3.000 Verkrachtingen en dwangprostitutie in Duits azc Nijmegen krijgt het grootste opvangcentrum voor asielzoekers in Nederland. Op de plek waar 's zomers tijdens de Vierdaagse militairen slapen. NIEUWS 3 VLUCHTELINGENCRISIS NIJMEGEN. Normaal gesproken is natuurgebied Heumensoord de plek waar hartje zomer vermoeide militairen het hoofd te ruste leg gen, na een dag lang wandelen tij dens de Nijmeegse Vierdaagse. Nu komt in de bossen tussen Nij megen en Heumen een tijdelijk thuis voor 3.000 asielzoekers, die een zoveel langere reis achter de kiezen hebben. In één klap wordt dit de grootste opvang voor vluch telingen in Nederland. Die opvang kan ook zomaar in één klap vol komen te zitten. De afgelopen weken stroomden drie duizend vluchtelingen, precies zo veel als er in Heumensoord onder gebracht kunnen worden, ons land in. De noodopvang waarin zij straks mogelijk terecht komen, wordt volgens burgemeester Hu- bert Bruis van Nijmegen 'sober, maar humaan'. „De stroom vluch telingen raakt ons in het hart, maar we denken met het hoofd. En we steken onze hand uit." Dinsdag kreeg Bruis het tele foontje waarin het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) hem om hulp vroeg. Een dag later besloot hij Heumensoord beschik baar te stellen bekend. De opvang moet in no-time uit de grond worden gestampt: er wordt gesproken over dagen, we ken maximaal. Dat gebeurt met hulp van defensie. Net zoals in de jaren '90, toen asielzoekers uit voormalig Joegoslavië op dezelfde plek onderdak kregen.Toen de ten ten die het leger destijds neerzet te zo lek als een mandje bleken, werden het kamp ook in razend tempo weer gesloten. Dat zal ditmaal niet gebeuren. In de bossen verrijzen paviljoens met stevige kunststof muren, die zijn opgewassen tegen de winter. Verwarmd, met sanitair. Bruis: „Het wordt geen kaal tentenkamp, maar ook niet luxueus. Maar we kunnen niet anders nu 500 tot 700 mensen per dag Nederland binnenkomen. Een alternatief is er niet. Dan slapen deze mensen onder een brug, op straat, zonder dak boven hun hoofd." Het is niet uitgesloten dat meer noodopvang zoals in Nijmegen in Nederland verrijst. Directeur Ge rard Bakker van het COA: „De asielzoekerscentra zitten vol." Vooral met mensen die al een ver blijfsvergunning hebben, maar geen onderdak hebben. „We moe ten zorgen dat zij doorstromen, maar ook voor meer opvang. Wij hebben contact met 120 gemeen ten in Nederland om daarvoor te zorgen." In buurgemeente Heumen zijn wel zorgen over het kamp. „Het zijn er wel veel", zegt fractieleider Herman Hatteler van de grootste partij DGH. „Daarom hebben we kanttekeningen geplaatst. Dat de veiligheid gegarandeerd moet zijn bijvoorbeeld, en dat ze op tijd weg zijn." Het meest kritisch is Michel Hulskorte van seniorenpartij VSP, die schrok van het aantal van 3.000: „Wij bieden meer aan dan Amsterdam. Is dat wel verstan dig?" Burgemeester Bruis van Nijme gen is ervan overtuigd dat het me rendeel van de omwonenden blij is dat vluchtelingen die voorname lijk afkomstig zijn uit het door oor log verscheurde Syrië hier onder dak zullen vinden. En hij gelooft dat ze de helpende hand toe zul len steken. „Dat gebeurt ook nu al bij het asielzoekerscentrum." Daar worden 375 mensen gehuisvest. Zo permanent zal deze nieuwe opvang niet worden. Voordat de zomer in 2016 aanbreekt, zal Heu mensoord weer het domein zijn van sportievelingen. Dan maakt het COA plaats voor 2.700 deelne mers van de Special Olympics. Als dat evenement is afgelopen, is er weer de Nijmeegse vierdaagse en rusten hier - als