18% TO©S Haagse scholen weren Zwarte Piet Oefening in Vlaketunnel Amsterdammer Ét 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Ik steun Delta. Uw Mening EENS Ét ONEENS paul kusters Politie sluit bureaus Uitreiking scenarioprijs Sluiting Paaz onverwacht donderdag Willem van Dam De Amsterdammer is ons zat. Zo één keer per jaar stappen we in de trein om een dagje hoofdstad te doen; een rondje Waterlooplein, een kop koffie en een uitsmijter op het Rembrandtplein, even door de bakken met elpees blade ren bij Concerto in de Utrechtse straat, een biertje bij café Hoppe op het Spui en dan hup, weer huis waarts. Vinden Amsterdammers maar Een Amsterdammer spreekt plat en vrijwel altijd met stemverheffing niks, dat die provinciaaltjes hun stad bezoeken. Amsterdam is voor de Amsterdammers, weg met de toeristen, weg met de dag jesmensen. Zeggen ze. Nee, schreeuwen ze. Want een Amster dammer kan niet gewoon praten. Een Amsterdammer spreekt plat en vrijwel altijd met stemverhef fing. Ho, ho, Van Dam, maak je nu niet heel erg een karikatuur van de Amsterdammer? Zeker wel. Maar vraag een Amsterdammer eens hoe hij over plattelanders denkt. Dan begint hij onmiddel lijk nog mallotiger te praten dan hij gewoonlijk al doet - dan slikt hij medeklinkers in en gaat hij lo pen alsof er kilo's klei kleven aan zijn schoenzolen. Amsterdammers vinden het te druk worden in hun stad; ze wen sen niet langer geconfronteerd te worden met beschonken gezel schapjes die op een bierfiets langs de Amsterdamse grachten trap pen; ze zijn het beu om te moeten zien hoe brallende boeren uit de buitengewesten hun vrijgezellen feesten op de Wallen vieren. Toegegeven, dat soort lieden kan voor enig rumoer zorgen. Maar hebben de grachtengordel- dieren zich wel eens gerealiseerd hoe de Amsterdammers zich soms zelf gedragen? Des zomers bezoeken zij massaal de Zeeuwse kusten om de 'son in de see te sien sakken', maken zij herrie op de camping, dringen ze voor bij de bakker en zwerven zij dron ken van kroeg naar kroeg. Over drijf je nu niet wéér een beetje, Van Dam? Tuurlijk. Wat dat be treft zou ik een Amsterdammer kunnen zijn. Ik heb vertrouwen in het kabinet. 340 reacties toosenhenk.nl D ©ROEIEND VERZET TEGEN STROOM VLUCHTELINGEN IN HONGARIJE! WATERKANONNEN EN TRAANGAS. EN IN NEt>ERLANts! GERARfc JOLING. Aangifte doen op één van de Zeeuwse politiebureaus was gisteren niet mogelijk. Alle publieksbalies waren gesloten, omdat agenten ac tie voerden voor een betere cao. Zo'n 6o agenten uit Zeeland deden mee aan de landelijke manifestatie in Den Haag. Hoewel de pu blieksbalies gesloten wa ren, waren dienstdoende agenten wel aanwezig en stonden paraat voor nood hulp. Actiewoordvoerder Maarten Brink heeft geen boze Zeeuwen aan de lijn gehad. „De reacties die er zijn, zijn begripvol." Bij festival Film by the Sea in Vlissingen wordt van daag de winnaar van de ANV-Visser Neerlandia- prijs voor beste scenario be kendgemaakt. Dat gebeurt om 15.00 uur, na afloop van de Literaire Salon. De vier genomineerden zijn An De Gruyter met Magique Mécanique, Lies Van Grieken met De Leeu wen, Paul Govaerts met Ko ning der Belgen en Jan Van Dyck met Mijn leven als es kimo. Over de sluiting van psychiatrische ziekenhuis afdelingen is vooraf geen overleg geweest met de ge meenten Terneuzen, Vlis singen, Goes of andere be langhebbenden. Gedeputeerde Staten ant woorden dat op vragen van de PvdA. GS gaan ervan uit dat de gemeenten bij de verdere uitwerking wel worden betrokken. Mensen Reactie? Tips? redactie@pzc.nl Elk kind, ongeacht kleur of ras, moet zich op z'n gemak voelen tijdens het Sinterklaasfeest, vin den de Haagse bestuurders. Daar om moet Piet