'Echt waar?' 'Kan je me het nog een keertje uitleggen?' 'Wat?' 'Dus als ik het goed begrijp, bedoel je. 'Vertel me eens hoe dat werkt' 'Huh?' NIEUWS 11 Onderzoekers ontdekten dat we in gesprekken voortdurend om duidelijkheid vragen. 'Oh ja?' 'Ja/ Te laat gesprek niet-reanimeren 'Monstertruck was geen risico' In de winkel 130 kilo coke in tomatenpuree veralter wereld zetten mensen een gesprek gemid deld eens per 90 seconden stop om opheldering te vra gen. Vaak gebeurt dat door 'Hè?' of'Wie?' te zeggen. „Zonder dit repara tiesysteem zouden conversaties voortdu rend ontsporen", zegt taalwetenschapper Mark Dingemanse, verbonden aan de Nij meegse Radboud Universiteit. „We hebben ontdekt dat dit reparatiesysteem in de hele wereld, ondanks taal- en cultuurverschil len, op dezelfde wijze werkt." Dingemanse en zijn internationale on derzoeksgroep deden in twaalf landen on derzoek naar misverstanden in conversa ties. Twee jaar geleden leidde dat al tot de ontdekking dat het woordje 'huh?' (in het Nederlands 'hè?') universeel is qua klank en functie. Gisteren publiceerden ze hun volledige onderzoek in het internationale wetenschappelijke tijdschrift Plos One. Diersoort Dingemanse: „Tot nu toe is bij taalonder zoek vooral naar grammatica gekeken. Naar woorden, zinnen. Wij hebben ons toege legd op de dialoog, het gesprek, dé thuisba sis van taal. Wat ons reparatie-onderzoek vooral duidelijk maakt is hoe door en door sociaal ons taalgebruik is. We vuren in een dialoog geen tennisballen af, maar zijn voortdurend aan het toetsen of we de an der goed begrijpen. Dat maakt ons als mensen een unieke diersoort; hoewel andere diersoorten soms ook een complexe taal gebruiken, komt het stopzetten en repareren van een gesprek nergens anders voor." Dingemanse en zijn onderzoekers verzamelden alle daagse gesprekken. „Gewoon mensen die lekker zaten te kletsen. En dan blijkt: de on derliggende principes, zeker bij het 'repare ren' van dreigende misverstanden, zijn uni verseel." Niet perfect Het sociale element van het vragen om ver heldering als twee mensen met elkaar pra ten, blijkt volgens Dingemanse ook uit de gelaagdheid van het reparatiesysteem. „Als je in een gesprek voortdurend 'hè?' zegt, moet de ander de hele zin herhalen. Dat is irritant. Daarom zijn onze verhelderingsvra- gen meestal specifieker, gerichter. We pro beren het onze gesprekspartner zo makke lijk mogelijk te maken. Vaak hoeft er alleen nog maar 'ja' geantwoord te worden. 'Je mag daar zeventig kilometer per uur.' 'Ze ventig?' 'Ja'.' Volgens de onderzoeker moe ten we af van het idee dat de menselijke taal perfect ontworpen is. „Onze taal is goed genoeg om al onze doelen te dienen." Dingemanse stelt dat het onderzoek niet alleen nieuwe inzichten oplevert in de so ciale dimensie van taalgebruik, maar ook een praktisch doel kan dienen. „Denk aan stemgestuurde computers. Nu begrijpt de computer vaak niet wat wij bedoelen. Door ons onderzoek is er een systeem voorhan den waarmee programmeurs de computers qua taalgebruik kunnen vermenselijken." 'We verzamelden alledaagse gesprekken van mensen' Artsen wachten mogelijk te lang met het aangaan van een gesprek met een patiënt over de beslissing om niet te reanimeren in geval van een crisis. Uit onderzoek van Eric Geijteman van het Erasmus MC blijkt dat in Nederland afspra ken over niet-reanimeren in bijna de helft van de gevallen niet met de patiënt zelf zijn gemaakt, maar met diens familieleden. Uit de studie komt naar voren dat veel patiënten niet (meer) bij machte waren om zo'n beslissing te nemen. Sinds 1990 wordt wel steeds vaker een niet-reanimatieverklaring op gesteld samen met de patiënt en of diens familie. De gemeente Haaksbergen zag in de show van de monstertruck geen risico's die extra veiligheids maatregelen nodig maakten. Dat bleek gisteren bij de rechtbank in Almelo. Die buigt zich over de vraag of de gemeente zorgvuldig heeft gehandeld toen zij een ver gunning verleende voor de show. Het optreden van de monster truck op 28 september vorig jaar liep fataal af. Er vielen drie doden en tientallen gewonden toen het gevaarte het publiek inreed. Haaksbergen heeft zich bij het ver lenen van de vergunning geba seerd op een eerdere editie van het jaarlijkse evenement. Maar daarbij was geen monstertruck. Bij een bedrijf in Oud-Beijerland zijn gisteren tassen met cocaïne ge vonden. De tassen zaten in een container met tomatenpuree en werden in de ochtend gevonden door medewerkers van het bedrijf. Het gaat om zes pakketten coke met een totaalgewicht van ruim 130 kilo. De drugs, die inmiddels zijn vernietigd, hadden een waar de van zeker 4,5 miljoen euro. De container was een week gele den in de Rotterdamse haven aan gekomen en komt uit Chili. De tas sen hadden waarschijnlijk op een andere plek uit de container ge haald moeten worden. De politie denkt niet dat het bedrijf iets te maken heeft met drugssmokkel. DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2015 Praten kan niet zonder 'huh' Harm Graat illustratie Getty Images Mark Dingemanse taalwetenschapper ROTTERDAM ALMELO VLAARDINGEN. Een auto is gistermiddag in Vlaardingen een winkel van Blokker binnengereden. Op de stoep raakte het voertuig eerst een gezin. De vader liep botbreuken op en is zwaargewond naar het ziekenhuis ge bracht. Moeder en kind raakten lichtgewond, foto Marco de Zwart/ANP OUD-BEIJERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11