Thomas Verbogt: 'De waarheid zit in wat je verzint' Cast musical zoekt inspiratie in Italiaans dorpje 30 CULTUUR SHOW Nog tien kandidaten voor 'tv-Ring' 'Bedreiging Ratelband slechts gemompel' De Omroep MAX-hit Heel Holland bakt, de kennisquiz De slimste mens en de politieserie Smeris met Jeroen van Koningsbrugge zijn dit jaar voor het eerst in de race voor een Gouden Televizier Ring. Deze titels staan op de lijst met de tien laatste kanshebbers voor de prestigieuze prijs voor het beste tv-programma van het jaar. Het is de laatste tussenstand voor de be kendmaking van de drie daadwer kelijk genomineerde Ring-kandi- daten op 28 september. Uit de RTL-stal zitten bij de laatste tien: RTL Late night, SynDROOM, Di vorce en Expeditie Robinson. De uit reiking is op 15 oktober. Is het verbeelding of beweegt Thomas Verbogt (1951) zich lichter door de wereld? Opge wekt en vrolijk is hij op een stoel gaan zitten. Hij kijkt om zich heen en lijkt de wereld op te wil len slurpen. Het glas witte wijn hangt losser tussen zijn vingers, zijn glimlach is guller, zijn spre ken is verankerd in overtuiging. Hij legt zijn hand op Als de win ter voorbij is, dat op de cafétafel ligt. Met zijn ogen vraagt hij of het een goed boek is. Hij straalt bijna nog voor er een ant woord is gegeven. „Dit is een belang rijk boek, het is het boek dat ik al heel lang heb willen schrijven", vertelt hij. „Alle voorgaan de boeken heb ik ge schreven alleen om bij deze roman in de buurt te komen." Het klink plech tig, en dat is het mis schien ook wel, want met Als de win ter voorbij is is Tho mas Verbogt einde lijk thuisgekomen in zijn schrijven. Het is, sinds hij in 1981 debuteer de met de verhalenbundel De feest avond, zijn 32e publicatie. Hij heeft nu dus, 34 jaar later, de vorm gevonden waarnaar hij al tijd al streefde. Het geheim? „Ik ben Thomas Verbogt en ik schrijf columns, toneel, verhalen en ro mans. En dat is het." Dat ben ik Het klinkt zo simpel, maar dat is het niet. „Eerdere boeken hadden een bedacht verhaal en de bedach te hoofdpersoon reageerde op de gebeurtenissen. In dit boek gaat het om de gedachtestroom van de hoofdfiguur, om het denken, en die gedachten vertellen het ver haal." En die hoofdpersoon? „Dat ben ik." Hij neemt een slok wijn. „Nou ja, in elk geval mijn bedach te ik." Ontwapenende lach. „Ein delijk had ik de moed op te schrij ven wat ik denk, voel, te geloven dat wat je bedenkt echt is. Het is me ook niet meer om de plot te doen. Deze roman gaat over een man die in de war zijn huis en zijn geliefde verlaat en min of meer gelouterd weer thuiskomt." In de tussentijd overdenkt hij zijn leven, denkt hij aan een paar gebeurtenissen die zijn leven be paalden, die er echt toe deden. Een gesprek dat niet wordt ge voerd met een meisje dat hij daar na nooit meer ziet, een paar kus sen op een zomeravond na school kamp. Wat betekenden die mo menten? En kan hij zijn herinne ring wegsturen van schuldgevoe lens en gemiste kansen? Door verhalen gezworven Verbogt bladert naar bladzijde 210. Leest voor: 'Je weet dat ik al tijd geschreven heb om ergens bij te komen, meer dan om iets weer te geven. Ik heb weer door verha len gezworven, je weet dat ik dat doe in de nacht'. Een zin waarmee het voorafgaande misschien in een an der licht komt te staan. „Ik schrijf over een leven dat ik al denkend en be denkend in elkaar zet. Ik maak mijn ei gen leven." Op de verbaasd uitgesproken vraag of Verbogt zichzelf heeft verzonnen, moet hij lachen. „Een zin die gere geld in mijn roman terugkomt luidt: 'Het gaat niet om de werkelijkheid, maar om de waarheid'. De waarheid zit in wat je zelf verzint." Slok wijn. „En wat je bedenkt is waar." Dat moet hij toch even uitleg gen. „Als ik vroeger een brief aan iemand moest schrijven, wist ik niet wat ik daarin moest schrij ven. Dus verzon ik er allerlei din gen bij. Dat deed ik in het dagelijk se leven ook, zodat ik soms niet meer wist wat waar was of niet waar was. Ik heb een tijd in thera- pie gezeten, dat staat ook in de ro man, en ik moest een dagboek bij houden. Dat deed ik braaf, ik schreef en ik schreef, maar ik denk dat maar 3 procent echt waar was, de rest was bedacht." 'Ik kan niet anders', zeggen zijn ogen en het optrekken van de schouders. Het wil niet zeggen dat zijn leven ook zo is verlopen als in Als de winter voorbij is. Ook al heet de hoofdpersoon Thomas. De vermeende bedreiging van Moon van Buuren door haar ex-man Emile Ratelband is slechts 'gemompel'. Dat stelt de advocaat van de positiviteitsgoeroe. Ratelband zou zijn ex in december 2013 hebben mishandeld. De rechtbank behandelt vandaag de zaak. Een op name van die bedreiging dient als bewijsstuk. door Maarten Moll Thomas Verbogt is eindelijk thuis. Hij vond met zijn 32e boek Als de winter voorbij is zijn definitieve stem. „Ik maak mijn eigen leven." 'Alle voorgaande boeken heb ik geschreven alleen om bij deze roman in de buurt te komen' Thomas Verbogt, Als de winter voor bij is. Nieuw Amsterdam, 19,99 euro. Thomas Verbogt foto Bob Bronshoff Pinokkio's lange neus is met chirurgische precisie in een buxus gesnoeid, zijn afbeelding hangt aan haast iedere lantaarnpaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30