PRINSJESDAG 2015 Voor de meeste werkenden pakt de begroting goed uit. Voor de meeste gepensioneerden ligt dat anders: zij gaan erop achteruit. 'Ik kan prima rondkomen' Hou ik wel wat over?' Toekomst is aantrekkelijk' 6 NIEUWS 'Deze regering is duidelijk gefocust op werkende en gezonde mensen. Hulpbehoevende ouderen worden vergeten' Manon van der Kaa, unie kbo DEN HAAG. Bijna 40 procent van de gepensioneerden levert vol gend jaar koopkracht in, ofwel ruim 694.000 ouderen. Uit de Prinsjesdagstukken blijkt dat lang niet iedereen erop vooruit gaat, zo als coalitiebronnen enkele weken terug nog verzekerden. Prinsjesdag is voor veruit de meeste werkenden een goed- nieuws-show, maar voor degenen die niet meer werken pakken de kabinetsplannen deels minder gunstig uit. Vooral gepensioneer den met een wat rianter pensioen of zij die een appeltje voor de dorst hadden gespaard leveren in. Zij gaan er tussen de o en 5 pro cent in koopkracht op achteruit, blijkt uit berekeningen van het mi nisterie van Sociale Zaken. Vol gens de ouderenbonden zijn er uitschieters van 9 procent koop krachtverlies. Ouderen met een gevulde spaarrekening zijn vooral de dupe van de afschaffing van de ouderen- toeslag. Daardoor moeten ze voortaan over een groter deel van hun vermogen belasting betalen. Dat is nog niet alles: ouderen met een vermogen tussen de 20.000 en 35.000 euro hebben vanaf ko mend jaar geen recht meer op huurtoeslag. Dat is slecht nieuws voor de vele ouderen die geld op zij hebben gezet voor toekomstige hoge zorgkosten, stellen ouderen- organisaties Unie KBO, PCOB, NOOM en NVOG. Die ouderen worden 'gestraft', menen zij. Ook gepensioneerden met een aanvullend pensioen van 15.000 tot 50.000 euro leveren in. Zij lij den onder de versnelde afbouw van de algemene heffingskorting. Deze groep profiteert niet van de hogere ouderenkorting waarmee het kabinet het koopkrachtverlies voor minder gefortuneerde AOW' ers heeft gecompenseerd. Oude ren met alleen AOW of met een klein pensioentje krijgen er daar door gemiddeld iets bij. Ook rijk ere AOW'ers, met een aanvullend pensioen van boven de 50.000 eu ro, gaan er iets op vooruit, omdat het hoogste belastingtarief van 52 procent pas bij een hoger inko men (66.000 euro in plaats van 57.500 euro) is verschuldigd. De ouderenorganisaties wijzen erop dat de koopkracht van oude ren voor het achtste jaar op rij ach terblijft bij die van andere Neder landers. De kabinetscijfers vertel len volgens hen bovendien niet het hele verhaal, omdat de op lopende zorgkosten bij de gemeen ten buiten beeld blijven, zoals bij voorbeeld de duurdere huishoude lijke hulp. „Deze regering is duidelijk gefo cust op werkende en gezonde mensen. Hulpbehoevende oude ren worden vergeten in de feestbe- groting", stelt directeur Manon van der Kaa van Unie KBO. Minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem zegt dat het kabinet grote inspanningen heeft verricht om het koopkrachtverlies voor ouderen te compenseren. Daar voor is op het laatste moment nog eens zo'n 750 miljoen euro uitge trokken. „Maar veel maatregelen die ouderen raken, zijn al eerder genomen. We kunnen niet het be leid van de afgelopen jaren terug draaien." -\ r Dat Dominique Crama er niet hard op vooruitgaat deert haar niet, ook niet nu er een kleintje op komst is. „Die 3 euro meer, dat scheelt een brood in de maand", ana lyseert ze de uitkomsten van het Nibud-onder- zoek. „Ik kan prima rond komen met het salaris dat ik nu heb." Kwestie van keuzes maken. „Ga ik mee uit eten of toch naar de bioscoop? Het is nooit én én, maar altijd óf óf." Toen ze nog sa menwoonde, had ze het breder, maar sinds de re latie in 2013 uitging moet ze de broekriem wat ver der aanhalen. Begin dit jaar gaf ze haar baan als masseuse eraan. Ze gaat naar school en wil als maatschappelijk werker aan de slag in de versla vingszorg of met psychia trische patiënten. Ze werkt zo'n 20 uur per week