Broers van jihadisten sluisden duizenden euro's door naar kalifaat Scholen kloppen bij universiteiten aan voor talentvolle leerlingen NIEUWS 15 Zeker 7.000 scholieren volgen dit jaar lessen aan een universiteit. „Wow, ik heb zoveel geleerd." Kunnen jullie een NMR- sample ma ken", vraagt master- student Thomas. Voor buitenstaan ders is deze vraag abracadabra, maar Lara van der Poll (17) en Isabel Rigutto (17) we ten precies waarover de student het heeft. „Ja", luidt hun korte ant woord. Behendig halen ze wat vloei stof uit een bruine pot. Samen met wat andere 'goedjes' spuiten ze die in een glazen pot. Vervol gens gieten ze het mengsel over in een reageerbuisje. Ze hoeven nie mand iets te vragen, weten pre cies wat ze moeten doen. „En nu moeten we kijken of de reactie komt die we verwachten", zegt La- ra tevreden. De twee leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest nemen deel aan het Pre-Universi- ty College op de Universiteit Lei den, een programma dat speciaal voor vwo'ers is samengesteld. Ze volgen colleges, schrijven essays, maken een tentamen en staan nu drie weken lang in witte jas, met beschermende bril, in het schei- kundelaboratorium. „We helpen bij een medicijnonderzoek", ver telt Lara. „We willen een mole cuul kunnen toevoegen dat laat zien waar in het lichaam een me dicijn precies terechtkomt." Steeds meer middelbare scho lieren zoeken extra uitdaging. Ze halen vaak hoge cijfers, dreigen verveeld te raken en willen weten schappelijk bezig zijn. Middelbare scholen kloppen bij universiteiten aan voor hun talentvolle leerlin gen. Die hebben inmiddels een rijk gevuld programma, met mas- terclasses, colleges en onderzoeks projecten. Dit jaar zijn zeker 7.000 scholieren op de campussen te vinden. Dat aantal groeit gestaag. „Voor sommige onderdelen moe ten we nu echt nee verkopen aan scholen. Ze mogen maximaal twee leerlingen aandragen", zegt Mireille Vaal, van de Radboud Uni versiteit in Nijmegen. Het aantal inschrijvingen over stijgt op veel universiteiten de be schikbare plekken. Dat geldt ook op de Universiteit Leiden. Voor Isabel en Lara was het spannend of ze door de selectie zouden ko men. Lara: „Ik weet het nog goed. Het aantal inschrijvingen overstijgt op veel universiteiten de beschikbare plekken Ik zat bij Latijn met iets van zeven anderen die zich ook hadden aan gemeld. Eén voor één moesten we de klas uit, mijn klasgenoten kwa men met bedrukte gezichten te rug. Ik wist gewoon dat ze niet wa ren toegelaten. Ik moest als laat ste. De docent zei: voor jou heb ik goed nieuws. Ik was zo blij." De programma's zijn zeker niet voor alle slimmeriken weggelegd. Ze moeten goed kunnen organise ren en lessen op de middelbare school kunnen missen. Want de extra vakken op de universiteit ko men bovenop hun normale les sen. „Ze moeten soms twee keer per week college volgen", zegt Tonke van de Ven van de Tilburg University. „Soms hebben ze ge luk en zijn beide colleges op de zelfde dag. Soms moeten ze op twee verschillende dagen komen. Dat kost behoorlijk wat tijd." De resultaten zijn er niet min der om. De meeste scholieren sco ren hoge cijfers voor de tenta mens. Bovendien: de talentenpro gramma's komen ook de achter blijvers op de middelbare school ten goede. „Het werkt als een olie vlek", constateert Annebeth Si- monz, onderwijscoördinator van de Universiteit Leiden. „Die leer lingen nemen nieuwe informatie mee de klas in. En het wordt nor maal dat je je uiterste best doet op school en goede cijfers haalt." Er zijn nog twee belangrijke re denen voor het grote scala aan scholierenlessen: leerlingen kun nen makkelijker de juiste studie kiezen én de aansluiting vinden tussen het onderwijs op midddel- bare scholen en universiteiten wordt beter. Op het Erasmus Medisch Cen trum gaan jaarlijks 24 scholieren naar de Junior Med School. Ze le ren er hoe het is om dokter te wor den én daarnaast onderzoek te doen. „We merken dat de interes se van artsen om onderzoek te doen de laatste jaren vermindert. Terwijl het belangrijk is om men sen te hebben met één been in de kliniek en het andere in het onder zoek. Zo kunnen we de medische zorg verbeteren", verklaart initia tor Axel Themmen. Voor het pro gramma schrijven zich zes keer meer leerlingen in dan er plekken zijn. Als ze goed presteren, wor den de deelnemers van de Junior Med School beloond: dan krijgen ze automatisch een plek op de op leiding als ze daadwerkelijk ge neeskunde willen gaan doen. De twee scholieren van het Rijnlands Lyceum zijn inmiddels ook overstag. Hoewel ze nog twij felden tussen natuur-, wis- en scheikunde gaan ze voor dat laat ste vak. Lara: „Scheikunde is zo leuk. Ik kwam laatst thuis en dacht: wow, vandaag heb ik echt veel nieuwe dingen geleerd." Hatim R., de broer van verdachte Sulaymaan R., zou op dit mo ment eigenlijk in het gedaagden bankje in Nederland moeten zit ten, omdat hij wordt vervolgd in het megaproces Context tegen tien Nederlandse verdachte jiha disten. In plaats daarvan volgt Ha tim het proces via internet. Sulayman zit ondertussen wél vast in Nederland, omdat hij Ha tim van geld voorzag. Volgens Su- laymans advocaat was dat omdat Hatim terug wilde keren naar Ne derland. Al sinds het vertrek van Hatim wordt zijn familie nauwgezet ge volgd. Sulaymans advocaat zegt: „Hij heeft zelf verteld over een verkeerd ingevulde aangifte, pas later is hij daarvoor aangehou den." Met behulp van die aangif te werd volgens het OM onder meer aanspraak gemaakt op geld voor ernstig gehandicapten. Ook Youssef el A. wordt ver volgd voor het geven van geld aan zijn broer, de bekende jiha- dist Abdelkarim el A. Die is in middels overleden, maar zou ook duizenden euro's hebben ontvan gen. In totaal zouden de twee ver dachten meer dan 16.000 euro naar het kalifaat hebben doorge sluisd. Volgende week moeten zij voor de rechter verschijnen. Gisteren ging in Amsterdam het proces tegen Hatim R. en ne gen andere verdachten door. Daar verscheen kroongetuige Ah med S., die bij de politie een be lastende verklaring zou hebben afgelegd tegen verdachten die nu worden vervolgd. Die verklaring trok hij eerder al in - Ahmed ver telde in maart al aan deze krant dat hij zich onder druk gezet voel de door de politie. Luxe en stijl in Luxemburg 2 of 3 dagen in het 4* Chateau d'Urspelt nu vanaf wvi' VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2015 Uitdaging voor slimmeriken De middelbare scholieren Isabel Rigutto (links) en Lara van der Poll volgen een programma aan de Universiteit Leiden, foto Joost Hoving door Ellen van Gaaien door Carla van der Wal ROTTERDAM. Twee broers van Syriëgangers worden voor de rech ter gesleept, omdat zij duizenden euro's naar het kalifaat stuurden. Ook geld bestemd voor ernstig ge handicapten zou zijn weggesluisd. Acuity of Leiden Uwfsuy Heerlijk luxueuze en romantische kamers normaal €110 Inclusief ontbijt P

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15