CULTUUR SHOW 31 Afscheid van Zwagerman Voor de musical Pinokkio laat het Efteling Theater niets aan het toeval over. Inspiratie deden de makers op in het Italiaanse dorp Collodi. „We laten zien dat in De Efteling alles kan/' Nieuwe Bond-film eerder in Nederland De nieuwe James Bond-film Spec tre is al vanaf 29 oktober in Neder land te zien. Vorige week werd nog aangekondigd dat de 24e Bond-film pas vanaf 5 november hier in de bioscopen zou gaan draaien. Daniel Craig speelt voor de vierde keer de hoofdrol. Fans, vrienden en familiele den hebben gisteren in Amsterdam afscheid geno men van Joost Zwager man. Hij pleegde vorige week zelfmoord. In de och tend kon het publiek een laatste eerbetoon brengen aan de schrijver, die in een gesloten kist lag opgebaard in kerkgebouw De Duif aan de Prinsengracht. Daar na volgde een besloten bij eenkomst, die door onge veer vierhonderd familiele den, vrienden, collega's en kennissen werd bijge woond. 'De wijze les van Pinokkio was natuurlijk heel duidelijk: niet liegen anders groeit je neus. Dat knoopte ik goed in mijn oren' daan. Het kleinschalige, wat verlaten pret park telt tientallen beelden van de mario net en andere personages uit het verhaal. Het wordt in stand gehouden door een spe ciale stichting, die zich tot doel heeft ge steld het verhaal van Pinokkio levend te houden. Hoogtepunt in het park is de le vensgrote monstervis die in het verhaal Ge- petto en later Pinokkio, die hem komt red den, opslokt. Er staat een metershoge ver sie, waarvan de tong gemaakt is van enor me kussens. Maar het is vooral de sfeer in het parkje en in Collodi zelf die de acteurs tijdens de repetities meenemen. „Voor het stuk is deze reis belangrijker gebleken dan ik dacht", bekent Barry Beij- er, die de rollen Kat en Vos speelt. „De sfeer die wij willen neerzetten, begrijp ik na ons bezoek aan Collodi veel beter. Het verhaal is daar voor mij echt tot leven gekomen." Veel van Collodi is terug te zien in de musical, die zondag in première gaat. „Zo hebben we de gele huisjes, die tegen een heuvel aan zijn gebouwd, verwerkt in de de cors", zegt manager theaterproducties Jeroen Zwartjes. „Wij proberen in alle op zichten zo dicht mogelijk bij het oorspron kelijke verhaal van Carlo Collodi te blij ven." Ook de levensgrote Pinokkio-pop die in de musical wordt gebruikt, heeft veel weg van de Pinokkio's die in Collodi te zien zijn. Die houten pop duikt overigens niet al leen in het theater op: Pinokkio krijgt vol gend jaar ook een eigen plek in het Sprook jesbos. „Dit verhaal past heel goed bij de Ef teling", vindt Zwartjes. „Het spreekt zowel jongens als meisjes aan en het is een sprook je met een goede les. Dat zijn de verhalen die bij ons passen. Wij vinden het de moei te waard om die te vertellen." Tijdens de repetities in het Efte ling Theater overheerst een af grijselijk geluid. De techniek test hoeveel lawaai de monster- vis, die in het verhaal Pinokkio opslokt, moet gaan maken. Het belooft een waar spektakel te worden: de vis is ongeveer zo groot als het podium zelf. De ambitie van het Efteling Theater is enorm; iets wat ook af te zien is in het gro te aantal kinderen dat om beurten mee speelt in de musical Pinokkio: zo'n 1300. Als een van de grootste theaters (met zo'n dui zend zitplaatsen) van het land wil het laten zien wat het waard is na succesvolle produc ties als Klaas Vaak en Sprookjesboom. Voor de sprookjesmusical Pinokkio wordt niets aan het toeval overgelaten. Weken lang is er gerepeteerd. Om inspiratie op te doen, stuurde de Efteling cast en crew naar de plek waar Pinokkio vandaan komt: het Italiaanse dorpje Collodi. Een slimme zet. Alles in Collodi, waar Pinok- feio-schrijver Carlo Collodi (1826-1890) zichzelf naar vernoemde, ademt het sprookje. De inwoners zijn maar wat trots op hun beroemde dorpsgenoot. Pinokkio's lange neus is met chirurgi sche precisie in een buxus gesnoeid en zijn afbeelding hangt aan haast iedere lantaarnpaal. In de pittoreske straatjes komt het ver haal van houtbewerker Gepetto (in de mu sical gespeeld door Simon Zwiers) die een marionet maakt uit een stuk pijnboom hout, helemaal tot leven. Musicalsterren Ara Halici (39) en Alexandra Alphenaar (33) kijken hun ogen uit: daar hangt Pinokkio, daar ook. Ara, die de slechteriken Constanzo en Pe- ricolo voor zijn rekening neemt in de musi cal, koestert warme herinneringen aan het sprookje. Tijdens een bezoek aan de Pinok- kiobibliotheek in Collodi, waar meer dan honderd vertalingen van het verhaal te vin den zijn, vertelt hij: „Ik ben opgevoed met de wijze lessen uit sprookjes. Die van Pi nokkio was natuurlijk heel duidelijk: niet liegen, anders groeit je neus. Dat knoopte ik goed in mijn oren." Het bezoek van de Nederlandse sterren cast trekt flink wat aandacht in het kleine dorp. De plaatselijke pers rukt uit om de blonde Alexandra op de foto vast te leggen bij een bezoek aan de statige tuin Giardino Garzoni. 'Alexandra, kan je zonnebril af?' 'Alexandra, even hier kijken asjeblieft.' Tus sen een stenen fontein en tal van rode ro zen wordt ook de rest van de cast onderwor pen aan het geflits. Niet alleen de pers is in de musicalster ren geïnteresseerd. Lokale meisjes cirkelen flirtend rond de vier tieners die straks Pi nokkio gaan spelen. Die interesse blijkt we derzijds. Giechelend worden er zelfs tele foonnummers uitgewisseld. „Hoe zeg je 'mooi meisje' in het Italiaans?" De vier jongens kijken hun ogen uit als later het Parco di Pinocchio wordt aange- DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2015 Park pakt uit met Pinokkio door Chantal Blommers Ara Halici musicalster Scène uit de musical Pinokkio. foto Daniel Kroll De musical Pinokkio gaat zondag 20 september in première in het Efteling Theater. Meer info: www.efteling.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31