vanouds- weer vermoeide militairen. Vrouwelijke asielzoekers zouden 's nachts bang zijn om de toilet ten te bezoeken, uit angst te wor den aangerand. Zij slapen in hun kleren. Bovendien is in het op vangcentrum sprake van ernstig geweld tussen Albanese bendes en groepen vluchtelingen uit Eritrea en Somalië In een brandbrief aan regionale politici van de deelstaat Hessen klagen vier welzijnsorganisaties, waaronder de Hessische Frauenrat en Pro Familia Hessen, de misstan den aan. Zij wijzen op 'talrijke' ge vallen van verkrachting en aanran ding: „Mannen die vrouwen als 'ondergeschikt' zien, beschouwen alleenreizende vrouwen als loslo pend wild. De situatie verslech tert door het toenemende aantal vluchtelingen." Woordvoerders van de organisaties betreuren dat de brief is uitgelekt. Die circuleert nu op fora van neonazi's, waar te gen asielzoekers wordt geageerd. Duitsland rekent dit jaar op een miljoen asielzoekers. Omdat de opvangcentra overvol zijn wor den her en der noodonderkomens ingericht. In de Hessische Erstauf- nahmeeinrichting für Flüchtlinge (HEAE) verblijven op het mo ment zo'n 6.000 asielzoekers. Vol gens de psychiater Klaus-Dieter Grothe, die met de vluchtelingen werkt en het opvangkamp goed kent, is de situatie in de HEAE niet uitzonderlijk: „Dit komt over al voor waar vrouwen en mannen, die elkaar niet kennen, dicht op el kaar zitten." Naar het precieze aantal geval len van verkrachting kan slechts 'In Nederlandse azc's zullen dit soort excessen zich ongetwijfeld ook voordoen' Klaus-Dieter Grothe psychiater worden gegist, zegt Grothe: „Het zijn er heel veel. Giessen heeft 80.000 inwoners, er zijn 6.000 asielzoekers. Echter, 10 procent van het aantal geboortes in de stad betreft baby's van vrouwelij ke asielzoekers. Vrouwen die op de vlucht zijn krijgen niet massaal kinderen. Dit duidt op ongewens te zwangerschappen." Minder dan tien vrouwen heb ben het afgelopen half jaar een aanklacht wegens verkrachting in gediend. Grothe: „Deze vrouwen en meisjes hebben grote angst om mede-asielzoekers, vaak landgeno ten met wie zij samen zijn ge vlucht en van wie zij afhankelijk zijn, aan te geven." De misstanden in de HEAE staan in schril contrast met de feestelijke beelden van de intocht van asielzoekers, die door Duitse burgers worden verwelkomd met bloemen en speelgoed. Eenmaal in de opvangkampen ziet de situa tie er heel anders uit, beaamt Grothe. Volgens hem moeten de mannen en vrouwen in de HEAE zo snel mogelijk van elkaar wor den gescheiden. „Gelukkig staat dit binnenkort ook te gebeuren." De autoriteiten erkennen dat er incidenten plaatshebben. „Maar verkrachtingen zijn incidenteel", zei een woordvoerder van de HEAE in de Giessener Allgemeine Zeitung. Ook in Nederland openen bin nenkort grote azc's. Grothe: „Daar zullen dit soort excessen zich on getwijfeld voordoen." DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2015 In 'no-time' tentenkamp door Rob Jaspers en Carla van der Wal Er kunnen 3.000 asielzoekers in het tentenkamp worden gehuisvest. „Dat is meer dan Amsterdam", uiten critici hun zorgen. Afgelopen zomer bouwden defensiemedewerkers op dezelfde plek waar het tijdelijk azc komt nog het tenten waar militairen in overnachtten tijdens de Nijmeegse Vierdaagse, foto Ger Loeffen door Wierd Duk GIESSEN. In het grootste opvang centrum voor vluchtelingen in Duitsland, de HEAE in Giessen, heersen wantoestanden. Vrouwen en meisjes worden er door mede asielzoekers verkracht. Ook is er sprake van dwangprostitutie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3