NIEUWS 17 ROTTERDAM. In het gisteren verschenen rapport Living Blue Planet noemen de we tenschappers overbevissing, vervuiling en klimaatverandering als de belangrijk ste oorzaken van de enorme achteruit gang van het leven in zee. Als we door gaan zoals de afgelopen veertig jaar, zijn de oceanen leeg in 2047, zo becijferen de onderzoekers. „Het is schrikbarend te realiseren dat we in één generatie de oceanen wereld wijd ernstig hebben beschadigd", aldus de hoofdauteur van het rapport, Carol Phua van het Wereld Natuur Fonds in Zeist. „We vangen vissen sneller dan ze zich voortplanten, vervuilen hun leefge bieden en vernietigen hun kraamkamers, zoals koraalriffen, mangrovebossen en zeegrasvelden." De onderzoekers namen de bestanden van 1234 soorten onder de loep, vooral zeezoogdieren, vogels, reptielen en vis sen. Ze gebruikten data die tussen 1970 en 2010 zijn verzameld en vergeleken die. „Niet eerder is zo'n grote steekproef ge daan", aldus de onderzoekers. Soorten die belangrijk zijn voor de commerciële visserij kennen de grootste achteruitgang, aldus Phua. „29 procent van de commerciële vissoorten wordt overbevist. Door met steeds grotere sche pen steeds dieper te vissen en de kraam kamers te vernietigen. Voor populaire vis soorten als tonijn en makreel is het cijfer ronduit dramatisch: 74 procent is tussen 1974 en 2010 uit de zee verdwenen. Dit rapport kan worden beschouwd als een gi gantische alarmbel", zegt Phua. Door massatoerisme, vervuiling, stij ging van de zeewatertemperatuur en vis serij met dynamiet is ook al de helft van het koraal verdwenen. „Als we zo door gaan, zullen er in 2050 helemaal geen ko raalriffen meer zijn", stellen de weten schappers. „Een kwart van alle dieren in de oceaan is van zijn voedsel van koraalrif fen afhankelijk." Ook mangroven en zeegrasvelden, die fungeren als een kraamkamer, staan on der druk. Verder gaat het beroerd met haaien, zeekomkommers en zeeschildpad den, die essentieel zijn voor gezonde eco systemen. Haaien zijn belangrijk omdat ze zieke en zwakke vissen opruimen. Maar inmiddels is een op de vier haaien soorten bedreigd door overbevissing, en kel en alleen voor hun vinnen. De massa le visserij op zeekomkommers - vooral in China een delicatesse - pakt nog desas treuzer uit. „Rond de Galapagos en in de Egypti sche Rode Zee zijn ze al vrijwel wegge- vist, terwijl ze heel belangrijk zijn om de koraalriffen gezond te houden", zegt Phua. Overbevissing vormt volgens haar niet het eni ge probleem voor de ach teruitgang van het le- ven in de oceaan. „Tachtig procent van de vervuiling is afkomstig van het land. Jaar lijks spoelen tonnen plastic de oceaan in. Rioleringen komen er op uit, wat voor al in de gebieden met koralen dramatisch is. Het koraal verbleekt door de slechte waterkwaliteit en herstelt zich ook niet meer. Mensen denken dat de zee bij het strand begint maar hij begint al op land." Volgens Phua kan met vangstquota, het naleven ervan en goede beheersplan nen veel worden bereikt. „Haringbestan den herstellen zich binnen drie tot vijf jaar als de visserij zorgvuldig gebeurt. Maar bij kabeljauw bijvoorbeeld duurt het langer. Mensen denken nog steeds dat ze kabeljauw eten als ze kibbeling hebben besteld. Maar die vis is al zo schaars dat er Alaskakoolvis in wordt gestopt." De vissoorten in de Noordzee en de Waddenzee staan inderdaad onder druk, erkent ook Jan Boon van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ). „Maar ik heb er moeite mee om te stellen dat zoveel leven in zee wordt be dreigd", zegt hij. „Het wemelt in zee bijvoorbeeld van kleine organismen en die zijn niet in dit onderzoek meegenomen. En met de schol en tong voor onze kusten gaat het prima, al is dat vooral doordat de visservloot is ingekrom pen en er tegenwoordig wordt gevist zonder de he le bodem om te woelen. Maar dat het met roofvis- sen slecht gaat, staat onomstotelijk vast, blijkt ook uit ons eigen onderzoek." Het NIOZ heeft al vijftig jaar een fuik staan bij Texel. „We beschikken dus over een schat aan gegevens", zegt Boon. „De Waddenzee was van oudsher een kinder kamer voor vis en een tankstation voor vogels. De kinderkamer voor vissen is het niet meer. Maar vogels gedijen er nog steeds goed omdat er genoeg voedsel voor ze is. Het laat zien hoe moeilijk het is om harde conclusies te trekken over het leven in zee." Phua benadrukt dat het leven in zee veerkrachtig is en zich kan herstellen. „Maar dan moet de wereld snel maatrege len nemen om onze oceanen daadwerke lijk te beschermen." Zo niet, waarschu wen de wetenschappers, dan wordt de voedselvoorziening bedreigd. Vooral in ontwikkelingslanden. „In de gebieden met koraalriffen zien we gemeenschap pen die volledig op de visserij zijn aange wezen nemen. Mensen hebben geen geld zonder hun voedsel uit de zee. De dieren zijn hun bankrekening." Het Living Blue Planet rapport ver schijnt vlak voordat de Verenigde Naties de nieuwe doelen opstellen om armoede tegen te gaan. „Het is heel belangrijk dat landen het dan ook hebben over de be scherming van het leven in zee", zegt Phua. „Uiteindelijk kan de achteruitgang vooral worden gestopt door de zee met rust te laten. Daarna kunnen we gaan pra ten over herstel." DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2015 door Gerben van 't Hof foto's Dreamstime bewerking Ronald Visser Doo assatoe iling, st Afname consumptievis Onder meer makreel en tonijn. 1970 1980 1990 2000 2010 Alle zeesoorten *1 1970 1980 1990 2000 2010 Bron: Living Blue Planet Report by World Wildlife Fund 2015 2047?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17