Een vals Syrisch paspoort voor premier Mark Rutte De wereld ziet lijdzaam toe hoe Hongarije vluchtelingen van de hekken op de grens slaat 12 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Kroatië: nog mijnen aan grens HORCOS. Servië is des duivels over het keiharde optreden van de Hon gaarse oproerpolitie tegen vluchtelin gen aan de grens. De agenten besto ken de asielzoekers met traangas, wa terkanonnen en pepperspray om te voorkomen dat zij over het grenshek klimmen. Servische grenswachten kijken hoofdschuddend en machteloos toe. Vluchtelingen aan de Hongaarse kant van de grens worden met geweld bij het grenshek verdreven als sommi gen eroverheen willen klimmen. De traangaspatronen en de harde water stralen slaan neer op Servisch grond gebied. Het geweld wordt beant woord door enkele vluchtelingen. Zij gooien plastic flessen en stenen naar de in het zwart geklede ordetroepen aan de overkant. Bij het begin van de confrontatie dringen een paar vrouwelijke asiel zoekers nog naar voren. Voor de toe kijkende Hongaarse agenten houden zij hun kleine kinderen boven hun hoofd, in de kennelijke hoop op me delijden. Er breekt paniek uit, men sen dreigen op de vlucht onder de voet te worden gelopen. Veel migran ten lopen de tranen over de wangen, door het traangas maar ook door de machteloosheid nu de weg naar Duitsland voor hen wordt versperd. Inderhaast stuurt Servië ambulan ces naar de grensstrook. Migranten zijn bedwelmd door het traangas of hebben last van de pepperspray die agenten van de oproerpolitie door het opgetrokken gaas hebben gespo ten om hen te verdrijven. Een man loopt een flinke wond op. Vluchteling Amir Hassan lucht zijn hart. „Schaam je, Hongaren!" roept de kletsnatte man terwijl hij over zijn betraande, rode ogen wrijft. „We zijn oorlogen en geweld ont vlucht en hadden zulke wreedheden en onmenselijke behandeling nooit verwacht in Europa", klaagt Hassan. Hongarije zegt dat de ordetroepen wel moesten ingrijpen, omdat vluch telingen massaal door en over het grenshek probeerden te komen. Het Vluchtelingen die hun route heben ver legd naar Kroatië wor den gewaarschuwd voor mijnenvelden Volgens premier Mila- novic is zijn land be reid migranten, 'onge acht hun godsdiensti ge overtuiging of huidskleur' toe te la ten. Maar asielzoe kers moeten letten op vijf verdachte ge bieden met mijnen. Deze zijn wel duide lijk gemarkeerd. geweld van asielzoekers zou hebben geleid tot twintig gewonden onder de oproerpolitie. Ook werden er aan Hongaarse kant twee kinderen met verwondingen afgevoerd. Zij zouden over het hek zijn gegooid bij de po gingen om de barrière te slechten. Dat het de regering in Boedapest menens is blijkt ook uit de inzet van het leger. Als de traansgaswolken zijn verwaaid, rijden er Humvees van de landmacht richting het grenshek. Op too meter afstand stoppen ze. Er stappen gemaskerde, zwaarbe wapende soldaten uit. Een Hongaarse rechter heeft de eerste vluchteling veroordeeld we gens het 'illegaal oversteken van de grens'. Een Irakees wordt uitgezet en mag een jaar lang niet terugkeren, melden Hongaarse media. Ook moet hij omgerekend ruim 60 euro aan pro ceskosten betalen. Servië is woest op zijn noorder buur die dinsdag de gezamenlijke grens na de voltooiing van de bouw van het hek dichtgooide om een ein de te maken aan de toestroom van vluchtelingen richting Duitsland. „Hongarije heeft niet het recht om zo, over de grens heen, op te treden tegen migranten. Ik teken het krach tigst mogelijke protest aan", zegt Aleksander Vulin, de Servische minis ter die verantwoordelijk is voor mi gratie. „Hongarije moet tonen dat het bereid en in staat is om deze mensen toe te laten. Dit is een internationaal incident