als oproepkracht. Als er vijf uur bijkomen, hoeft ze geen beroep meer te doen op de ww. Ook krijgt ze studiefinan ciering. Haar belangrijk ste bezit is haar auto. „Die gaat de deur niet uit. Het is heerlijk 's och tends een halfuurtje lan ger te blijven liggen om dat je met de auto gaat." -\ r „Nou, dat is ook niet veel", betreurt Gerri Sa velberg de gevolgen van de maatregelen van dit kabinet voor haar porte monnee. Haar besteedba re inkomen gaat 37 euro per maand omhoog, maar doordat haar uitga ven ook 26 euro stijgen, blijft er 11 euro over. „Veel beloven weinig ge ven, dat doet de gek in vreugde leven", is het spreekwoord dat ze van toepassing vindt op deze Prinsjesdag. „Ik moet nog zien of ik ook echt geld overhoud." Savel berg moet het naast haar AOW-uitkering doen met 'een klein pensioen tje'. Probleem is dat ze steeds meer kwijt is aan zorgkosten. Savelberg kreeg vlak na elkaar een zware longontsteking en een hartaanval. Een deel van de medicatie moet ze zelf ophoesten. „De extra's die je kon opvoe ren in verband met ziek tekosten zijn allemaal ge schrapt." Haar vakantie geld gaat op aan onbetaal de rekeningen of de aan kleding van haar huur huis. Wanneer is ze voor het laatst op vakantie ge weest? „Héééél lang gele den." f\ Het gezin van Jurriaan van der Linden gaat er per saldo 61 euro op voor uit. Goed nieuws dus voor de familie, die weet wat het is om de eindjes aan elkaar te moeten kno pen. Een aantal jaren gele den zat Jurriaan in de schuldhulpverlening en moest zijn gezin rondko men van 80 euro per week. Vijfjaar geleden verloor hij als gevolg van de crisis in de bouw zijn baan, net op het moment dat hij in aanmerking zou komen voor een vast contract. Pech dus. Nu werkt hij bij de grootste optiekketen van Nederland. „Voor ons ziet de toekomst er heel aantrekkelijk uit", stelt Van der Linden. Hij stort zich op een interne cur sus tot assistent-opti cien. „Als ik die haal, kan ik ook wat met mijn loon omhoog. Dat zou mooi zijn." Zijn vrouw Mihaela werkt niet. Bewust. „We willen er zijn voor de kinderen." Het is ze ker niet zo dat zijn vrouw niet mag werken. „Ze is hoger opgeleid dan ik. Dus als zij een goede baan kan krijgen wil ik best minder werken." Ouderen leveren weer in door Deborah Jongejan, Laurens Kok en Marcia Nieuwenhuis 4° Volgend jaar levert bijna 40 procent van de gepensioneerden koopkracht in, blijkt uit de Prinsjesdagstukken. Dat zijn ruim 694.000 ouderen. Dominique Crama (28) uit Schiedam Gezinssituatie: Beroep: Inkomen p/m: Werkt: Huur p/m: Besteedbaar inkomen 2015 p/m incl.toeslagen etc: Alleenstaand Oproepkracht student 1000 euro 16 tot 24 uur 533 euro 1 Netto loon 4 WW-uitkering 6 Studiefinanciering 4 Zorgtoeslag 6 Huurtoeslag 5 Verandering inkomen +€25 Ziektekostenpremie Overige uitgaven Verandering uitgaven Verandering koopkracht Gezinssituatie: Beroep: Inkomen p/m: Werkt: Huur p/m: Besteedbaar inkomen 2015 p/m Gerri Savelberg (69) uit Den Haag Alleenstaand Gepensioneerd (vrijwilligerswerk) 1060 euro AOW-uitkering en 275 euro pensioen 593 euro incl. gas en licht mui. tucaiagcii cic. Netto inkomen (AOW Pensioen) 26 Zorgtoeslag 6 Huurtoeslag 5 Verandering inkomen 37 Ziektekostenpremie 7 Max. eigen risico ziekteverz. 1 Max. eigen bijdrage Wmo/Wlz 0 overige uitgaven 18 Verandering uitgaven 26 Verandering koopkracht 11 Jurriaan van der Linden (36) uit Middelburg Gezinssituatie: Beroep: Inkomen p/m: Werkt: Huur p/m: Getrouwd met Mihaela (32) vader van Elisha (7) en Izabella (2) Medewerker optiekketen 1615 euro 36 uur 469 euro Besteedbaar inkomen 2015 p/m incl.toeslagen etc: Netto loon 77 Kinderbijslag 2 Kindgebonden budget 4 Zorgtoeslag 12 Huurtoeslag 5 Verandering inkomen +€100 Ziektekostenpremie 14 Max. eigen risico ziekteverz. 1 Max. eigen bijdrage Wmo/Wlz 0 Verandering overige uitgaven 24 Verandering uitgaven 39 Verandering koopkracht 61 'ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6