Niet iedereen zit te wachten op 'een eigen miiieustraat in de tuin' Sluis en Hulst staan open voor vluchtelingen Willem Verplancke (76) rijdt nog regelmatig op zijn hoge bi ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Hoger beroep tegen bouw winkelcentrum Kennedy-West Steunactie voor Voedselbank Zestien jaar geleden leerden Willem en Paulien Verplancke op vakantie in Oos tenrijk het feno meen 'retrofïetsen' kennen. Sinds die tijd is Willem uit IJzendijke verslingerd aan een hobby die je in Zeeland bijna niet tegenkomt: de eerste fietsen die ooit werden gemaakt. De fietsen kregen in de volks mond de naam 'Daalder-Dubbel tje'. „Dat had te maken met de om vang van de wielen", legt Willem uit. „Een grote en een kleine." De gedachte achter het enorme voor wiel was dat je met één trapbewe- ging een zo groot mogelijke af stand moest kunnen afleggen. Als oud-kraanmachinist leefde de inmiddels 76-jarige Verplancke in een technische omgeving. Toen hij vijftien jaar geleden met pen sioen ging, bleef de techniek hem boeien. „Door die kennismaking in Oostenrijk raakte ik geïnteres seerd in de geschiedenis van de fiets", vertelt hij. „Die gaat terug tot i860, toen de eerste fiets werd gemaakt. In 1867 werd deze gepre senteerd op de wereldtentoonstel ling in Parijs." De eerste fietsen hadden houten banden en spat borden. Een ketting ontbrak nog. „Aanvankelijk was de fiets wegge legd voor de elite: meneer pastoor, het hoofd van de school, de burge meester." Opstappen was niet gemakke lijk, vertelt Willem. „Daar was, en is, wel wat lenigheid voor nodig. Het is wel aan te leren, maar voor dames was fietsen aanvankelijk niet weggelegd. Want een lange broek droegen die toen nog niet." Toch won de fiets snel terrein: je kon je er immers veel sneller mee voortbewegen dan te voet. De hobby van Willem heeft in middels een aardige vaart geno men. In de werkplaats achter zijn woning staan tal van oude fietsen half afgemonteerd en wachtend op originele onderdelen. De retro- V\ IKV fietsen, die we in Nederland ook wel kennen als 'hoge bi', worden in Tsjechië nog steeds geprodu ceerd. „Maar die zijn echt voor de liefhebbers", waarschuwt Willem. „Ze kosten 3000 euro." Omdat er in Zeeland geen ver enigingen zijn die zich bezighou den met zijn hobby, werd hij lid van de Wondelgemse Antieke Fiet- senclub. „Onlangs deden we in Eeklo mee aan een kroegentocht langs twintig cafés. Die waren om getoverd in de stijl van honderd jaar terug." Gevaarlijk? „Valt wel mee", vindt Willem. „Al ben ik er wel eens afgevallen, hoor. Er zit ten geen remmen op die fiets hè... Dus je kan zo op je voorganger rij den." Tientallen oude exemplaren zijn komende zaterdag te zien tij dens de kermis in het Vlaamse Sint Kruis, bij Brugge. Dan wor den de Europese Kampioenschap pen hoge bi gehouden. Deelne- In Tjechië worden nog nieuwe hoge bi's geproduceerd. Die zijn voor de échte liefhebbers; ze kosten al gauw 3000 euro. mers uit onder meer Engeland, Duitsland en Frankrijk staan er aan de start. Willem zelf, die te genwoordig alleen nog op de fiets kruipt tijdens de Oldtimerevene menten in Groede en Axel, doet niet mee. „Op mijn leeftijd kom ik niet direct meer in aanmerking voor een medaille..." Twee bezwaarmakers zijn al vast bekend gemaakt, DRET Be- waarmaatschappij en Jumbo Su permarkten. DRET dat eerder bij de gemeente bezwaar maak te met onder meer Skidöme BV en Perry Sport, is verbonden aan het skihalcomplex in Ter- neuzen. De ontwikkeling van dit complex tot winkelcentrum komt maar niet van de grond. Alleen Perry Sport zit er tot nu toe in met een winkel. De be drijven die bij het skihalcom plex betrokken zijn, zien Ken nedylaan-West als een bedrei ging. Jumbo Supermarkten BV dat een winkel heeft in het vlak bij Kennedylaan-West gelegen Schuttershof, vreest ook concur rentie. De Aldi en Agrimarkt willen zich vestigen aan de Ken nedylaan-West. De Raad van State buigt zich binnen een halfjaar over de zaak in een spoedprocedure in het kader van de Crisis- en