zilveren jubileum Fitzgerald UIT THUIS 3 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN 4 Porgy Bess opent nieuw seizoen met twee concerten Op z'n Japans Rockicoon Amsterdams trio speelt mix van dance, blues, folk en funk. Jack Reacher uitgedaagd Aanstekelijke retropop Debuutroman Hagar Peeters komst van artiesten als Miles Davis en John Coltrane met zich meebracht, was destijds lang niet bij iedereen geliefd. Het Domburgse festival mikt met haar pro grammering dan ook louter op de traditio nele en veel dansbaardere stijlen als dixieland, swing, bebop, skiffle en close harmony. Het programma biedt een mooie mix van internationale toppers. Zoals de Britse ban jospeler Sean Moyes en de Amerikaanse saxofonist Scott Hamilton. Nederlandse oudgedienden als blueszanger Oscar Ben ton of de Zeeuwen van Champagne Char lie met hun antieke folk. Nieuw opkomend talent met Stephanie Francke, een Zeeuw se saxofoniste die tegenwoordig woonach tig is in Rotterdam. Of de slechts zestienja rige Isabelle Provoost uit Middelburg, die voor de gelegenheid meezingt met de Ri ver AA Big Band. En om het jubileum extra te vieren zijn er enkele favorieten terug ge vraagd die door de jaren reeds in Domburg te zien waren. Speciaal voor de jubileum-editie is er een cd uitgebracht met een verzameling van de meest memorabele artiesten die de afgelo pen jaren acte de presence hebben gege ven. Jazz by the Sea: tot en met zondag 20 sep tember, Domburg. Het volledige program ma is te zien op jazzbythesea.nl. Door Mark Roos CC BOEK O FILM $D00R RENÉ DE DREU My Baby is een nieuwe ont dekking voor de liefhebbers van muziek die zich rechtstreeks nestelt in een lichaam. De nummers hebben een op bouw die aanzet tot een soort 'oerdans', oncontroleerbaar en toch bevrijdend. De magie van het Amsterdamse trio met broer en zus Joost en Cato van Dijck en Nieuw-Zeelander Dan iel Johnston werkt aanstekelijk en zelfs hallucinerend. Het ge beurt op een ambachtelijke ma nier, geen loops, laptops of rit meboxen. 'What you see is what you get' liet zangeres en gitariste Cato weten na afloop van een show op Glastonbury. Want zo ver is My Baby al dat ze na twee opvallende albums de grote festivals aandoen. En dat vorig jaar in meer dan zes tien landen. Interviews dus vaak in het Engels en steeds maar uitleggen waar die 'ma gie' nu eigenlijk vandaan komt. Met de stuwende, repeteren de, tikkeltje psychedelische rit mes benadert de sound van My Baby de hedendaagse dance. Maar dan zonder de authentici teit van de roots van blues, folk, americana, tribal music en funk uit het oog te verliezen. „Vaak zijn gitaarriffs uit de countryblues een basis", vertelt zangeres Cato. „Maar we combi neren met genres en muziek uit verschillende continenten. We zoeken een spanning op zonder te kopiëren." De helde re en soms ook betoverde stem van Cato en de harmonieën voegen daar weer een extra di mensie aan toe. De muziek ontstond in 2012 na wat jammen en uitproberen in de studio. De drie hadden een time-out van andere bands waarin ze opereerden, zoals The Souldiers met Daniel en een deel van de familie Van Dijck. Het resultaat van die stu dioperiode was het debuutal bum My Baby Loves Voodoo in 2013. „Een omgekeerde weg, want na het opnemen en uitbrengen van de plaat begon pas het toe ren en ontstond het enthousias me dat de band live teweeg bracht. Op het podium kunnen we de nummers steeds anders spelen of uitrekken, afhankelijk van de setting en het publiek. Vandaar dat ambachtelijke, we zitten niet vast aan voorgepro grammeerde bandjes of loops die meelopen. Dat zou de lol van muziek maken wegnemen. Er moet ook tijdens een optre den iets kunnen ontstaan." De dit jaar verschenen opvol ger Shamanaid is daarvan weer de perfecte reflectie. Soms zacht en simpel met een akoes tische slidegitaar, ruisende per cussie en de sussende verhalen de stem van Cato met de uitno diging 'Open The Doors Of Your Mind'. De herhaling van gezongen melodielijnen neigt naar gos pel. Het kan omslaan naar be zwerende zang, onheilspellend en duister met de sfeer van een murder ballad. Het werkt bij de Iers/Schotse folktraditional 'Wild Mountain