Als kippen last hebben van broekoarigheid U en uw fruitoogst BUITEN 17 Op 't erf Ze 'eit een humeur az 'n broeiziek 'oen', zeiden we vroeger: ze heeft een humeur als een broedse kip. Broeiziek, broek- oarig, zijn oude Zeeuwse uit drukkingen voor een kip die wil broeden op eieren en die daarnaast of daarenboven, ver langende en begerig is, om aan de geslachtsdrift te voldoen. De ze laatste strofe is de definitie van Van Dale, die zich houdt aan het officiële woord 'broeds'. Een ieder die zich een beetje oplettend door Moeder Natuur beweegt, weet welke verande ringen in gedrag dieren dan abrupt vertonen. In Zuid-Afri- ka hebben we eens twee luipaar den uitvoerig en langdurig kun nen observeren, omdat de die ren in ongebreidelde parings drift minstens een uur lang over elkaar heen buitelden en grommend de liefde bedreven. De normaal gesproken uiterst schuwe dieren waren zich niet eens bewust van de mensen in hun buurt en gingen gewoon hun gang alsof ze de enige we zens op aarde waren. Met de gewone Zeeuwse kip is het ook een beetje zo. Als de broedsheid toeslaat blijft ze op eens zomaar voor je voeten zit ten (dat is lastig in vele situa ties), ze maakt vreemde klok kende geluiden, zet haar veren op, en loopt om de haan heen. Vervolgens gaat ze eieren leg gen en die bebroeden. Soms komt dat goed uit, maar meest al niet; in no time heb je overbe volking! D'r zijn vanouds op onze Zeeuwse erven een aantal tradi tionele manieren om de kip van haar 'broekoarigheid' af te krij gen. Tijdens een etentje hebben we laatst eens wat methoden op een rijtje gezet. Daar is de oude bekende boerenmethode: de kip vangen, in een oude mand opsluiten en die aan de onderste tak van een boom op hangen. Met een aardig windje schommelt de mand nogal ta melijk. Dat werkt ontnuchte rend en na een nacht in de mand is alle broedsheid verdwe nen. En zo niet, dan nog maar eens een poosje schommelen in de lucht... Een andere, wat minder ri goureuze methode, is het plaat sen van de kip in een kist zon der stro maar met deksel, mid den in een open veld. Bij broeds heid wil een kip op zacht stro zitten, lekker warm in een ver borgen hoekje. Dus na een paar dagen in zo'n kist is de kip ook weer 'normaal'. Nog een andere methode die op veel erven werd toegepast: de kip vastpakken, een paar maal in het water van de put la ten zakken om af te koelen, en vervolgens met enig kabaal weg jagen. Tegenwoordig weet ik dat de eenvoudigste en minst brute methode is: de kip gewoon in een kist met deksel zetten, op een natte handdoek. Broeds heid wordt namelijk veroor zaakt door de temperatuur van de 'broedplek'- een deel op de borst/buik van de kip dat alleen bij broedsheid tijdelijk een ho gere temperatuur krijgt. Dank zij de kennis van onze veteri nair in de familie krijgen onze kippen een koude handdoek als ze het weer eens op de eroti sche heupen krijgen. De appels en de peren glimmen u tegemoet op deze pagina. Zo op het oog ziet de oogst er veelbelovend uit. Nou zegt dat niet alles. Afgelopen jaar is er heel wat gedoe geweest over de geblokkeerde export naar Rus land. Afgezien daarvan, ook al blozen de appels, dat wil niet altijd zeg gen dat ze goed smaken en goed bewaren. Dat zal de tijd uitwijzen. De kachel gaat weer (bijna) aan. Voor volgende week donderdag 24 sep tember hopen we op foto's van U en Uw HERFSTGEVOEL. Mooie don kere luchten, grijze landschappen, verregende fietstochten en wandelin gen, spiegelende plassen. Upload uw foto's naar www.pzc.nl/buiten of mail naar buiten@pzc.nl (r MB). Met naam en toelichting graag. En liefst vóór woensdag 23 september t2.oo uur. DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2015 door Gerard Smallegange Ontzettend leuk om zelf appels te plukken en zeker van die lekkere! foto Anne-Marie van lersel Félien en Fabièn plukken bij opa en oma in Hulst appels en peren. Twintig ki lo is de opbrengst, foto Manon van Geertruij De perenoogst in Hoedekenskerke is in volle gang. foto Marleen Zuidhof Ook de toppen moeten geplukt worden. foto Marleen Zuidhof Lieveheersbeestje in een grote kist met peren. foto Piet Grim Bramen plukken in Breezand bij Vrouwenpolder. Lek ker voor in de vla. foto Jan Adriaanse Kippen met enig kabaal wegjagen, helpt tegen broedsheid. Broedse kippen zoeken een warm nest. foto Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49