Zeeuwen woonden ongemerkt op kerkhof Vluchtelingen verruilen teenslippers voor winterkleding •Personeel begint handtekeningenactie tegen splitsing energiebedrijf Centrale Ondernemingsraad lanceert petitie tegen gedwongen splitsing en voor behoud van arbeidsplaatsen. 'Als het moet, splits zorgvuldig' 'Behoud banen is het belangrijkste' MIDDELBURG. Met een handteke ningenactie zoekt energiebedrijf Delta en de Centrale Onderne mingsraad (COR) in het bijzon der de steun van Zeeuwen tegen de gedwongen splitsing van het bedrijf. Volgens Delta betekent split sing van de energie- en netwerk- poot het einde van het bedrijf en gaan minstens 700 van de 1600 Zeeuwse arbeidsplaatsen van Del ta verloren. „Dat zou een klap voor Zeeland zijn na de faillisse menten van Zalco, Thermphos en Philip Morris. Niet alleen staan heel veel banen op de tocht, ook dreigt Zeeland een zeer maat schappelijk betrokken bedrijf te verliezen dat nu op tal van speel velden aanwezig is", zegt COR-voorzitter Bram Nonnekes Onder het motto 'Laat Delta niet verloren gaan', heeft de onderne mingsraad gisteren de website sa- menvoordelta.nu geopend. Zeeuw en die steun willen betuigen, kun nen daarop een petitie tekenen. Het aantal handtekeningen loopt met het uur flink op. Gisteravond stond de teller op 3174. De COR wil zoveel mogelijk handtekeningen verzamelen om daarmee druk op Den Haag uit te oefenen. De Tweede Kamer praat waarschijnlijk volgende week don derdag over de Wet Stroom. Perso neel van Delta zal, als het debat doorgaat, volgende donderdag met bussen naar Den Haag afrei zen om er een Zeeuwse harten kreet te slaken. Nu het uur van de waarheid voor Delta aanbreekt, hoopt Nonnekes ook op meer steun van Delta's aandeelhouders: de provincie en de gemeenten. „Met name vanuit de Abdij is het oorverdovend stil." Minister Kamp wil de splitsing van energiebedrijf Delta doorzet ten. Hij weet zich gesteund door de recente uitspraak van de Hoge Raad dat de Wet Onafhankelijk Netbeheer, de zogeheten split- singswet, niet in strijd is met het Europees recht. De uit 2008 stam mende Nederlandse wet schrijft voor dat commerciële energiebe drijven geen eigenaar mogen zijn van gas- en stroomnetten. De over heid wil daarmee twee dingen be reiken: 1. eerlijke concurrentie tus sen energiebedrijven 2. publieke belangen als netbeheer veiligstel len. Onder het motto 'Laat Delta niet verloren gaan', is de website samenvoordelta.nu gisteren geopend. Eerder splitsten Nuon en Es- sent hun energie- en netwerkbe drijven. Delta en Eneco bleven zich verzetten. Toen zag de ener giemarkt er nog florissant uit, maar al een paar jaar draait de energietak van Delta zwaar ver lies. Het bedrijf zegt dat het one venredig hard zal worden getrof fen door de maatregel. Splitsing kost zeker 700 banen. Misschien meer. Bovendien kan Delta dan niet meer op eigen benen blij ven staan, omdat het energie bedrijf zijn kredietwaar digheid ver liest. Alge meen di recteur Arn- oud Kamer beek van Del ta liet eerder weten dat split sing leidt tot ge dwongen ver koop van Delta. Kamerbeek stelt dat Neder land het enige Eu ropese land is dat splitsing doorvoert. Daardoor ontstaat in Europa on- eerlijke concurren tie, want buiten landse bedrij ven als RWE (Essent) en Vatten- fall (Nuon) hebben een net werkbedrijf. Alleen staat dat niet in Neder land. Delta vindt splitsing alleen ac ceptabel als andere (buur)landen dat ook doen. Het energiebe drijf vestigt nu zijn hoop op de Tweede Kamer, die moet uit maken of gedwongen splitsing zinvol is. De provincie is de grootste aandeelhouder van Delta. „Met gedwongen splitsing zal het moeilijk worden voor Del ta om zelfstandig te overle ven. We hopen dat minister Kamp bij een splitsing zorg vuldig, dus zonder tijdsdruk, te werk gaat. Voorkomen moet worden dat er honderden ba nen verloren gaan", zegt gede puteerde Schönknecht (WD, Delta). Schönknecht wijst erop dat Kamp met een oplossing voor de kerncentrale dient te komen als Delta het als zelfstandig energie bedrijf niet meer redt. Zo'n oplos sing maakt de weg vrij voor fusie met Eneco, dat overigens ook moet splitsen. Eneco en - het kleinere - Delta verkenden eer der een fusie, maar Eneco blieft geen kerncentrale. Die past niet bij het groene imago van Eneco. De Zeeuwse gemeenten en voor een zeer klein deel zes gemeen ten en twee provincies buiten Zeeland bezitten de helft van de Delta-aandelen. Wethouder Johan Aalbers (CDA, Delta) van de gemeente Middel burg gaat de petitie op de website samenvoordelta.nu zeker teke nen. „De gemeenteraad van Mid delburg heeft duidelijk aangege ven dat de eerste prioriteit is zo veel mogelijk banen bij Delta te behouden." Middelburg heeft minister Kamp een brandbrief gestuurd waarin ze haar zorgen uit over de moge lijke teloorgang van weer hon derden banen in Zeeland na on der meer faillissementen van grote bedrijven als Zalco, Thermphos. Philip Morris en Sasglas. Aalbers is dan ook 'be nieuwd waar Kamp mee gaat komen'. PAGINA 10 11 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl DONDERDAG 17 september 2015 Zeeland Delta vraagt Zeeuwen om hulp door Frank Balkenende Zeeland 2: Commentaar Algemeen direc teur Arnoud Kamer beek van Delta, foto Bart Hoogveld/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77