Unie wil hof voor klachten van multinationals 24 ECONOMIE VRIJHANDELSVERDRAG TTIP Verdrag gaat onder meer over genetisch gemodificeerde groenten en fruit, chloorkippen en hor moonvlees, onveilige Amerikaanse goederen, multinationals die aanklachten indienen. WASHINGTON. Amerika wil het liefst geen rauwmelkse kaas. Dat vinden ze onhygiënisch, al die bac teriën. Wij in Europa blieven geen hormoonvlees of chloorkip. En toch gaat het over dit soort on derwerpen bij de onderhandelin gen over TTIP, de Transatlantic Trade and Investment Partners hip. Volgens milieuorganisaties, vak bonden en consumentenbonden in Duitsland, Oostenrijk en ande re EU-landen dreigt er een doos van Pandora open te gaan. Idee achter TTIP (spreek uit tie- tip) is het bevorderen van de han del tussen 's werelds belangrijkste economieën: die van Europa en Amerika. Als beide hun markten openen dan levert dat miljoenen banen op en honderden miljarden euro's aan extra welvaart, stellen voorstanders. Nu heffen VS en EU nog aller lei importtarieven op eikaars goe deren. Ook erkennen ze eikaars (voedsel)veiligheidsstandaarden niet. Zo moeten auto's aan beide kanten van de Atlantische Oceaan getest worden, wat de auto-indus trie 20 miljard dollar per jaar kost. En nieuwe, levensreddende medi cijnen worden langer opgehou den. Met TTIP moet dat verande ren, alleen overschaduwen de na delen de voordelen, aldus de te genstanders. Zij vrezen dat de ho ge Europese standaarden verwate ren, bijvoorbeeld op het gebied 'Bij landen als Vietnam of Marokko drop je gewoon een model op tafel' van voedselveiligheid en arbeids omstandigheden. Ook in Neder land groeit het verzet tegen TTIP: vakbond FNV en politieke par tijen als Groenlinks, de SP en de Partij voor de Dieren roeren zich. Marianne Thieme droeg dinsdag met Prinsjesdag nog een speciale anti-TTIP jurk. De tegenstanders hebben de wind in de zeilen sinds cabaretier Arjen Lubach het ver drag in zijn populaire show Zon dag met Lubach besprak en bij mil joenen Nederlanders bekend maakte. Terecht of niet, een belangrijk deel van de kritiek gaat uit van de veronderstelling dat Europa de on derliggende partij aan tafel is. Ter vergelijking: in augustus sloot eu rocommissaris Cecilia Malmström een vrijhandelsverdrag met Viet nam en niemand had er belang stelling voor. Ook recente verdra gen met Zuid-Korea en Canada le verden nauwelijks kritiek op. Met Amerika als wederpartij is alles anders. De invloed van 's we relds enige supermacht wordt in de Oude Wereld gevreesd, zeker in linkse kringen. Deskundigen en betrokkenen vertellen echter een totaal ander verhaal. „Militair is het anders, maar economisch ge zien lukt het Amerika al jaren niet meer om Europa de wet voor te schrijven", zegt Fred Bergsten. Hij is één van de invloedrijkste politie ke denkers in Washington en in formeel adviseur van onder meer Obama en daarvoor diverse ande re presidenten. „Dat hield op toen de EU zich ook naar buiten toe als economisch blok ging presente ren." Tot vrij recent sloten EU-lid- staten hun eigen handelsverdra gen met Amerika, Japan of pak 'm beet Botswana. Europa heeft er wel 1.500, ook Nederland telt ruim negentig lopende overeen komsten. Sinds 2007 bezit de Europese Commissie dit exclusieve recht voor de hele EU. Het heeft de ver houdingen op z'n kop gezet. Sa men is Europa een economische wereldmacht en zelfs een maatje groter dan de de Verenigde Staten, 's werelds grootste economie. De voordelen daarvan zijn evi dent. „Bij landen als Vietnam, Uruguay of Marokko drop je ge woon een modelovereenkomst van 8.000 pagina's op tafel en zegt: dit willen we dat er in het ak koord komt te staan", zegt Shaun Donnely, die jarenlang als hoofd onderhandelaar vrijhandelsverdra gen voor de VS sloot. „En laten we nu over de details praten. Zo doet de EU dat en