4 I UIT REDENEN OM UITTE GAAN mm nico out Buitenexpositie loopt nog door tot in de herfst Het groen in beeldentuin bij Tuincentrum ter Lucht vormt mooi decor voor buitenexpositie Gebroeders Bin treden op in De Spot The Jigantics terug in Nederland Ruysdael Kwartet met gastsolisten in Grote Kerk Veere Het werk van de veertien deelne mers is gevarieerd. Ik zie kleine bronzen sculpturen waarin de mens centraal staat, maar het meeste werk is groter en heeft op de een of andere manier te maken met de relatie mens-natuur. De meest prikkelende - bijna letterlijk - is van de hand van Glenn Priester. Hij hing een boom vol met zinken dozen die elk voorzien zijn van scherpe uit steeksels. Vorm en materiaal contrasteren met de boom. Zijn het kunstmatig gemodi ficeerde vruchten? Schuilhokjes voor vo gels die anders door de fruitteler zouden worden verjaagd? Of juist objecten die de vogels af moeten schrikken? Visueel sterk en fantasieprikkelend. Hendrike Huijsmans, zij organiseert elk jaar deze expositie, is geboeid door groei en vruchtbaarheid. Haar kleurige polyester- vormen dansen ritmisch in de ruimte, haar zaaddozen van staaldraad en glas zijn stra lende reuzensieraden. Ze passen goed bij de bloemen van glas en draad die Rinus en Bart Rentmeester decoratief in het gras plaatsten. In een door bomen gevormde be huizing staan de grote kleurige schalen van keramiek die Betsy de Jonge met de bolle kant naar boven op frêle sokkels plaatste. Er hangen lange slierten van nop penplastic aan, die deels een kleur kregen. Ik moest denken aan kwallen die hun oor spronkelijke habitat even hebben verlaten om een kijkje te nemen op het vasteland. Maar de vormenrijkdom van de natuur is zo immens, dat er vast ook wel een bloem of type zaad is dat lijkt op deze vreemde wezens. De relatie van mens en natuur verandert steeds. Wij zijn tot op zekere hoogte in staat de natuur te trotseren en minder af hankelijk van haar 'grillen'. Maar orkanen, aardverschuivingen en overstromingen blij ven deel van het repertoire waarmee de na tuur ons blijft verrassen. Het besef dat de natuur in en om ons is, een kracht is die we moeten respecteren én bezweren, zit diep in de genen van natuurvolkeren. Hun cultuur is de belichaming van dat besef. Daaraan raakt het werk van Rijnhard Schre- gardus. Op een cirkelvormige uitsparing in het gras plaatste hij een reeks beelden die qua vorm en sfeer verwant zijn met vroeg-Griekse sculptuur. Archaïsche gestal ten, godinnen en goden, zelf natuurkracht en in staat bescherming te bieden tegen an dere natuurkrachten. Sommige van zijn beelden zijn van een ingetogen schoon heid. De blauwe godin met de grote oren bijvoorbeeld. Grappig zijn de kleine bos geesten die Schregardus uit de struiken het veld op laat komen. Hun grote broers, drie, zijn mens, dier en godheid in één sterke vorm. Berita Valk boetseerde hen meer dan levensgroot. Mar kante koppen, waarin de oerkracht van de natuur besloten ligt. Hun potentie ver sterkt door de horens die als vlammen uit hun hoofd ontspruiten. Satyrs noemt Valk hen. Wezens die opgaan in leven van nu. Zouden we niet gebaat zijn met ietsje meer van de satyr in ons? De volgelingen van Dionysos hebben het zwaar in een door Apollo gedomineerde cultuur T/m 31/10 Nieuwe Rijksweg 49 's-Heer Arendskerke. Ma. t/m vr. 9.00 -17.30 uur, za. tot 17.00 