500 Crowdfundingactie om operaties voor vrouw uit Schijndel te betalen NIEUWS 11 'Pieten-besluit' scholen leidt tot woedende reacties en petitie hollands nieuwe. Vier operaties moeten Elmie de Zwart van haar lipoedeem-lijf helpen. De verzekering betaalt niet. Dan maar actie. Stond ze daar, in een kei-kort jurkje in een studio. Met haar dikke benen, armen en bil len vol in de spot lights. Dat is nogal een ding voor iemand die nor maal gesproken niet in een rokje over straat durft, omdat ze bang is voor de blikken van de men sen. Want ze ziet ze wel, hoor, die blikken: sjongejonge, dat meiske zou eens wat minder chips en ro ze koeken moeten eten. jÈlmie de Zwart (25): „Het was heel con fronterend om te doen. Ik bedoel, ik sta nu ook zó op mijn website. Ie-de-reen kan me zo zien." Dat was natuurlijk ook de bedoe ling. De vrouw uit Schijndel is een crowdfundingactie begon nen om de laatste twee van in to taal vier operaties te kunnen beta len die haar moeten verlossen van dat 'stomme lipoedeem-lijf. „En ik wil zo ook iets doen aan het taboe. Dat andere mensen met lipoedeem zien dat ze niet de enige zijn en dat er hoop is." Tien jaar was ze, toen ze steeds maar dikker werd. Sporten, het ene na het andere dieet: het hielp niks. Een huisarts („In opleiding nota bene! Ik was al zo vaak bij mijn eigen arts geweest!") opper de uiteindelijk dat Elmie wel eens lipoedeem zou kunnen heb ben. Het is een nog vrij onbeken de, chronische, progressieve en vaak pijnlijke ziekte. Simpel ge zegd heeft Elmie een stoornis in de aanmaak van haar vetweefsel. Bovendien is de afvoer van vocht via de lymfevaten niet optimaal. Gevolg is een ophoping van vet (lip) en vocht (oedeem). Daar is Elmie dus mooi klaar mee. „Ik was ergens wel blij dat het dus niks met veel eten of zo te maken had", zegt ze. „Maar ik wist ook: ik kom hier dus niet vanaf. Sterker nog, het wordt steeds erger! Ik heb nu al moeten stoppen met werken, ik slik elke dag zware pijnstillers en ben vaak erg moe. Psychisch is het ook niet altijd makkelijk, want waar eindigt dit? In een rolstoel?" Dat laatste gaat niet gebeuren, want gisteren is een Duitse arts vijf uur bezig geweest de eerste 10,7 liter vet van haar benen weg te halen. In totaal heeft Elmie vier operaties nodig. Die operaties kosten in totaal 12.500 euro, geld dat Elmie niet heeft. En de zorgverzekering wei gert te betalen, omdat er nog niet voldoende wetenschappelijk be wijs is dat het vet ook echt weg blijft. Elmie zucht. „Ik ken een hoop mensen die al geopereerd zijn, en die hebben er heel veel baat bij gehad. En de zorgverzeke ring doet ook net of ik het alleen wil om móói te zijn, dat het van cosmetische aard is! Maar ik wil gewoon van de pijn af." 'De zorgverzekering doet net of ik het wil om móói te zijn, dat het van cosmetische aard is! Maar ik wil gewoon van de pijn af Gelukkig heeft Elmie 'kei-lieve' mensen om zich heen die de eer ste twee operaties betalen. Voor de overige 5.000 euro is ze met hulp een crowdfundingactie ge start: blokvanmijnbeen.nl. Een wijnbar in Schijndel reageer de direct enthousiast en houdt een proeverij, een een andere winkel schenkt een deel van de omzet. Ja, daar voelt Elmie de Zwart zich wel een beetje onge makkelijk bij, zelfs schuldig over. „Ik wil daarom ook niet weten wie er allemaal geld geven. Ik denk dat ik dan continu 'sorry' of 'dankjewel' ga zeggen." Landelijke en lokale politici zijn woedend op de schoolbesturen in Den Haag. Die lieten gisteren in deze krant weten dat de klas sieke Zwarte Piet op geen enkele basisschool in de stad nog wel kom is. Het Haagse Tweede-Ka merlid Bart de Liefde (WD) noemt de beslissing 'bizar'. „Aan de ouders en directeuren is niets gevraagd. Belachelijk. Dit besluit moet worden ingetrokken." Ook PW-leider Geert Wilders mengt zich in de Haagse Pieten discussie. 'Totaal onacceptabel' en 'culturele suïcide,' zo noemt hij de ontmanteling van de klassieke piet. De schoolbesturen willen dat de knecht van Sinterklaas ont daan wordt van zijn grote, ro de lippen, kroeshaar, gouden oorringen en zwarte huids kleur. Lokaal raadslid Richard de Mos (Ex-Kamerlid PW) is uit ergernis een petitie gestart die na een paar uur al door vijfduizend liefhebbers van de klassieke piet was gete kend. Controle op koper in varkensvoer De Nederlandse Voedsel- en Waren autoriteit (NVWA) gaat vleesvarkenbe- drijven controleren op de norm voor ko per in varkensvoer. Het element zit in varkensvoer omdat het de groei van met name de jonge dieren stimuleert en diarree voor komt. Maar het is ook schadelijk voor het milieu. Homohuwelijk buitenlanders mogelijk hier Buitenlandse homo stellen die in eigen land niet mogen trouwen, kunnen in de toekomst moge lijk terecht in Ne derland. Het kabi net gaat op verzoek van D66 onderzoe ken of het burger lijk huwelijk open gesteld kan worden voor buitenlanders. Het onderzoek moet volgend voor jaar zijn afgerond. Celstraf en tbs voor wurgen echtgenoot Een 51-jarige vrouw uit Emmen is door de rechtbank in As sen veroordeeld tot zes jaar cel en tbs in een zaak die be kend is komen te staan als 'de Emmer wurgmoord'. De rechtbank acht het bewezen dat Bieuw- ke O. haar partner in de nacht van 23 op 24 januari van dit jaar in zijn slaap heeft gewurgd. oo co zz,ou totaal per maand VRIJDAG 18 SEPTEMBER 2015 Dik? Welnee, Elmie is ziek door Linda Akkermans DEN HAAG UTRECHT DEN HAAG ASSEN Bij hollandsnieuwe zijn we nogal flexibel om het jou gemakkelijk te maken. Zo is er nu bijvoorbeeld één bundel waarmee je zelf bepaalt of je internet, belt of sms't. En wat je ook kiest, het kost altijd hetzelfde. En in combinatie met een LG G3 t.w.v. 336,- wordt het helemaal feest. Want die kost nu geen 22,50 maar 20,- per maand. Inclusief 500 MB/MIN/SMS. Dus doe jezelf een plezier. Laat je ook blij verrassen en internet, bel en sms zoals jij het wilt. Kijk voor dit en meer op hollandsnieuwe.nl/pzc l.c.m. 2-jarig contract. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting kunnen geen rechten worden ontleend. Actie geldig tot ten minste 15 oktober a.s. Elmie de Zwart zo als ze ook op face- book te zien is. foto Erik van der Burgt/Verbeeld 5,5 inch Quad HD scherm 13 megapixel camera 2,5 GHz quad-core processor 20,- MB/MIN/SMS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11