als VS doen wij exact hetzelfde." Bij TTIP gaat die vlieger niet op. „Dit is de eerste Auto's moeten aan beide kanten van de oceaan getest worden. Dat kost de industrie 20 miljard per jaar keer dat Europa en de VS met een gelijke partner een vrijhandelsver drag uitonderhandelen", vertelt David Martin, al 31 jaar in het Eu roparlement voor de Schotse La- bourpartij en specialist op het ge bied van internationale handel. Voor de VS geldt hetzelfde. „Het grootste land waarmee we tot nu toe aan tafel zaten was Zuid-Ko- rea", aldus Donnely. De enorme dimensie maakt TTIP een staaltje diplomatiek wor stelen. Martin: „Alle twee zijn we gewend onze zin te krijgen, daar door is het zo verdraaid lastig." Of zoals een hoge Amerikaanse diplo maat het verwoordt: „Europa en de VS zijn beiden de 400 kilo zwa re gorilla in de kamer." Daardoor is het ook een wedstrijdje 'wie heeft de grootste'. „Wie van de twee mag bijvoorbeeld de voorlo pige tekst schrijven?" De gewijzig de machtsverhoudingen maken de gesprekken er niet eenvoudiger op. Het team van EU-onderhande- laars voelt bovendien de hete adem van het Europese Parlement in de nek, dat onder druk van be langengroepen allerlei eisen stelt. „Er is van beide kanten weinig on derhandelingsruimte, de EU be schikt verder over scherpe onder handelaars", ziet onderzoeker Wil liam Krist, schrijver van het boek Globalization and America's trade agreements. Ondanks de strijd om dominan tie beseffen zowel Europa als de Het plan werd gistermiddag in Brussel gepresenteerd door Frans Timmermens, vice-voorzitter van de Europese Commissie en Ceci lia Malmström, eurocommissaris van Handel. Het TTIP-vrijhandelsverdrag, waarover Europa en Amerika al twee jaar onderhandelen, ligt steeds heviger onder vuur. Het zou de hoge Europese voedsel- en veiligheidsstandaarden flink ver zwakken. Eén van de hoofdbezwa ren is de clausule die bedrijven het recht geeft handelsgeschillen buiten de gewone rechter te laten beslechten via arbitrage. Volstrekt ondemocratisch en niet transpa rant, stellen milieuclubs, vakbon den en linkse partijen als SP en GroenLinks. Het grote angstbeeld is dat Amerikaanse bedrijven Eu ropese gezondheids- en veiligheidseisen via torenhoge claims proberen terug te draaien. Ze wijzen op sigarettenfabrikant Philip Morris die miljarden eist van Australië, nadat het land in 2012 had besloten bedrijfslogo's van sigarettenpakjes te weren. Het nieuwe bedrijvenhof onder vangt deze bezwaren, stellen Tim mermans en Malmström. „Het nieuwe hof bestaat uit volledig ge kwalificeerde rechters en de proce dures zijn volledig open", stelt Timmermans. Minister Ploumen van Buitenlandse Handel reageert positief, maar alle critici van de vrijhandelsovereenkomst zijn niet onder de indruk. Zij stellen dat de Brusselse voorstellen slechts 'cosmetisch' van aard zijn. „Het gaat nog steeds om een tribunaal waar alleen investeerders een claim kunnen indienen als ze vin den dat een nieuwe wet hun win sten schaadt", laat een coalitie van FNV, Greenpeace en Milieudefen sie weten. Vraag is ook of de VS het voor stel accepteren. De Amerikanen hebben al meermaals aangegeven zeer aan het huidige arbitragestel sel te hechten. Dat is - zo merken ze fijntjes op - nota bene zelf ooit door Europese landen bedacht om investeringen in Afrikaanse en an dere niet heel democratische ont wikkelingslanden te beschermen. "Itaee gorilla's In een kamer door David Bremmer Shaun Donnely oud-onderhandelaar Illustratie Trik BRUSSEL. De Europese Commissie wil de groeiende kritiek op het TTIP-vrijhandelsverdrag tussen Amerika en Europa smoren door een nieuw internationaal investe ringshof op te richten. Bij deze rechtbank kunnen multinationals een klacht indienen tegen landen waarmee ze in de clinch liggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24