VAN GOGH IN UW EIGEN HUIS? PZC Dochter van oud-president doceert over hiv, overgewicht en het klimaat NIEUWS 15 Zussen Holleeder nog niet openbaar gehoord Ook als je vader geen president van Amerika is, kun je de wereld veranderen, stelt Chelsea Clinton in haar lijvige boek voor tieners. groeien in een presidentsgezin ook zulke lessen mee te geven schreef ze It's your world!. Het is een dik, serieus boek, waar in ze de problemen van de wereld verduidelijkt met statistieken en ge schiedenislessen. Zo'n beetje alles komt aan bod: armoede, klimaatver andering, hiv, overgewicht, vrouwen in achterstandsposities. Clinton geeft voorbeelden van jongeren die al actie ondernemen en een plan van aanpak om zelf iets te doen. Praat erover met je familie en zeker drie vrienden, is het advies. Doneer kleding aan de daklozenopvang, of schrijf een brief aan je burgemeester. Recensenten vinden het werk wel erg lijvig, somber en afstandelijk voor iets dat tieners moet inspireren. „Ik ben geschrokken van de scepsis en het cynisme dat vaak heerst bij volwassenen", zegt Clinton in New York. „Kinderen geven hier niet om, zeggen ze, ze zijn niet geëngageerd. Nou, niets is verder van de waarheid. Als ik met kinderen praat zijn ze zo nieuwsgierig en zo betrokken. Ze voe len zich soms schuldig als ze ergens nog niet vanaf wisten." Zelf las ze als kind '50 simple things kids can do to save the earth', dat haar raakte omdat ze behandeld werd als 'iemand die het verdiende om din gen te weten'. In haar boek worden kinderen dus wél serieus genomen, belooft ze, in de hoop een nieuwe ge neratie te inspireren. Maar It's your world! is moeilijk los cheUS'cukwn 5 W{ sas te zien van de presidentscampagne van haar moeder, al is het maar om dat haar fanatiekste lezers vooral Hil- laryfans zijn. Bij de lancering in New York zitten vrouwen van middelbare leeftijd in Clintontenue op de eerste rij, daarachter een studentikoze cam- pagnevrijwilliger. De tieners zijn op twee handen te tellen. Het komt Hillary Clinton boven dien goed uit dat Chelsea de aan dacht vestigt op het feit dat ze moe der en oma is. In de peilingen verliest ze rap haar voorsprong op de Demo cratische nummer twee, Bernie San ders. Kiezers vinden haar onbetrouw baar en niet authentiek. Dat ze op kleinkind Charlotte past, geeft haar weer een menselijk gezicht. Al zal ook op dat vlak niets aan het toeval zijn overgelaten. „Mijn ouders hebben het concept vooraf ge lezen", vertelt Chelsea Clinton na haar boekpresentatie. Vragen over politiek gaat ze de he le avond handig uit de weg. Ze hoopt dat haar jonge lezers erover gaan na denken. „Ik spoor hen aan om de kan didaat te steunen die zij het beste vin den." En zij zelf? Gaat ze pa Bill en ma Hillary achterna, vraagt een toe schouwer. „Meneer, ik krijg die vraag al zo lang ik me kan herinneren! Als klein meisje ging ik met mijn vader mee op campagne voor het gouver neurschap in Arkansas. Een vrouw kwam naar me toe en zei; stel jij je la ter ook kandidaat? Ik was drie!" Chelsea Clinton heeft net verteld dat ze vroe ger thuis in Little Rock, Arkansas, elke ochtend met moeder Hillary naar de publie ke radio luisterde en bespeurt gegnif- fel in het publiek dat vanavond in een New Yorkse boekhandel de lance ring van haar boek komt vieren. „Ik moest ook de krant lezen. Mijn ouders verwachtten van me dat ik een mening had, en argumenten om die te ondersteunen. Ik had het toen niet erg door, maar het is een enorm cadeau." Goed, Chelsea Clinton (35) ge bruikte de krant ook om te verbergen hoeveel honing ze op haar cornflakes goot. Maar ze pikte van de eisen van haar ouders naar eigen zeggen toch veel verantwoordelijkheidsgevoel en betrokkenheid bij de wereld om haar heen op. Om kinderen die niet op- 'Ik ben geschrokken van de scepsis en het cynisme bij volwassenen' De twee zussen en de ex-vrien- din van 'topcrimineel' Willem Holleeder worden op korte ter mijn nog niet op een openbare zitting ondervraagd. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam gis teren besloten. Het gaat om As- trid en Sonja Holleeder en San dra den Hartog (ook weduwe van de geliquideerde crimineel Sam Klepper). De vrouwen heb ben belastende verklaringen af gelegd over de betrokkenheid van Holleeder bij verschillende liquidaties in het criminele mi lieu. De rechters vinden het nog te vroeg om ze te laten ge tuigen, omdat alle onderzoeks resultaten nog niet snel bekend zullen zijn. De rechtbank heeft ook besloten dat Holleeder in voorarrest blijft zitten. Hij wordt verdacht van deelname aan een criminele organisatie die zich onder meer bezighield met liquidaties. De aanklacht tegen hem gaat concreet om zijn volgens het Openbaar Mi nisterie 'belangrijke rol' bij di verse criminele afrekeningen. Het bewijs tegen Holleeder is voor een belangrijk deel geba seerd op de belastende verkla ringen van de drie vrouwen. De zaak gaat 4 december ver der. Tijger doodt verzorger Een Sumatraanse tijger heeft gisterochtend een verzorger ge dood in een dierentuin in het Poolse Wroclaw. De tijger viel de verzorger ver moedelijk aan toen die het ver blijf van het dier aan het schoonmaken was. De Poolse omroep TVN24 meldt dat de 58-jarige man veel ervaring had in het verzorgen van roofdie ren. Er wordt onderzocht wat zich precies in de dierentuin heeft afgespeeld. Leeuwen gefokt voor jacht in Afrika Toeristen betalen tienduizen den dollars om in Afrika op ge fokte leeuwen te jagen. De Duitse krant Die Welt meldt op basis van een nieuwe Zuid- Afrikaanse documentaire dat de dieren speciaal voor de jacht worden gefokt en grootge bracht. In de documentaire, Blood Lion, is te zien hoe de half tamme dieren worden ge schoten door buitenlandse toe risten, die daar omgerekend 18.000 euro voor betalen. DOE MEE EN 4 MAAK KANS OP DE NATIONALE KUNST CULTUURKAART T.W.V. 150,-! 2015 is het jaar van Vincent van Gogh. 125 jaar na zijn overlijden is hij nog steeds springlevend. Bezoek nu gratis het van Gogh Museum of maak kans op een van Gogh in je eigen huis!*. Welke van de volgende werken is niet een van Gogh? A. De zonnebloemen B. De schreeuw C. De aardappeleters Kijk voorde voorwaarden oppzc.nl/gogh GA NU NAAR PZC.NL/GOGH EN DOE MEE! DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2015 De lessen van Chelsea Clinton door onze correspondent Karlijn van Houwelingen Chelsea Clinton bij haar boekpresentatie in New York foto Andrew Burton/Getty Chelsea Clinton schrijfster AMSTERDAM WROCLAW KAAPSTAD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15