binnen drie jaar ontdaan worden van zijn grote rode lippen, kroeshaar en gou den oorringen. Helemaal zwart is straks uit den boze. Ook mag hij niet meer worden neergezet als het domme, onderdanige hulpje van Sinterklaas. „Er waren leerlingen die zich niet prettig voelden bij de Sinter klaasvieringen door de aanwezig heid van Zwarte Piet", zegt Ge rard van Drielen, bestuursvoor zitter van de Stichting Christe lijk Onderwijs Haaglanden. Die wetenschap, in combinatie met de recente maatschappelijke dis cussies waren volgens hem de aanleiding voor deze collectieve afspraak. „Bijzonder is dat alle scholen daar achter staan, zowel het protestants-christelijke en ka tholieke als het openbare onder wijs. Ook de kleinere onafhanke lijke scholen hebben zich eraan gecommitteerd", zegt Van Drie len, die namens alle schoolbestu ren in zijn stad spreekt. In Amsterdam en Utrecht zijn sommige basisscholen vorig jaar al overgegaan op een moderne versie van Zwarte Piet. Maar niet eerder maakten alle basisscholen in een stad deze afspraak. De Haagse scholen hebben zich zelf drie jaar de tijd gegeven om volledig over te stappen op een neutrale Piet. Zij zijn wel ver plicht bij de komende Sinter klaasviering in elk geval al één van de vijf discriminerende ken merken te schrappen. „Scholen mogen zelf beslissen of ze nu al helemaal stoppen met de klassie ke Zwarte Piet of dat ze dat gelei delijk doen", zegt Van Drielen. Scholen geven zichzelf drie jaar de tijd om over te stappen op een neutrale Piet „Wij willen niet meteen ieder een daartoe verplichten. Bedenk dat Sinterklaas en Zwarte Piet er twintig a dertig jaar over hebben gedaan om te veranderen van mensen waar je bang voor was tot vrolijke kindervrienden. Dan is het logisch dat wij ook de tijd willen nemen voor deze verande ring." De schooldirecteuren bepalen zelf hoe zij invulling geven aan de moderne Piet. „Het kan best dat er straks Pieten met zwarte roetvegen op hun wangen rond lopen. Of gele Pieten. Als hij maar niet helemaal zwart is." GOES. Het was één grote ravage gisteravond in de Vlaketunnel. Na de botsing van een auto tegen de tunnelwand, knalden er ande re auto's, een busje en een vracht wagen bovenop. Er vielen ver schillende gewonden. Gelukkig ging het om een oefening. Maar als er werkelijk iets ge beurt, moeten hulpdiensten ade quaat kunnen optreden. Daarom zijn ze verplicht eens in de vier jaar samen een calamiteitenoefe ning te doen. Rijkswaterstaat, Veiligheidsregio Zeeland, Ver- keerscentrale Zuid-Nederland, brandweer, politie, ambulance, meldkamer Zeeland en de ge meenten Kapelle en Reimers- waal deden dan ook allemaal mee. De Vlaketunnel is gister avond in beide richtingen afgeslo ten en het verkeer is tot 2.00 uur omgeleid via de N289. Een rapport over hoe de oefe ning is verlopen, met eventuele aanbevelingen per hulpdienst, volgt binnen een maand. VLISSINGEN VLISSINGEN MIDDELBURG VLISSINGEN TV-programma gaat over het NK krulbollen Het TV-programma Landin waarts gaat op donderdag 24 september over het NK krulbollen in Zeeuws-Vlaan- deren. De volkssport wordt er al sinds de middeleeu wen gespeeld, maar kan in de rest van het land nog wel wat aan populariteit winnen. Dieuwertje Blok be zocht het NK buitenbanen en besprak daar hoe deze sport op de nationale kalen der is te krijgen. door Julia Broos DEN HAAG. De schoolbesturen van alle basisscholen in Den Haag, circa 150, hebben gezamenlijk af gesproken 'discriminerende ken merken' te schrappen. Lees verder op pagina 7: Basisscho len piekeren: Zwarte Piet of niet? Door het oefen-ongeluk ontstond een enorme ravage in de Vlaketunnel. foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2