Roma-Barcelona wordt zomaar het duel van Florenzi 'Hoeft niet altijd op 'n mooie Jaïro Riedewald: Tegen Celtic laten zien dat we 18 Klaassen in spits De vier Europese wedstrijden die Ajax dit seizoen speelde, pasten niet bij de ambities van de club. Dat moet beter tegen Celtic. BARCELONA. De sterren waren, in theorie, Messi, Suarez en Neymar. En Totti, maar die wordt deze maand 39 jaar en zit meestal op de bank. Maar AS Roma-FC Barcelo na werd de wedstrijd van Ales- sandro Florenzi, 24 jaar, vorig jaar benoemd tot de 'erfgenaam' van Totti, want net als zijn illustere voorganger een geboren Romein en daarom de toekomstige cultuur bewaker van een 'verbuitenland- ste' club. De basiself bestond giste ren uit tien nationaliteiten, met de twee Italianen De Rossi en Flo renzi nog net in de meerderheid. Er was een half uur gespeeld en de bezoekers leidden met 0-1 toen Florenzi hét doelpunt scoorde. Hij liep met de bal bijna over de rech- terzijlijn, stak net de middenlijn over en zag doelman Ter Stegen buiten het strafschopgebied staan. Zijn parabool was perfect, onbe reikbaar voor de Duitser, en vloog in de verste hoek na zo'n vijftig meter te hebben overbrugd. Hoogstandjes De helft van Rome lag aan zijn voeten (de andere helft is voor La- zio) en zal dat de komende dagen ook nog doen, want zijn 1-1 bete kende een voor de thuisclub ver dienstelijk resultaat tegen de hui dige kampioen van Europa, die in het slotkwartier met enkele hoog standjes maar zonder succes nog op zoek ging naar de winst. Roma was vorig seizoen in de Serie A, waar het tweede eindigde achter Juventus, de ploeg met het meeste balbezit. De Franse coach Rudi Garcia is de minst conserva tieve onder al zijn collega's in de Italiaanse competitie; Florenzi stelt hij op als rechtsback terwijl hij eigenlijk een rechtsbuiten is. Tegen FC Barcelona was dat balbe zit vanzelfsprekend veel minder, met slechts 27%; geen elftal kan de tijd en de ruimte zo beheersen als de blaugranas. Barca beschouwt zich als favo riet, zo verkondigde coach Luis En- ruique zonder bluf noch valse be scheidenheid. En zo beweegt Bar celona zich ook een beetje over het veld, met gisteren negen van de elf man die de Champions Lea gue-finale van Juventus wonnen. Slechts Alves, geblesseerd, en de gepasseerde Mascherano ontbra ken. Bar^a deed genoeg om de sner pende fluitconcerten in het Olim- pico langzaam tot zwijgen te brengen. Om qua spel beter te zijn dan de nummer twee van Ita lië. En om meer kansen af te dwin gen. Maar wat telt is het aantal doelpunten. Graag hadden de Italianen, die slechts in de counter gevaarlijk wa ren, de goal van Florenzi voor twee geteld. Hij verdiende het. Maar ze mochten er dolblij mee zijn als gelijkmaker, nadat Suarez na 20 minuten de score had geo pend. Een snoeiharde voorzet van Rakitic, licht van richting veran derd, kopte hij bijna op de lijn ach ter Szcesny. Kort na rust blesseerde de oud-Ajacied de sterk spelende doelman aan de hand door fel op hem in te gaan. Even later moest invaller Rafinha van Barga na nog geen minuut óok van het veld, met ogenschijnlijk een ernstige knieblessure. Op zo'n avond als van avond zal het onge twijfeld door de hoof den van de Ajax-spe- lers gaan. Als een soort kater met terugwerkende kracht: hadden wij maar net zoals PSV op dins dag of woensdag kunnen spelen. In de Champions League, met die hymne, voor het oog van de wereld. Want nu Ajax weer een Euro pese wedstrijd speelt, is de herin nering aan de sof tegen Rapid Wien in de voorronde van de Champions League vers. De Oos tenrijkers lagen in de houdgreep, maar ontsnapten toch. Via de Tsjechische middenmoter FK Ja- blonec werd daarna de Europa League veiliggesteld. Met pijn en heel veel moeite. De kritiek barstte los. Ajax was te jong, te onervaren. Diezelf de jongens moeten zich van avond tegen Celtic revancheren. Dat beseft ook verdediger Jaïro Riedewald, met net negentien jaar één van die jonkies. „Als je verliest, zoeken mensen naar oor zaken. Iemand roept dan dat het met de jeugdigheid te maken De Boer gelooft er heilig in dat juist een attractieve speelwijze succes kan opleveren. „Maar het belangrijkste is dat we, net als PSV tegen Manchester United, een goed resultaat boeken. Wij willen doorgaan naar de volgen de ronde. Dan moeten we deze thuiswedstrijd tegen Celtic abso luut winnen. En daarvoor geldt: het begint allemaal door met het hart te spelen. Daarna kan de tac tiek de doorslag geven." Realistisch Net als De Boer was John van den Brom onder de indruk van PSV. „Ik denk dat de manier waarop zij van Manchester Uni ted