Dé tip voor ouders: geef het goede voorbeeld! Zeeland staat aan kop in economische barometer Bellen blazen hoort óók bij techniek 's Nachts ligt-ie naast m'n bed Soms honderd in een half uur ZEELAND 3 Wees eerlijk: veel ouders vinden het zelf óók heel nor maal om te pas en te onpas berichten te checken op hun smartphone. „En dat gedrag nemen kinderen over", zegt Rem- co Pijpers, deskundige jeugd media van de Stichting Kennis net. „Ouders moeten allereerst zélf het goede voorbeeld geven. Dit is niet alleen een probleem van tieners. Een smartphone is een hulpmiddel, geen suikerpot waar je constant in kunt graaien. Dat vraagt discipline." Ouders doen er goed aan om duidelijke afspraken te maken met hun kinderen over smart- phonegebruik: geen telefoon op ta fel bij het eten of bij het slapen gaan. Als er huiswerk gemaakt wordt, ligt de telefoon op een an dere plek. „Whatsap zorgt vooral voor afleiding en is echt niet no dig voor huiswerk, blijkt uit on- derzoek. Leer je kind om bijvoor beeld 25 minuten woordjes te le ren of aan een werkstuk te schrij ven. Daarna mag het even op de te lefoon kijken. Jongeren hebben be hoefte aan die grenzen." Controleer whatsappgesprek- ken niet, adviseert Pijpers. „Jonge ren hebben al zo weinig privacy. Ze zijn door sociale media zicht baarder dan ooit. Blijf wel voortdu rend praten over hun leven op in ternet. Vraag wat ze grappig vin den op internet, hoe Instagram werkt of wat de stomste foto is die ze gezien hebben. Veel kinde ren vinden het leuk om antwoord te geven. En dan komt vanzelf ook ter sprake wat er mis ging." je klasgenoot. Voor scholieren is het soms lastig om weerstand te bieden aan de verleidingen van groepschats op je telefoon. Veel kinderen zijn lid van een whatsappgroep voor het sport- team, de familie, de schoolklas en de vriendenclub. En leraren zet ten Whatsapp steeds vaker in om buiten schooltijd te communice ren met leerlingen. „Mentoren van onze school geven roosterwij- zigingen door via Whatsapp, of herinneren leerlingen aan een re petitie hebben", zegt rector Mar cel de Looff van het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Docent Charlie de Poorter van Stedelijke Scholengemeenschap De Rede in Terneuzen geeft stan daard zijn 06-nummer aan leerlin gen. „Ze mogen me na schooltijd altijd whatsappen als ze vragen hebben over het huiswerk. En dat doen ze heel vaak." Daar zit wel een grens aan. „Soms appen ze me 's avonds om elf uur nog. Maar dan staat mijn internet uit." Veel ouders worstelen met het whatsappgebruik van hun kinde ren, merkte De Looff deze week nog tijdens een bijeenkomst voor ouders van leerlingen uit de on derbouw. „We adviseren ze om op een positieve manier betrok ken te zijn bij wat hun kinderen online uitspoken. Controleren mag best." Scholen besteden tijdens de mentorlessen aandacht aan verant woord gebruik van smartphones. „Maar dat gebeurt ook buiten die lessen om", zegt Tonni Gubbens, afdelingsdirecteur van de onder bouw op De Rede. „Soms hoor ik dat leerlingen 's nachts nog aan het chatten zijn. Dan schakel ik de mentor in om contact op te ne men met ouders. Maar buiten schooltijd hebben we er niet altijd zicht op. We hopen dat ze hun ge zond verstand gebruiken. Ik heb het idee dat steeds meer leerlin gen die whatsappgesprekken hart stikke beu zijn. Ze denken: 'ik rea geer niet meer'." MIDDELBURG. Dankzij de bouw sector is Zeeland in het derde kwartaal van 2015 economisch ge zien het beste jongetje van de klas. De provincie is landelijk kop loper in de Roots Regiobarome ter. Tot nu toe voerde Zeeland de ranglijst twee kwartalen aan. De laatste keer was alweer vijf jaar geleden: in het eerste kwartaal van 2010. Dat Zeeland nu het beste pres teert van alles provincies, is te danken aan de 'uitzonderlijke goede resultaten van de bouwsec tor in het derde kwartaal', stelt het beleidsadviesbureau Roots. Bijna driekwart van de Zeeuwse bouwbedrijven zag de productie groeien en bijna 80 procent ver sterkte de orderportefeuille. Ook elders in Nederland deed de bouw het goed, maar volgens Roots steekt Zeeland er nu met kop en schouders bovenuit. Op de barometer haalt Zee land een totaalprestatie van 7,3. Gelderland staat tweede (6,9) en Noord-Brabant derde (6,6). Utrecht bungelt met een 4,4 on deraan. De Roots Regiobarometer toont de economische ontwikke ling van regio's vanuit het per spectief van ondernemers. AXEL. Dat iedereen technisch is, bewezen de juffen van basis school Sint Antonius gisteren in Axel. Om over een paar weken goed beslagen ten ijs te komen tij dens de Kinderboekenweek - met als thema 'natuur, wetenschap en techniek' - maakte de school ge bruik van de workshops die Tech- niekTalent.nu geeft. De organisatie wil kinderen in heel Nederland warm maken voor techniek en dat begint bij de do centen. De juffen deden proefjes met bellenblaas die ze ook in de klas kunnen doen. Juf Sandra van der Klooster kwam tot de conclu sie dat met suiker in het zeepsop water de beste bellen ontstaan. „Techniek is makkelijker dan je denkt", zei techniekcoach Piet Eg- germont. DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2015 En weer afgeleid... 72 procent van de tien- tot twaalfjarige kinderen heeft een smartphone, blijkt uit onderzoek van Stichting Kennisnet. Kijk ook op www.mijnkindonline.nl. Ik zit in een stuk of vijf whatsappgroepen: voor het fietsen naar school, van het voetbalteam, van vrienden van mijn oude school en mijn vrienden van nu", zegt Yelmer Kuijpers (13) uit Biervliet. De tweedeklasser van SSG De Rede in Terneuzen ontvangt per dag ongeveer zestig groepsberichten. „Mijn telefoon ligt 's nachts naast mijn bed, op de trilstand. Als ik 's ochtends wakker word, kijk ik op mijn telefoon om te zien wie er naar school fietst. Mijn ouders willen liever niet dat ik 's avonds laat nog op mijn telefoon zit. Dat doe ik ook eigenlijk nooit, en anders zouden ze er toch niet achter komen." „Ik zet het geluid van mijn telefoon vaak uit, anders word ik helemaal gek", zegt Nuala Bron (12) uit Sas van Gent. Ze zit in whatsappgroe pen met vriendinnen en klasgenoten. „Meestal krijg ik honderd berichten per dag, maar soms zijn het er wel honderd in een half uur. Vooral in de vakantie gaat het de hele dag door. De ene keer gaan de gesprekken nergens over, maar de andere keer gaat het over welk huiswerk we moeten maken. Ik vind het niet zo heel lastig om berichten te negeren. Als ik huiswerk moet doen, maak ik eerst een vak af, en dan neem ik even pauze om op mijn telefoon te kijken." door Frank Balkenende Juf Sandra van der Klooster doet een proefje, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35