Thyme'. Her kenbaar en met respect voor zien van een groove die zo uit de bluescatalogus van John Lee Hooker lijkt geplukt. Zowel folk als countryblues gaat hand in hand mee naar de 21ste eeuw, My Baby maakt er een identieke tweeling van. Ook Dylan's 'Masters Of War' kreeg een soortgelijke behandeling. De urgentie van de boodschap uit die song komt er door in be weging. Seasick Steve nodigde My Ba by uit voor een toer door Enge land. Larry Graham (Sly The Family Stone) volgde wat later. My Baby greep die kansen en wist indruk te maken. „Hard werken", zegt Cato, „maar zo gaan er wel heel wat deuren open." My Baby: zaterdag 19 septem ber, Porgy Bess Terneuzen, aanvang 21.30 uur. www.porgyenbess.nl tract aan te bieden. Een paspoort voor drie albums en een internationale car rière. Vorig jaar begon haar avontuur met 'Ella'. De zangeres die vooral en mis schien wel alleen happy was als ze zong. „Het voelt alsof ze er nog steeds is", liet Denise Jannah weten. Wie De- nise Jannah hoort, is bij Ella op be zoek. Denise Jannah: zondag 20 september, Porgy Bess Terneuzen, aanvang 15.00 uur. Bezetting Denise Jannah (zang), Danny van Kessel piano), Peter Althuis (bas) en Walther Murin- gen (drums). Opening nieuw jazzsei- zoen van Porgy Bess. 's Avonds treedt Denise Jannah op bij Jazz by the Sea in Domburg, Strandpa viljoen Noordduine, aanvang 19.00 uur. CC BOEK J3 MUZIEK CC BOEK Donderdag 17 september 2015 MAGIE VAN MY BABY WERKT AANSTEKELIJK In 2012 werd De Japanse keuken van Nancy Singleton Ha- chisu uitgeroepen tot winnaar van de Gourmand World Cook book Award voor het beste Japanse kookboek. Nu is dit ma jestueuze boekwerk verschenen in een Nederlandse verta ling. Mooi aan dit boek van de geboren Californische, die woont op het Japanse platteland, is dat er naast geweldige recepten ook nog eens veel informatie in staat over ingrediënten en kooktech- nieken, alsmede prachtig geïllus treerde persoonlijke verhalen over het leven en de liefde in Japan. De Japanse keuken, uitgever Terra DE ORIGINELE JAPANSE KEUKEt -> Denise Jannah foto RONJENNER „Mensen denken dat Keith Richards de hele dag door joints rookt en met een fles in de hand zit te schelden dat de slijte rij dicht is", zegt de rocklegende over zichzelf in de bijzonde re documentaire Keith Richards: Under The Influence. In de bijzondere Netflix-productie leidt de rocklegende de kijker rond doorzijn leven en dat van zijn inspiratiebronnen, onder wie Johnny Cash, Muddy Waters en Chuck Berry. Keith Richards: Under the Influence, vanaf morgen te zien op Netflix Een mysterieuze vrouw, een raadselachtig briefje over twee honderd doden en een stadje vol zwijgende, wantrouwige mensen: dat zijn de ingrediënten van Daag me uit, de nieuwe thriller van Lee Child. Hoofdpersonage in deze meeslepende roman is wederom Jack Reacher, de Amerikaanse ex-militair die door heel Amerika reist en op de meest uiteenlopende locaties ijzing wekkende avonturen beleeft. Daag me uit, uitgeverij Luitingh-Sijthoff DAAG ME UIT Het is misschien wel een van de leukste retro-bands van het westelijke halfrond. De muziek van het vanuit Amsterdam opererende gelegenheidscollectief Beans Fatback is een aanstekelijke samenvatting van alles wat de sixties muzikaal opwindend maakte. Op het derde album Heroine Lovestruck horen we zwoele filmtunes, stuiterende kataklopritmes, ruige bluessongs en opgewekte sixtiesdeunen met opgewonden zang. Gaat dat horen! Heroine Lovestruck is verschenen bij Excelsior Recor dings Met haar toegankelijke, eigentijdse en aardse poëzie won Ha gar Peeters de J.C. Bloemprijs, de Jo Peters Poëzieprijs en de Nationale Gedichtendagprijs. Deze week verschijnt haar de buutroman Malva, over de doch ter van de Chileense dichter Pab lo Neruda. Malva werd geboren met een waterhoofd en werd al snel door haar vader verstoten, waarna ze bij een pleeggezin in Nederland kwam te wonen en op 8-jarige leeftijd overleed tij dens de Tweede Wereldoorlog. Speels vertelt Hagar Peeters het verhaal van een kind dat er niet mocht zijn. -> Malva, uitgeverij De Bezige Bij HAGAR PEETERS ■R?—

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55