hebben gewonnen, vooral rea listisch is", aldus de oefenmees- ter van AZ. „We zeuren in Neder land vaak dat we niet als groep kunnen verdedigen. De discussie over Oranje is nog vers. Daar spre ken wij ook intern regelmatig met de staf en de spelers over. Het hoeft echt niet allemaal op heeft en dan roepen andere men sen dat na. Veel te simpel om het zo te stellen. Want in de competi tie winnen we wel. Hebben de jonkies het dan opeens wel goed gedaan?" De kritiek raakte de ploeg. Dat bewees Anwar El Ghazi wel toen hij na een wondergoal tegen AZ een vingertje voor zijn mond deed. Hij kwam op voor trainer Frank de Boer en zijn jonge ploeg genoten, vertelde El Ghazi toen. Riedewald: „Het is niet zo dat die Frank de Boer denkt er serieus aan om Davy Klaassen tegen Cel tic in de spits te zetten. Van die tactiek zou Arek Milik het slacht offer kunnen worden. Wordt Klaassen centrumspits, dan moet De Boer ook op andere plaatsen schuiven. John Heitinga en Yaya Sanogo zijn geblesseerd. Mitchell Dijks is weer fit. Aan koop Amin Younes en de van een blessure herstelde Thulani Serero zitten ook bij de selectie. Riechedly Bazoer is geschorst. kritiek een groot thema is bij ons. Gezien de uitleg van Anwar snapte ik zijn reactie toen wel. Hij sprak toen ook met zijn voe ten. Dat moeten wij vanavond te gen Celtic ook doen." Riedewald weet dus dat Ajax veel goed te maken heeft na de vier optredens in Europa, die vari eerden van heel slecht tot matig. Door de goede resultaten in de competitie ging de zwaarste storm liggen. Maar een volgende flater op Europees niveau werpt Ajax weer terug. „We moeten la ten zien dat we ondanks onze jonge leeftijd volwassen kunnen spelen", zegt hij. „Maar daar heb ik ook alle vertouwen in. Persoon lijk voel ik me goed met jongens om me heen die ik uit de jeugd ken. We zijn nu ook langer bij el kaar. Spelen vaker met elkaar op dit niveau. Dat moet tegen Celtic helpen." De Europa League is na vier seizoenen in de Champions Lea gue het podium waar Ajax zich moet laten zien. Eerder sprak Frank de Boer over de halve fina le als doelstelling. Hij benadrukte gisteren echter hoe moeilijk dat gaat worden. Ook omdat Ajax zware, maar mooie tegenstanders ontmoet. Naast Celtic de Turkse grootmacht Fenerbahce en het minder aansprekende Noorse Molde FK. Riedewald: „Schitte rende tegenstanders om je laten gelden." Ajax zal eigenlijk wel moeten. een mooie manier. PSV bewees dat, als je het met z'n allen doet, je ook van een club als Manches ter United kunt winnen." Maar geldt PSV als een lich tend voorbeeld voor Nederland? Dat ligt voor De Boer vanzelfsprekend ge voeliger dan voor Van den Brom en Van de Looi, die beiden trainer zijn van een subtopper. „Wanneer je kijkt naar de onbevangen heid, de bewijsdrang en energie bij PSV - dat wil ik van avond ook bij mijn ploeg zien", zei Van de Looi. „Na tuurlijk krij gen we bij Gro ningen ook de discussie over de Hollandse School mee. Ik begrijp ook heel goed dat deze wordt gevoerd, maar dit bete kent niet dat we elke ploeg na een goed Europees re sultaat moeten kopiëren. Wij hebben bij Gronin gen onze eigen kwalitei ten en speelwijze, en doen het op onze manier." Bovendien, vervolgde Van de Looi, die dieper in ging op het omstreden fe nomeen balbezit, het één sluit het ander niet uit. „Heb je vaak de bal in de ploeg, dan wil dat niet zeggen dat je niet op een re sultaat kunt spelen. Het belang rijkste is dat je niet naïef voet balt. Daarmee bedoel ik dat we niet alleen aanvallend moeten denken en de ruimtes op Bewijsdrang Ajax Sport Rafinha moest een zware tackle van Radja Nainggolan bekopen met een zware blessure, foto AFP door Edwin Winkels 47 Hij was nog maar heel kort in het veld, 47 seconden slechts, toen de Braziliaan Rafinha het veld weer verliet. De Barcelona-speler liep bij de zware tackle van Roma's Radja Nainggolan een enkelblessure op. BARCELONA 1 door Daniël Dwarswaard EINDHOVEN. Over één ding waren Frank de Boer, John van den Brom en Erwin van de Looi het roerend eens: de onverwachte zege van PSV is fantastisch voor het Neder landse voetbal. „Zo'n opkikker hadden we ook wel even nodig", sprak De Boer, in aanloop naar het duel van de Amsterdammers met Celtic. „Nu moeten wij de goede week voor Nederland com pleet maken. Daarbij gaan de pun ten voor attractiviteit, maar de in tentie is er bij Ajax altijd wel om mooi, verzorgd en aanvallend te voetballen." Het succes van PSV zorgde ook bij trainers van Ajax, AZ en FC Groningen voor vrolijke gezichten, foto Pies United

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18