2 IIS Jazz by the Sea viert Fokker herleeft op vliegveld Midden-Zeeland Jannah brengt haar gehoor dicht bij Theater Nomade Liefhebbers van jazzmuziek in de oude stijl kunnen komend weekend in Dom burg en langs vrijwel de hele Walcher- se kust terecht voor de vijfentwintigste editie van Jazz by the Sea. Iazz by the Sea is gisteravond begonnen in de Domburgse hoofdstraat en ein digt zondagavond bij zonsondergang in andpaviljoen Noordduine. De officiële opening door Commissaris van de Koning Han Polman is morgenavond om 19.45 uur op het hoofdpodium voor het Badhotel in Domburg. Oude stijl jazz is de verzamelnaam voor jazzmuziek van vóór 1950. De experimente le en veel meer complexe jazz die de op- Theater Nomade noemt zijn voorstellingen zelf 'documentair'. Het is niet het psychologische drama dat telt, maar de loop van de geschie denis (met zijn even dramatische momenten). Deze keer gaat het over het leven van vlieg tuigbouwer Anthony Fokker. Theater Nomade is een eigenzinnig gezelschap. Om dat zijn leider (artistiek, zakelijk) eigenzinnig is. Ab Gietelink is de naam. Oprichter van Nomade, in 1984. Om het toneel mee te helpen vernieu wen. Met een 'multi-dis- ciplinaire' aanpak, toen innovatief, nog altijd een kracht. Tweede stap, in 1997, bestond uit de productie van histori sche theatervoorstellin gen op dito plaatsen. De voorstelling morgen en zaterdag op vliegveld Midden-Zeeland gaat over Anthony Fokker. De man die zijn HBS niet afmaakte, omdat hij meer met zijn uitvindin gen bezig was dan met schoolwerk. Die al in 1911 met een zelfge maakt vliegtuigje rond de Bavokerk in Haarlem vloog. Die in 1913 zijn eerste fabriek bouwde (weliswaar in Duits land), na de oorlog een gigantische smokkel uit dat failliete Duitsland opzette. Die dan furore maakte in Amerika, daar bijna alles verloor, in de beurscrash van 1929. En die gewoon nog een keer opnieuw begint, voor de tweede keer een imperium uitbouwt. Anthony Fokker moet een man zijn naar het hart van Gietelink, die eerder al zijn bewonde ring voor dit soort 'vech ters' liet blijken in zijn toneelbewerking van 'The King's Speech'. In 'Anthony Fokker' wordt soms klassiek ver teld, maar beelden spre ken méér. De vroegste filmbeelden zijn korre lig en kort, later worden ze 'helderder' en langer. Er worden ook passages door acteurs gespeeld, er wordt gemusiceerd (bij stomme filmfragmen ten, maar ook in liedjes). Muziektheater met film heet dat, met vaart en overtuigingskracht. Fok ker is niet goed of fout, hij blijkt een bijzonder mens van gewoon vlees en bloed. Nog altijd zoekt Noma de speciale plekken voor zijn voorstellingen. Dit keer bij voorkeur han gars. Op Midden-Zee land speelt Nomade in hangar Cessair. Mis schien ruikt het er wel een beetje naar kerosine. Theater Nomade: Antho ny Fokker, morgen en za terdag, vliegveld Mid den-Zeeland, aanvang 20.15 uur. Als iemand het levensverhaal van de Amerikaanse jazz-zangeres Ella Fitzgerald (1917-1996) kan vertellen, is het Denise Jannah. Zon dag treedt Jannah op in Porgy Bess in Terneuzen. Met veel werk van Ella Fitzgerald. De in Suriname geboren Neder landse jazzdiva Denise Jan nah heeft sinds haar debuutal bum in 1991 bewezen heel dicht bij de soul, groove en passie van Fitzerald te staan. Deels bewondering, deels de fra sering en duizelingwekkende stern- techniek, maar vooral de kunst in wel ke vertolking dan ook toch jezelf te blijven. Het programma 'Ella' van Denise Jan nah raakt de kern van een jazzzange res. Geen kopiëren, maar meevoelen in een leven dat getekend door trage die zoveel moois opleverde. Denise weet hoe je dat in muziek en tekst au thentiek kan laten horen. Denise Jannah (1956, Paramaribo) is meer dan een jazzzangeres. Het accent ligt daar wel, zeker op haar wereldwijd enthousiast ontvangen drie Blue Note albums die tussen 1995 en 2000 ver schenen. Ze is uitgerust met een stem die lenig en met perfecte timing de teksten van vaak American Standards opnieuw laat sprankelen. Dat ze dat ook met popsongs, Zuid-Afrikaans- en eigen re pertoire of'gezongen gedichten' kan doen, bewees ze op de podia en in de studio. Logisch dus dat het etiket jazzzange res alleen slaat op een, overigens be langrijk, onderdeel van haar carrière als zangeres. Ze zet haar talent breed in, ook in de jazz, getuige haar met het Willem Breuker collectief opgenomen album Thirst uit 2003. Na een rechtenstudie en switch naar het conservatorium begint het zang- avontuur van Denise Jannah in de ja ren tachtig bij discoband Fruitcake. Een rol in de musical A Night At The Cotton Club in 1989 betekent een eer ste doorbaak. Twee jaar later verschijnt het debuutal bum en staat ze voor het eerst op North Sea Jazz. Blue Note klopt na al bum twee in 1993 aan om haar als eer ste Nederlandse jazzzangeres een con- Donderdag 17 september 2015 Champagne Charlie door Bart Cabrielse door Willem Nijssen My Baby: Daniel Johnston, Cato van Dijck en Joost van Dijck (vlnr). door René de Dreu Oudere Fokker (Ab Gietelink), jongere Fokker (Maarten Hutten) en musici tijdens begrafenis, foto theater nomade

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54