Cholesterolverlager levert start-up hoofdprijs op Chauffeuse voorkomt ramp NIEUWS 13 AAN DE DOOD ONTSNAPT Voor de ondernemers is de over name een droom die uitkomt, be aamt oprichter John Kastelein van Dezima Pharma. „Ik heb al tijd geloofd dat deze cholesterol verlager zou werken. Maar ik moest het wel bewijzen." Dat is gelukt, nu Amgen voor zijn bedrijf een bedrag neertelt dat kan oplopen tot 1,4 miljard eu ro. De Amerikaanse farmaceut is bereid zoveel te betalen omdat het de rechten wil hebben op de medicijnen van de Nederlandse start-up. Cholesterolverlagers ver minderen de kans op hart- en vaatziekten; een groeimarkt in een wereld waarin steeds meer mensen kampen met overge wicht. Alleen al in Nederland gebrui ken 1,7 miljoen mensen choleste rolverlagers. De bekende choleste rolverlagers, die al tientallen ja ren worden verstrekt, werken bij ongeveer dertig procent van de patiënten niet goed genoeg, ver klaart Kastelein, die tevens als hoogleraar vasculaire geneeskun de aan het AMC is verbonden. „Bij hen blijft het cholesterol te hoog, of ze hebben veel last van bijwerkingen." Voor die groep biedt het medi cijn van Dezima Pharma een op lossing. „Het is een krachtig, vei lig middel, dat bij patiënten tot nu toe geen bijwerkingen heeft veroorzaakt. Het werkt al bij een dosering van 5 miligram, terwijl van andere middelen die in on derzoek zijn meer dan 100 mili gram nodig is." Het molecuul waarop het me dicijn is gebaseerd, is ontdekt in Japan. In het AMC deed Kastelein al sinds 1997 onderzoek naar een vergelijkbaar mechanisme, maar een medicijn kwam vanwege al- 'lk heb altijd geloofd dat dit middel werkte. Maar ik moest het wel bewijzen' lerlei complicaties maar niet van de grond. Ook elders niet. Mitsubishi, de farmatak van de autofabrikant, zag daarom geen brood in het molecuul dat ze hadden ontwikkeld. „Het be drijf maakt honderden nieuwe moleculen. En vervolgens beslo ten ze die op de plank te leggen. Dat vond ik een uitermate slecht idee", zegt Kastelein. Hij richtte Dezima Pharma op, kocht de li centie van Mitsubishi en vond drie durfmvesteerders bereid om geld in onderzoek en ontwikke ling van het medicijn te steken. Van de Nederlandse overheid leende het bedrijf 5 miljoen euro innovatiekrediet. Vervolgens ging het snel. Het medicijn werd getest door vier honderd patiënten in Nederland se en Deense ziekenhuizen en het bleek inderdaad goed te wer ken: het verlaagt het slechte cho lesterol en verhoogt het goede. Nadat de resultaten dit voorjaar verschenen in The Lancet, stond Amgen al snel op stoep bij het be drijfje in Naarden, waar zo'n twintig mensen werken. Kastelein verwacht dat het middel op z'n vroegst in 2020 op recept verkrijgbaar zal zijn. Hoeveel hij zelf en de andere partners aan de overname verdie nen, wil hij niet kwijt. „We heb ben zelf nooit geld in het bedrijf ingebracht; dat kwam van de drie investeringsmaatschappij en." DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2015 BUXTEHUDE. Een bus met zestig schoolkinderen is gisteren in Buxtehude (in de buurt van Hamburg) ontsnapt aan een botsing met een trein. De bus kwam vast te zitten op een spoorwegovergang. De 23-jarige chauffeuse haal de daarop snel alle kinderen uit de bus en leidde ze naar een veilige afstand. Een naderende trein kon niet op tijd remmen en botste op het achterste ge deelte van de bus. In de trein raakte één passagier lichtgewond. De schade bedraagt naar schatting 300.000 euro. Het treinverkeer lag urenlang stil. door Annemieke van Dongen NAARDEN. Meer dan een miljard euro telt het Amerikaans farmacie- bedrijf Amgen neer voor een Ne derlands biotechbedrijfje dat pas drie jaar bestaat. Dezima Pharma heeft een nieuwe cholesterolverla ger ontwikkeld. Daar is veel geld aan te verdienen. John Kastelein Dezima Pharma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13