film.. T>Esea 'Filmen in Prosperpolder was bijzondere ervaring' Ik hoorde maar vers Film 'Onder de oppervlakte' vandaag in première op Film by the Sea ZEELAND 9 Tussenstand publieksscore Filmmaakster Digna Sinke vraagt zich in film af waarom onderwater zetten van Hedwigepolder heeft geleid tot conflicten. aarom heeft het onder wa ter zetten van de Hedwige- polder tot zoveel (internationale) conflicten en woede geleid? Een vraag waarop filmmaakster Digna Sinke het antwoord probeert te vinden in de film Onder de opper vlakte. Hoe ze ook zoekt, na ander half uur kan ze het niet geven. De documentaire begint in 2005, als in Middelburg de Schel- deverdragen worden getekend: de afspraken tussen Nederland en Vlaanderen. Daarin staat dat de Hedwigepolder onder water moet. De discussie is dan al ruim tien jaar aan de gang. Die voorgeschie denis komt kort aan bod. Helaas, omdat daar de kiem is gelegd voor de discussie die tot op de dag van vandaag voortduurt. Want de ver dragen zijn vooraf besproken met de voormannen van Zeeuwse na tuur- en boerenorganisaties. Maar Sinke zal zich ook hebben gereali seerd dat ze moet oppassen om zich te verliezen in details. „We zien alleen de oppervlak te. De meeste beweging zit eron der. Onzichtbaar", zegt Sinke zelf, beeldend doelend op het getij van de Westerschelde en de discussie over de Hedwigepolder. Ze pro beert het onzichtbare aan de op pervlakte te krijgen door te spre ken met allerlei betrokkenen. Van oud-minister Cees Veerman en Marc Van Peel van het Havenbe drijf Antwerpen, tot aan voorma lig staatssecretaris Henk Bleker en Hedwige-eigenaar Gery De Cloedt. De film is een aaneenscha keling van sprekende hoofden, af gewisseld met beelden van de Westerschelde, Omroep Zeeland en het NOS Journaal. De Hedwige polder zelf komt er karig vanaf. Het verhaal wordt chronolo gisch verteld en is allesbehalve flit send gemonteerd of dramatisch gebracht. Dat maakt de film traag en zelfs saai. Insiders zullen regel matig instemmend knikken bij herkenbare momenten. Maar de argeloze kijker die wil weten hoe het zit, raakt de draad kwijt. Iemand van buiten Zeeland zal er zelfs weinig van begrijpen. Nergens krijgt de kijker te zien waar wat ligt. Erger, door feiten weg te laten, ontstaan hiaten. Daardoor is niet meer duidelijk dat de provincie en het rijk andere rollen en opdrachten hebben en komen termen als 'middengebied' uit de lucht vallen. Bovendien ontbreken de hoofd rolspelers in het dossier. Premier Balkenende bijvoorbeeld. Sinke legt in de film uit dat die de af spraak afzegde. Pijnlijk. Want zijn rol is de meest mysterieuze. Hij heeft zich als premier persoonlijk met het dossier bemoeid, riep in Zeeland dat het wel goed zou ko men, nam het besluit dat de pol der droog blijft, maar moest dat la ter terugdraaien. Wat bewoog hem? Zijn Zeeuwse afkomst? Heeft hij onderschat dat Vlaande ren woest zou worden? Dat Euro pa het niet zou pikken? Zoveel vragen zijn erover te stel len, maar de film geeft nog niet het begin van een antwoord. Bal- kenendes toenmalig adviseur Jeroen de Graaf - zoon van de voormalig Zeeuws-Vlaamse dijk graaf Wybe de Graaf- zwijgt ook in alle talen. Karla Peijs en Mela- nie Schultz ontbreken eveneens. En oud-staatssecretaris Gerda Ver burg wilde ook niet meewerken. Daardoor komt de film niet verder dan een herhaling van al bekende feiten. Het echte politieke spel en drama blijft onder de oppervlakte. Zelfs de zogenaamde ontboeze ming van oud-Statenlid Johan Ro besin ('dit heb ik nog nooit gezegd') is niet nieuw. Begin volgend jaar is de verfilming van Knielen op een bed violen, de bestsel ler van Jan Siebelink, in de bioscoop te zien. De opnamen waren afgelopen zomer onder meer in de Prosperpolder, net over de Zeeuwse grens. Een - in verband met de ontpol- dering - verlaten boerderij fun geerde als ouderlijk huis. Voor de film was er een complete kwekerij omheen gebouwd. Een bijzondere ervaring, zei Siebelink gisteren tij dens de dagelijkse Literaire Salon bij Film by the Sea. Hij haalde