Her- stelwet. Anders is de doorloop tijd bij de Raad een jaar. TERNEUZEN. De Voedselbank Zeeuws-Vlaanderen zit verle gen om een groter onderko men. Het pand aan de Van der Peijlstraat in Terneuzen is te klein. Leden van de Voedsel- club Terneuzen, een groep voor en door cliënten van de Voedselbank, voerden gistera vond actie bij het stadhuis. CDA-raadslid Jos van Ginne- ken vroeg later in de raadscom missie samenleving aan wet houder Cees Liefting om een snelle oplossing. Liefting ant woordde dat het gebouw van de voormalige basisschool De Zeemeeuw nog in beeld is en dat de Voedselbank ook 'met andere partijen' in gesprek is. Naast de grijze, blauwe en groe ne bak komt er dus misschien nog een gele bij. Het dagelijks be stuur van Terneuzen wil onder zoek doen naar de haalbaarheid en de voor- en nadelen van het gescheiden inzamelen van plas tic. Het voorstel is door inwoners met gemengde gevoelens ontvan gen. Voorstanders van de gele bak gaat het veelal niet enkel om het milieu. Zij zamelen plastic nog niet apart in en komen nu simpelweg ruimte tekort in de grijze bak. „Als je alleen al je plas tic melk- en fruitsappakken apart inzamelt, heb je bijna geen vuil in de grijze bak." Onder voorstan ders wordt gepleit om een kleine gele bak in te voeren en een klei- 'Nu nog een bak voor witte sneeuw!' Niet iedereen in de gemeente Terneuzen zit te wachten op nog een afvalbak. ne grijze. Tegenstanders zijn er echter ook. Sommigen vinden dat de overheid doorschiet met het willen scheiden van afVal. „Nu nog een bak voor witte sneeuw!" „Met een eigen glasbak is de milieustraat in de tuin com pleet!" Maar het grootste struikel blok voor de sceptici is het ruim tegebrek wat ontstaat in de tuin of het buitenplaatsje als er nóg een bak bij komt. „Ik zet hem wel in de brandgang." Initiatiefnemer Cees Freeke van 55Terneuzen denkt dat de kri tiek snel zal verstommen. „Over dat er jaren geleden een blauwe bak bij kwam, hoor je nu ook nie mand meer." OOSTBURG. De gemeentebesturen Sluis en Hulst staan open voor de vestiging van vluchtelingen als het COA (Centraal Orgaan op vang Asielzoekers) een beroep op hen doet. De colleges van beide gemeen ten hebben het COA uit eigen be weging laten weten dat ze willen helpen. „We bieden actief onze hulp aan", vertelt een woordvoer ster van de gemeente Sluis. „Als we ook maar iets kunnen doen, springen we in." Sluis heeft overi gens niet zelf een concrete locatie of vorm van opvang op het oog. „Dat laten we eventueel aan het COA." Ook Hulst staat open voor op vang, vertelt burgemeester Jan Frans Mulder. „We benaderen het COA met de vraag of we wat voor hen kunnen betekenen." Mulder benadrukt dat er geen verzoek ligt, en wijst de geruch ten daarover dan ook resoluut van de hand. „Het COA zoekt momen teel vooral naar grote opvangcen tra. Een aantal van 120 vluchtelin gen is al niets meer. Of we een ver zoek krijgen voor inrichting van zo'n centrum is maar de vraag. Het COA kijkt bijvoorbeeld ook naar de bereikbaarheid per open baar vervoer." Op initiatief van commissaris van de koning Han Polman gaan de Zeeuwse burge meesters samen met COA praten. WOENSDAG 16 SEPTEMBER 2015 Gevaarlijk? Tja, remmen zitten er niet op... door Cees van Kampen Willem Verplancke heeft op zijn hoge bi vaak historische kleding aan. foto Peter Nicolai Meer over de hobby van Willem Ver plancke is te vinden op de website van de Wondelgemse Antieke Fietsen- dub: www.w-a-f.be. Het programma van de Europese kam pioenschappen hoge bi, zaterdag, staat op www.sint-kruis.be. TERNEUZEN. De bouw van het nieuwe winkelcentrum aan de Kennedylaan-West in Terneuzen moet nog even op zich laten wachten. Tegen het plan is ho ger beroep aangetekend bij de Raad van State in Den Haag. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN. Het voorstel van de partij 55Terneuzen om in die ge meente een gele afvalcontainer (voor het inzamelen van plastic) in te voeren, krijgt gemengde reac ties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79