uur. PROJECT OVER W0I DE WEGWIJZER MUZIEKPODIUM ZEELAND Donderdag 17 september 2015 Frank van Driel maakt technisch perfecte foto's geïnspireerd op 17e eeuwse stillevens. Eten, drinken en gebruiksvoorwerpen worden fraai belicht en gedetailleerd weergegeven. Zijn Zeeuwse wortels spelen mee in zijn se rie 'Dutch Delight' waarin hij in klederdracht gehulde mo dellen combineert met voed sel uit zee. Van Driel maakt geschiedenis sexy. T/m 1/11. Duingalerie, Bad huisweg 2, Domburg. Dage lijks 12.00 -18.00 uur. Schelpen, haaientanden, vulkanisch zand en zelfs stukken nylondraad worden verwerkt in de gelaagde land schappen van Johnny Bee- rens. Zijn werk oogt en is hy perrealistisch maar heeft ook een conceptueel karak ter. Altijd benadrukt Beerens dat wat hij toont verbeelding is. Zijn werk is subliem op het niveau van de beleving, de visie en de techniek. T/m 1/11. Willem3, Oranje straat 4, Vlissingen. Do. t/m zo. 13.00 -17.00 uur. RELATIE TUSSEN MENS EN STAAT CENTRAAL De schilderijen, sieraden, en beelden die Anne Manna- erts bijeenbracht voor de ten toonstelling 'Strange Encoun ters' zijn fantasierijk, speels en vervreemdend. Zij presen teert assemblages waarin je een visie op de relatie van mens, natuur en techniek kunt zien. T/m 25/10. Lokaal 54, Nieuwstraat 54, Terneuzen. Wo. t/m zo. 13.00 -18.00 uur. Satyrs, geboetseerd door Berita Valk. 'Markan te koppen, waarin de oer kracht van de natuur be sloten ligt' De Gebroeders Bin en cellist Mark van Rhijn geven van avond een concert in De Spot in Middelburg. Ook trouba dour Theo van Teijlingen treedt op. Aanvang 20.30 uur. De Gebroeders Bin brengen liedjes van hun cd 'Brieven', met tien liederen over de Eer ste Wereldoorlog. Komende za terdag houden de broers een geschiedenistour rond leper. Daarbij worden gedenkplek- ken bezocht, verhalen verteld en klinken de liederen. Vorig jaar oktober maakten The Jigantics al een korte ken nismakingstournee door Ne derland onder de naam Stroopwafel Tour. Dat is blijk baar bevallen, want ze zijn te rug in Nederland en vandaag, donderdag, te zien in de Weg wijzer in Nieuw- en Sint-Joos- land. Aanvang 20.30 uur. De muziek van de vijfkoppige band The Jigantics laat zich omschrijven als een mix van blues, rock, folk, americana en cajun. Joris van Rijn, Emi Ohi Re- snick (viool), Gijs Kramers (altviool) en Jeroen den Her der (cello) studeerden aan het conservatorium in Den Haag en vormden in 1996 het Ruysdael Kwartet Ze volg den masterclasses bij het Amadeus Kwartet, behaalden prijzen en bouwden een breed repertoire op, zowel klassiek- als werk van heden daagse componisten. Ken merk van dit strijkkwartet is dat ze regelmatig samenwer ken met gastmuzikanten zo- ais Rafael Wallfisch, Gavriel Lipkind, Johannette Zomer en Lavinia Meijer. Komende zon dag geeft het Ruysdael Kwar tet een concert in de Grote Kerk in Veere. Daar wordt sa mengewerkt met Nino Gvetad- ze (piano) en Levan Tskhada- dze (klarinet). Beide musici zijn van Georgische afkomst. Vooral Gvetadze is een muzi kale grootheid. Op het pro gramma zondag de Quartett- satz in c D 703 van Schu bert, het Klarinetkwintet in A van Mozart, het Pianokwintet in Es opus 44 van Schumann en de Ouverture op Joodse thema's van Prokofiev. Aan vang 15.30 uur. Pianiste Nino Gvetadze. foto allard willemse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56