dat op het hoogste niveau moet worden behandeld." Vulin is naar Horgos afgereisd om de migran ten uit te nodigen in het naburige Kanjiza. De harde opstelling van de Hon gaarse premier Viktor Orban schiet ook bij Roemenië en de Raad van Eu ropa in het verkeerde keelgat. Roeme nië roept de ambassadeur van Honga rije, Zakonyi Botond, op het matje. Hij moet uitleg geven over het be sluit om ook een hek te bouwen langs hun gemeenschappelijke grens, in tegenstelling tot die met Servië een Europese binnengrens. Premier Victor Ponta noemt het Hongaarse anti-migratiebeleid 'con traproductief. „Het doet denken aan het Europa van de jaren '30 en het druist in tegen alles waar Europa nu voor staat", aldus Ponta. De angst groeit dat in de stroom vluchtelingen uit Syrië ook gevaar lijke Syriëgangers zullen terugke ren naar de Europese Unie, op een vals paspoort. Omdat niemand echt zicht heeft op de bewegingen van tienduizenden buitenlandse ji- hadisten die zich vooral in noord-Syrië bevinden, houden de autoriteiten rekening met infiltra ties. Hoe moeilijk is het eigenlijk om zo'n vals paspoort te bestellen? In het noorden van Syrië blijken ge noeg specialisten voorhanden die hun diensten aanbieden. Wat ge richte telefoontjes leiden binnen een mum van tijd tot vijf telefoon nummers van paspoortvervalsers die vakwerk leveren. De tweede van de lijst laat zelf verzekerd weten dat het allemaal 'geen probleem' is. De volgende dag zouden we 750 euro moeten meenemen, plus een foto en een naam voor op het paspoort. Via een Syrische fixer wordt het geld afgegeven, een fotootje van Mark Rutte en een valse naam maar met dezelfde initialen: Malek Ra madan. De gedachte is als het lukt om een nieuw paspoort voor de Ne derlandse premier te maken, dan- lukt dat voor iedereen. Om 22.00 uur 's avonds appt de vervalser een foto van zijn werk stuk. Zo goed? Het ziet er zeer ge loofwaardig uit. Een kwalitatief hoogwaardig vals Syrisch pas poort, inclusief drie watermerken die zichtbaar zijn onder ultravio let licht. Omdat de paspoorten en de printers in Syrische rebellenge- bieden zijn buitgemaakt op het Assadregime, gaat het dus om val se paspoorten die gemaakt wor den op dezelfde wijze als een le gaal paspoort en dus niet van echt zijn te onderscheiden. De volgende dag kunnen het paspoort en een identiteitskaart van Malek Ramadan inderdaad worden opgehaald. Vanaf het eer ste telefoontje heeft de hele verval singsoperatie maar 40 uur ge duurd. De rekening blijft 750 euro. Desgevraagd vertellen Syriërs in de branche - die uiteraard niet met hun naam in de krant willen - dat vooral drie groepen mensen interesse hebben in de valse iden titeitspapieren. Behalve terugke rende jihadisten die op anonieme wijze naar Europa willen, zijn dat ook beulen, behorend tot het le ger van Assad of tot kringen van de gewapende oppositie. Syriërs die oorlogsmisdaden hebben ge pleegd en vrezen dat ze daarvoor ter verantwoording zullen wor den geroepen. Ook niet-Syriërs (met name Marokkanen, Libane- zen en Palestijnen) weten de weg naar de valse Syrische paspoorten te vinden, omdat die nu eenmaal veel meer kans bieden om als 'Sy rische vluchteling' in aanmerking te komen voor de asielstatus. Weerzin om wreedheden door Hans van Zon Oproerpolitie verdrijft met geweld de vluchtelingen.foto Marko Djurica/Rtr. door Harald Doornbos NOORD-SYRIË. Hoe moeilijk is het om in Syrië een vals paspoort te la ten maken? Helemaal niet moeilijk. Het is zo geregeld omdat rebellen de staatsprinters in handen heb ben. Het paspoort van Malek Ramadam alias Mark Rutte. RÖSZKE HATARAT PECKE TPAHHMHI RÖSZKE BORDER RÖSZKE GRENZÜE NYITVAOTBOPEHO1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12