6 I UIT 44 Maze Runner: The Scorch Trials De eerste film uit de apocalyptische filmserie Maze Runner was een onverwacht groot succes in de bioscopen. De castleden werden meteen tot idolen gebombardeerd. Van het vervolg wordt nog meer verwacht. „Tieners herkennen hun eigen angsten in onze belevenissen. NU IN DE BIOS Soutlipaw BOKSFILM Schone Handen MISDAAD Ricki and the Flash DRAMA >li;i Madre DRAMA &D00R AB ZAGT Buiten het Soho Hotel in Londen staan, liggen en zitten de fans, voor al tieners, geduldig te wachten. Zij hopen op een glimp of- nog be ter - een handtekening van een ster uit Maze Runner. Een selfie is het ultieme doel. Af en toe loopt een van de acteurs, onder bege leiding van een batterij pr-functionarissen, naar de uitgang om aan het verzoek te voldoen. Later op de middag vertelt hoofdrolspeelster Kaya Scodelario, die de onberekenbare Teresa speelt, dat zij en haar collega's nog steeds niet ge wend zijn aan deze adoratie. „Wij zien onszelf totaal niet als filmsterren. Als iemand van on ze cast zich zo wil gedragen, ligt hij of zij er meteen uit." Tegenspeler Dylan O'Brien, die in de film de held Thomas speelt, moet er ook niets van hebben. „Ik ben een homeboy. Als ik niet hoef te werken, zit ik het liefste thuis op de bank naar honkbal te kijken. Ik ga nooit uit. Sterren die klagen over foto grafen die hen lastigvallen, hebben dat aan zich zelf te wijten." Kaya: „Als je de meest gewilde nachtclubs in Londen bezoekt, zoek je die pro blemen zelf op." Voor de jonge cast uit Maze Runner is het nog even wennen aan de roem. Met de eerste film, die de vergelijking met die andere bioscoophit vol opgejaagde tieners, Hunger Games, met glans kan doorstaan, werd wereldwijd 340 miljoen dollar verdiend. „En dan te bedenken dat de eer ste film slechts 43 miljoen dollar kostte", rekent regisseur Wes Ball trots voor. „Met het maken van de tweede film was slechts 60 miljoen dol lar gemoeid. Er zijn films die per stuk meer kos- ten dan deze twee titels bij elkaar. Ik toon aan dat dit soort films helemaal niet zo veel hoeven te kosten, als je maar praktisch te werk gaat." Waarom is Maze Runner zo succesvol? De ver halen volgen een reeks jongeren die in een futu ristisch milieu, waarin de wereld in een grote woestenij is veranderd, achterna gezeten wor den door premiejagers van een machtige organi satie die de tieners voor medische experimen ten wil gebruiken. „Ik denk dat de films en de boeken inspelen op de angsten die tegenwoor dig onder jongeren leven", veronderstelt Ball. „De films zijn populair onder jongeren die voor het eerst zelf hun positie in de wereld moe ten bepalen. Dat kan natuurlijk heel confronterend zijn. De pro blemen zijn vandaag de dag niet gering. Het milieu, oorlogsdrei gingen, dubieuze handelspraktij ken van grote ondernemingen. Dat alles zien zij terug in deze verhalen." Dylan O'Brien vult aan: „Wat de fans vooral bevalt aan deze avonturen is de saamhorigheid onder de jonge ren. Zij vormen een team, het zijn geen super helden met speciale krachten. Wij hoeven ook niet hard te trainen voor onze rollen. Onze per sonages zijn geen atleten." Hoewel de boekenserie van James Dashner uit vijfhoeken bestaat, zullen er voorlopig maar drie worden verfilmd. In februari volgend jaar beginnen de opnamen voor Maze Runner 3. Ball: „De andere boeken zijn prequels die niet echt aansluiten op deze films. Een nieuw boek is in de maak. Maar ik hou het na drie Maze Runner- films voor gezien. Ik wil een meer intiem ver haal gaan vertellen." -A Everest Spitsuur op de Mount Everest DRAMA Everest is een passieloze film met oppervlakkige personages Donderdag 17 september 2015 Jake Gyllenhaal speelt een bokser die alles heeft, maar na de dood van zijn vrouw be rooid en blut eindigt. Totdat hij gaat werken aan een come back. Vooral de boksscènes zijn interessant. Een Amsterdamse gangster (Jeroen van Koningsbrugge) moet kiezen tussen zijn gezin en de misdaad. De verleidin gen om toch in de drugshan del te duiken zijn groot. Be klemmende vertolkingen, ook van Thekla Reuten. Meryl Streep schittert in dit fa miliedrama ais een rockzange- res die haar gezin in de steek liet voor een carrière. Als haar dochter een zelfmoordpoging doet, moet zij belangrijke keu zes maken. Streep zingt en speelt gitaar. De Italiaanse regisseur Nanni Moretti stelt een filmmaakster voor die tijdens het draaien van een speelfilm wordt gecon fronteerd met het stervenspro ces van haar moeder. Geesti ge bijrol van John Turturro. TIENERS RENNEN VOOR HUN LEVEN Kaya Scodelario (L) en Dylan O'Brien foto Reuters U - 1 De tieners in 'Maze Runner: The Scorch Trials' krijgen fysiek en mentaal veel te verduren. foto Richard Foreman Regie: Baltasar Korma- kur. Hoofdrollen: Jason Clar ke, Josh Brolin, Jake Gyllen haal en Keira Knightley. Waarom willen mensen ber gen, en in het bijzonder de Mount Everest, beklimmen? Ook in deze op ware gebeurte nissen gebaseerde film komt die vraag voor. Een duidelijk antwoord krijgt de kijker niet. Wel een verwij zing van een expeditielid naar de historische uitspraak van de bergbeklimmer George Mal- lory (1886-1924): „Because it's there." Een postbode die ook mee- klimt, mompelt iets over de steun die hij van schoolkinde ren heeft gekregen om aan de ze tocht te beginnen. Maar ook dat is te vaag om inzicht te krijgen in het waarom van hun pogingen om voor een deelnamebedrag van 65.000 dollar de top van de Everest te bereiken. Bovendien is de film ook tame lijk sentimenteel. Om de haver klap wordt telefonisch contact gezocht met het thuisfront. De vrouwen zijn óf zwanger óf zit ten gespannen achter de tele foon te wachten op nieuws van hun heldhaftige mannen. Zelfs een voortreffelijk actrice als Keira Knightley krijgt te wei nig speelruimte om zich te on derscheiden. De enige vrouw die wel haar mannetje staat, is een Japan se die mee klimt, maar ook te weinig dialogen kreeg toege wezen om zich echt te profile ren. Everest is dan ook een passie loze film, met oppervlakkige personages die in grote groe pen hun leven wagen, maar niet duidelijk is met welk mo tief. De film is geen reclame voor de bergsport. De expedi ties worden voorgesteld als commerciële ondernemingen die geen hoger doel dienen, maar wel voor spitsuur op de berg zorgen. De tijden van Mal- lory zijn allang vervlogen. (A.Z.) Jake Gyllenhaal waagt zijn le ven op de flanken van de Mount Everest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58