woorden van regisseur Ben Som- bogaart aan. „Die zei: 'Toen we aankwamen en de boerderij zagen met die bloemenzee, was het even totaal stil. Die stilte heeft ons nooit verlaten'. Ik hoop dat het een heel mooie film wordt." Eind volgende maand ver schijnt Margje, de nieuwe roman van Siebelink, waarin hij terug keert naar de wereld van Knielen op een bed violen. Nu richt hij de blik vooral op de moeder. „Er ont brak nog een boek", zei de schrij ver over zijn drijfveer. „Nu het er is, heb ik het gevoel dat ik nog nooit zo dicht bij de geest van een vrouw ben gekomen." De 77-jarige Siebelink zinspeel de er even op dat met Margje zijn oeuvre de voltooiing nadert. „Hier na is het misschien wel goed." Wat doet een audicien? Connect Hearing DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2015 Hedwigespel blijft een raadsel door Jeffrey Kutterink W Westerschelde. Still uit de documentaire Onder de oppervlakte. 'Onder de oppervlakte' gaat vandaag om 19.00 uur in première op Film by the Sea en is er zaterdag om 14.00 uur te zien op de PZC-dag. In oktober draait de film in diverse Zeeuwse za len. Zie: onderdeoppervlakte.nl door Rolf Bosboom Film by the Sea peilt bij alle films de me ning van het publiek (maximumscore 5). De twintig populairste films tot gister avond 20.00 uur: 1. Verlies niet de moed 4,79 2. Against a perfect sky 4,67 3. Dark horse 4,64 4. Seymour: an introduction 4,64 5. Sluizer speaks 4,50 6. A perfect day 4,48 7. In your arms 4,44 8. Die laatste zomer 4,38 9. Het lied van de zee 4,38 10. Mustang 4,37 11. Atlantic 4,34 12. Un illustre inconnu 4,27 13. Corn Island 4,26 14. Virgin Mountain 4,26 15.45 years 4,25 16. The fencer 4,25 17. Still Alice 4,25 18. Que horas ela volta? 4,23 19. Partisan 4,22 20. Brief encounter 4,22 Ook een onzichtbaar hoortoestel vrijblijvend proberen? Maak dan een afspraak! Bij Connect Hearing staan de audiciens altijd voor de klanten klaar. Erik: „Ik neem een gratis en uit gebreide hoortest af bij nieuwe klanten om te ontdekken wat er met het gehoor aan de hand is. Daarna geven we een advies over de beste oplos sing. Daarbij proberen we zoveel mogelijk rekening te houden met de persoonlijke wensen, het budget, eventuele verzekering en meer." Josiane is 56 als ze merkt dat ze tijdens het koffie drin ken met haar kleindochter eigenlijk niet goed verstaat wat er gezegd wordt. Ook in andere gezelschappen, zoals bijvoorbeeld bij de bridge valt het Josiane op dat ze vaak iets moet laten herhalen. „De door mij zo geliefde middagjes met mijn kleindochter werden minder leuk. Ik had het gevoel dat ik niet helemaal meer mee deed, maar dat wilde ik niemand laten mer ken. Uiteindelijk besloot ik om maar niet meer mee te gaan. Maar van thuis zitten werd ik ook niet vrolijk." "Met een onzichtbaar hoortoestel heb ik mijn gezellige zondagmiddag met mijn kleindochter weer terug" „Dat Josiane niet alles meer goed verstond, kan ko men doordat ze hoge tonen niet goed hoorde", ver telt Erik van Wijngaarden van Connect Hearing. „De oorzaak ligt vaak in een beschadiging van de zenuw cellen in het binnenoor (het slakkenhuis). Bij hoge-to- nenverlies klinken spraakgeluiden onduidelijk en dof. Medeklinkers als s, f, t, k, h en g kunnen niet meer goed worden verstaan of worden verwisseld. Veel mensen hebben moeite om een dergelijk gehoorverlies te onderkennen, omdat ze lage tonen wel goed horen. Hierdoor lijkt het alsof de spreker onduidelijk praat." www.connecthearing.nl of bel gratis 085 -018 72 50 Uw gehoor, onze zorg zorg "Zondagmiddag weer terug met mijn onzichtbare hoortoestel" Gelukkig koos Josiane ervoor om er iets aan te doen. Zij vertelt: 'Met een onzichtbaar hoortoestel van Connect Hearing kan ik mijn kleindochter beter ver staan en ga ik weer naar de bridge zonder doodmoe te worden van al het geluid. Met mijn hoortoestel hoor ik alles gedoseerd en helder. Ik heb geen mo ment spijt dat ik deze stap heb gezet. Ik denk vaak dat ik het veel eerder had moeten doen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41