ALGEMENE BESCHOUWINGEN 1 huishoudens moeten inleveren. WD en PvdA hebben elkaar niks meer 4 NIEUWS De Algemene Beschouwingen zijn een uitputtingsslag voor veel politici. Niet voor Pechtold, hij smult ervan. HHI Op de fractieka mer van D66 wordt het even muisstil. De har de lach van Ka merlid Kees Ver hoeven -expert economische za ken- verstomt. Pechtold zet zacht jes z'n glaasje jus weg. De twee D66'ers kijken geconcentreerd naar de tv. Het NOS-journaal staat op. En het gaat over de Alge mene Politieke Beschouwingen, die even is onderbroken voor de lunchpauze. Pechtold ziet zich zelf op het scherm zeggen: „Vijf jaar WD op justitie, is vijfjaar puinhoop." Mooi, zijn quote heeft de uitzending gehaald. Zijn voorlichter knikt tevreden. Pecht old: „Zo'n debat als vandaag duurt uren, maar dat zien de meeste mensen thuis niet. We moeten het doen met oneliners in het journaal. Hoe gemankeerd dat ook is: dan zit ik er liever wél in dan niet." De werkelijkheid is weerbarstiger. Want Algemene Politieke Beschouwingen slepen zich uren voort, tot de randen van de nacht. Een debat waar de fractieleiders al dagen druk mee zijn. Pechtold evenzeer. Zijn drie adjudanten deden het voorwerk. Naast Verhoeven keerden ook Wouter Koolmees en Stientje van Veldhoven de Mil joenennota sinds vrijdag al zes keer om. Op zoek naar ruimte voor beleidsuggesties met een D66-stempel. En dinsdagavond, na het 'gefeest' van Prinsjesdag, pakte Pechtold zelf de map met hun bevindingen (inmiddels 8 centimeter dik) over. Dus zat-ie daar. Op zijn defti ge werkkamer, onder de lees- lamp. Lezen, lezen, lezen. De das af, het colbertje uit.„Parlementa- riër zijn, is een ambacht. De rege ring verstopt altijd wel iets." Daarna ging hij toch nog 'bijtijds' naar bed en hield het vanochtend bij een 'licht ontbijtje' van yog hurt met fruit. En nu, in de Twee de Kamer-zaal, moet-ie er staan. „Je zit daar uren in de bankjes, maar moet op een paar momen ten je standpunten doordrukken. Dat vergt concentratie." In zekere zin is het 'topsport'. En ja hij voelt nog 'gezonde wedstrijdspan ning'. Moet ook wel: de peilingen voor de partij zijn gunstig, maar al minder dan enkele maanden te rug. Ieder succes is welkom. Om de concentratie vast te houden, beent hij nu en dan de zaal uit voor een kopje koffie. Met een koekje. Fractiegenoten stoppen hem af en toe een pepermuntje toe. „Dit is mijn eerste debat niet, maar je moet scherp blijven," zegt hij in de wandelgang. „Iede re partij heeft spreektijd, maar van je eigen verhaal moet je het niet hebben." Nee, liever de inter rupties. Waar laten andere par tijen het liggen? Waar laat de re gering steken vallen? „Dat zijn toch de momenten waarop het op z'n scherpst gaat." En dus stie felt hij geregeld naar de micro foon. Hij jent ('geeft u nou eens antwoord!'), hij zuigt,('meneer Zijlstra, waar zijn de banen geble ven?') of is gemeen ('Ah, meneer Plasterk is er ook'). Nu en dan ma tigt hij zichzelf. Politieke vijand Geert Wilders gunt hij zo min mogelijk sneren. „Dat gedrama€|Ik heb het wel een beetje gehad met die man." Te rug in op de fractiekamer (hij is bijna aan de beurt) pakt hij z'n mapje er nog één keer bij. Hame ren op banengroei. Aandacht voor bezuinigingen op justitie. Want: „Met zo'n begroting kun nen ze helemaal het dak op." Als het zijn beurt is, dik 14 uur na het begin, komt het er allemaal vloeiend uit. Vandaag wacht nog zo'n lange debatdag. Daarna is hij 'helemaal leeg', voorspelt hij. Dan wacht vrijdag de sport school. „Heerlijk, 's Middags ben ik weer het mannetje." Geen moment gingen ze openlijk met elkaar in discussie. Maar PvdA-leider Diederik Samsom en VVD-fractievoorzitter Halbe Zijls tra ergerden zich af en toe zicht baar aan eikaars bijdrage tijdens het belangrijkste politieke debat van het jaar; de Algemene Politie ke beschouwingen. Hun oplossingen voor de hoge werkloosheid - in de Troonrede op Prinsjesdag nog genoemd als de grootste uitdaging van dit kabi net - lopen diametraal uiteen. Zijlstra: „De rechten van werk nemers en de plichten van werkge vers moeten weer meer in balans komen, alleen zó durven bedrij ven mensen weer in vaste dienst te nemen." Hoe? Door werkgevers niet meer twee jaar het loon te la ten doorbetalen bij ziekte en CAO's niet langer algemeen ver bindend te verklaren. Een onbegaanbare weg voor de PvdA, weet Zijlstra ook. „Als u dat echt meent, dan is dat een bom onder het kabinet", gooit D66-voorman Alexander Pechtold wat olie op het vuur. Zelf ziet hij de WD-voorstel- len, net als het CDA, wel zitten. Samsom blijft echter zwijgend in zijn bankje zitten. „Economisch kortzichtig", noemt de PvdA'er de bijdrage van Zijlstra later op de dag. „Alsof be drijven mensen niet in dienst wil len nemen omdat overal in de sec tor dezelfde arbeidsvoorwaarden gelden. Werkgevers verlangen te rug naar de negentiende eeuw; met dagloners zonder sociale rech ten." Nu zit Zijlstra maar wat on geduldig naar het plafond te kij- Samsom en Zijlstra ergeren zich zichtbaar aan eikaars inbreng tijdens het debat ken. Hij heeft geen enkele aan drang naar de interruptiemicro foon te lopen. Waarom ook? De verkiezingen zijn over anderhalf jaar en eerst moeten de kiezers nog voelen dat het echt beter gaat in het land. Vol gend jaar gaan de belastingen met 5 miljard euro omlaag. Daarvoor moet de komende maanden nog wel een meerderheid in de Eerste Kamer worden gevonden. Oppositiepartij CDA wil daar wel bij helpen, maar dan moeten de onzalige plannen voor de belas ting op vermogen worden losge koppeld van de lastenverlichting. WD en PvdA protesteren niet. Zijlstra neemt liever een voor schot op de komende verkiezings campagne door uit de doeken te SP en 50PLUS halen hard uit naar door Tobias den Hartog Diederik Samsom. foto Martijn Beekman/ANP door Laurens Kok en Hans van Soest DEN HAAG. Als huwelijkspartners die alleen nog bij elkaar blijven om de kinderen, zitten regeringspar tijen WD en PvdA de tijd uit tot de komende verkiezingen. Giste ren filosofeerden ze allebei over een toekomst zonder elkaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4