès Guardado, Hector Moreno en in iets mindere mate Luuk de Jong. Spelers die instinctief ruiken waar en wan neer je de bal niet mag verliezen, of wan neer je de toon zet in een wedstrijd. Voet ballers die de norm en de ondergrens bepa len voor de rest van een elftal. De Eindhovense dub heeft van volwassen heid en mentale hardheid gericht beleid ge maakt. Ajax investeert niet in routine, het haalt hooguit wat koopjes op in de marge van de transfermarkt, zoekend in de catego rie Niki Zimling en John Heitinga. Gevolg: internationaal voetbal je voor eeuwig te gen je eigen grilligheid. Ja, qua percentage balbezit was het alle maal weer prima in orde, en Ajax speelde veelal op de helft van de tegenstander. Maar zoals al die keren hiervoor, tegen Ra pid Wien en al die andere modale Europe se clubs, ging het mis op de cruciale mo menten. Juist in de omschakeling legde Celtic voortdurend de kwetsbaarheid van Ajax bloot, resulterend in een serie van kansen. Het was bovenal aan de rode kaart van linksback Emilio Izaguirre te danken dat het alsnog gelijk werd. Ajax had zowaar nog kunnen winnen in de slotfase, zeker, maar twee tegengoals in ei gen huis tegen een Europese middenmo ter; onder de streep is het wéér een onvol doende. kael Lustig (1-2) uit het oog ver loor hoorde niet bij het Europese niveau dat de club zegt na te stre ven. Met na rust alsnog Milik in de ploeg, wilde De Boer de gelijk maker forceren. Al snapte het Am sterdamse publiek niet dat het ten koste moest gaan van Younes die na een weifelend begin daarna juist vaak voor dreiging zorgde. Milik kopte nog op de paal, waar na Schóne de avond dus nog een beetje redde. Vanzelfsprekend is er met vijf pou lewedstrijden te gaan nog niets verloren. Maar de halve finale Eu ropa League? Eerder geformuleerd als doelstelling. Daar dacht gistera vond in de Arena helemaal nie mand aan na weer een teleurstel ling in een Europees duel. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2015 Frustratie en teleurstelling door Daniël Dwarswaard CELTIC Davy Klaassen door Sjoerd Mossou UITSLAGEN VOETBAL Europa League, eerste speelronde. Groep A Ajax (Ned) - Celtic (Sch) 2-2 (1-2). 8. Biton 0-1, 25. Fischer 1-1, 42. Lustig 1-2, 85. Schone 2-2. Scheidsrechter: Banti (Ita). Rode kaart: 74. Izaguirre (Celtic, 2xg). Gele kaart: Serero (Ajax), Lustig, Johansen (Celtic). Ajax: Cillessen, Tete, Veltman, Riedewald, Dijks, Gudelj, Fischer (75. Schone), Sinkgraven (62. Serero), El Ghazi, Klaassen, Younes (62. Milik). Celtic: Gordon, Lustig (69. Ambrose), Simuno- vic, Boyata, Izaguirre, Brown, Johansen, Biton, Forrest (75. Blackett), Griffiths, Commons (83. Janko). Fenerbahqe (Tur) - Molde FK (Noo) 1 -3 Groep B G. de Bordeaux (Fra) - Liverpool (Eng) 1 -1 FC Sion (Zwi) - Rubin Kazan (Rus) 2-1 Groep C B. Dortmund (Dui) - FC Krasnodar (Rus) 2-1 Qabala FK (Aze) - PAOK (Gri) 0-0 Groep D Napoli (Ita) - Club Brugge (Bel) 5-0 FC Midtjylland (Den) - Legia W. (Pol) 1-0 Groep E Rapid Wien (Oos) - Villarreal (Spa) 2-1 Viktoria Plzen (Tsj) - D. Minsk (WRu) 2-0 Groep F FC Groningen (Ned) - Olympique Marseille (Fra) 0-3 (0-2). 25. N'Koudou 0-1, 39. Ocam- pos 0-2, 61. Alessandrini 0-3. Scheidsrechter: Aranovskiy (Oek). Gele kaart: De Leeuw (gro- ningen), B. Mendy, Ocampos (Olympique). FC Groningen: Padt, Hateboer, Kappelhof, Lindgren, Tamata, Maduro, De Leeuw, Tib- bling, Linssen, Floesen (66. Mahi), Rusnak (70. Drost) Olympique Marseille: Mandanda, Isla, Sparag- na, Rekik, B. Mendy (66. De Ceglie), Zambo Anguissa, Lucas Silva (82. Rolando), Romao, Alessandrini (75. Sarr), Ocampos, N'Koudou. Slovan Liberec (Tsj) - Sporting Braga (Por) 0-1 Groep G Saint-Étienne (Fra) - Rosenborg (Noo) 2-2 D. Dnjepropetrovsk (Oek) - Lazio (Ita) 1-1 Groep H Sporting P. (Por) - Lok. Moskou (Rus) 1-3 Skënderbeu (Alb) - Besiktas (Tur) 0-1 Groep I Fiorentina (Ita) - FC Basel (Zwi) 1-2 Lech Poznan (Pol) - Belenenses (Por) 0-0 Groep J Tottenham PI. (Eng) - FK Qarabag (Aze) 3-1 Anderlecht (Bel) - AS Monaco (Fra) 1 -1 Groep K APOEL Nicosia (Cyp) - Schalke 04 (Dui) 0-3 FC Asteras (Gri) - Sparta Praag (Tsj) 1-1 Groep L Athletic Club (Spa) - FC Augsburg (Dui) 3-1 Partizan Belgrado (Ser) - AZ (Ned) 3-2 (2-1). 11. Oumarou 1-0, 34. V.d. Linden 1-1, 39. Oumarou 2-1, 89. Zivkovic 3-1, 90+2 Hen- riksen 3-2. Scheidsrechter: Orsato (Ita). Rode kaart: 77. Plupperts (AZ, 2xg). Gele kaart: Bala- zic (Partizan), Brezancic, Hupperts (AZ). Partizan Belgrado: Z. Zivkovic, Vuiicevic, Bala- zic, Fabricio Silva, Lekovic, A. Zivkovic (90+1. Ninkovic), Babovic, Jevtovic, Brasanac, Ouma rou (83. S.llic), Saponjic (67. Bojinov) AZ: Rochet, Johansson, Gouweleeuw, v.d. Lin den, Brezancic, Hupperts, v. Overeem (64. Dos Santos), Henriksen, Rienstra, Haye (84. Tanko- vic), Janssen (73. Mühren). Kinderlijk eenvoudig omzeilde Georges-Kévin N'Koudou halverwege de eerste helft FC Groningen-doelman Ser gio Padt en verdediger Johan Kappelhof (2). Toen niet veel later de 0-2 viel was de wedstrijd al gespeeld, foto ANP Frank de Boer spoort zijn ploeg aan. foto SCS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19