Fietsen Zierikzee staan straks droog Anne Martens geen aanvoerder 10vanMAX Met 10.000 stappen per dag geld ophalen voor cerebrale parese (CP) SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Janna (7) uit Burgh-Haamstede loopt niet makkelijk, maar stapt er voor het goede doel op los Leanne (8) Boot heeft rond het middaguur al 3759 stappen gezet, haar broer Mathijs (6) 5594. Op Janna (7) Heijboers stappentel ler prijken zelfs een prachtige 6265 stappen. „Soms haal ik er wel 15.000 per dag", zegt ze trots. Jan na uit Burgh-Haamstede heeft al le reden om trots te zijn. Ze heeft cerebrale parese (CP) -wat vroeger ook wel spasticiteit werd ge noemd- maar loopt deze maand voor de actie Steptember de be nen uit haar lijf. Dat doet ze samen met zo'n zes tig schoolgenootjes, ouders en leerkrachten van haar basisschool Onder de Wieken. Allen moeten in de maand september dagelijks 10.000 stappen zetten. Met die in spanning wordt -wereldwijd- geld opgehaald voor onderzoek naar en ondersteuning van mensen met CP. Hartstikke belangrijk, weet Janna's moeder Annemarie uit er varing. Zo heeft haar dochter -die CP heeft door zuurstofgebrek na vroeggeboorte- erg veel baat bij een operatie waarmee de spastici teit is weggenomen. „De aanstu ring van spieren vanuit de herse nen blijft verstoord, maar dit scheelt heel erg veel." Rolstoel Annemarie deed in 2013, de eerste editie van Steptember in Neder land, meteen mee. Ze duwde dat eerste jaar met haar ene hand haar oudste -pas geopereerde- dochter Janna in rolstoel voort en met haar andere hand de kinderwagen met daarin jongste dochter Julia (nu 3). „Dat was wat ja. Maar het was heerlijk om buiten te zijn. In die tijd na de operatie van Janna waren we aan huis gekluisterd." Annemarie kreeg de smaak van het lopen te pakken en stopte na Steptember niet. „Ik viel zo'n vijf tien kilo af dat eerste jaar. Dat is leuk, maar veel belangrijker nog is dat ik me veel fitter en gezonder voel. En normaal gesproken als het weer slechter werd, was ik ge- ik nooit naar het dorp. Nu doe ik dat wel. Het is een kwartiertje lo pen, iets van f250 stappen. De Fjoertoer? Had ik voorheen niet ge daan. Nu denk ik: 2t kilometer? Kom maar op." Steptember zorgt daarnaast voor aandacht voor CP. „Zoveel mensen hebben CP. Door stappen te tellen, word je je bewuster van wat je zelf eigenlijk allemaal kunt." HOE HAAL JE 10.000 STAPPEN PER DAG? neigd binnen te gaan zitten. Dan had ik een soort herfstdip. Door te lopen heb ik daar veel minder last van. Ik voel me veel beter. Het voelt alleen maar lekkerder eigen lijk als je na het wandelen thuis komt." Grensverleggend is dat stappen tellen ook. Janna -die voor lange afstanden op een rolstoel aangewe zen is- deed vorig jaar, nog volop revaliderend na haar operatie, voor het eerst met haar school aan de actie mee. „Zij zou 5000 stap pen per dag doen, anders werd het wel een beetje veel voor haar. Maar ze liep er elke dag 10.000. Wij betalen haar voor het goede doel een euro per 5000 stappen. Nu is ze zelfs niet meer tevreden met die 10.000 stappen. Probeert ze ook nog eens voor de 15.000 te gaan." Zelf merkt Annemarie die dri ve ook. „Je gaat anders tegen af standen aankijken. Voorheen liep 'Leuk om af te vallen, maar veel belangrijker nog is dat ik me veel fitter en gezonder voel' „Fietsen worden nu vaak bij Con cordia en de Beuze neergezet. Toen er werd teruggeblikt op de renovatie van het Havenplein zei den de ondernemers dat ze een veilige fietsenstalling misten", zegt wethouder Ad Verseput. De gemeente laat de stalling bou wen. De exacte plaats wordt in overleg met de OVO bepaald. So ciaal werkbedrijf De Zuidhoek wordt gevraagd voor de exploita tie. De stalling krijgt in elk geval een oplaadpunt voor e-bikes en 'Mensen komen op e-bikes uit de Westhoek. Die zetten hun dure fiets niet bij een terrasje' een openbaar toilet. Verseput: „Er zal ook bewaking moeten zijn. Mensen komen met hun e-bike helemaal uit de Westhoek gereden om te winkelen. Die zet ten hun dure fiets echt niet bij een terrasje." Afhankelijk van wat De Zuid hoek wil, wordt ook reparatie van fietsen mogelijk. Gemeente, Zuidhoek en OVO moeten in maart of april klaar zijn met hun plannen. De fietsenstalling kan dan nog voor de zomer in ge bruik worden genomen. BURGH-HAAMSTEDE. Anne Martens (75) uit Burgh-Haamstede heeft niet genoeg stemmen binnenge haald om aanvoerder te worden van tovanMAX. Dat is een lijst met de tien meest inspirerende ouderen, samengesteld door Ra dio 1 programma Twee Dingen, van Omroep Max. Afgelopen vrijdag werd in het pro gramma de uitslag om de aanvoer dersband bekendgemaakt. Martens is niet teleurgesteld dat ze ernaast greep. „We zijn eigen lijk alle tien winnaars en daar voel ik me nog steeds heel erg ver eerd door", zegt ze. „Nu ga ik weer lekker doorwerken om geld op te halen." Martens was geselecteerd door de jury, omdat ze zich al vijftien jaar inzet voor Palabana Kinderdorp in Zambia, waar aidsweeskinde- ren een beter leven krijgen. WOENSDAG 16 SEPTEMBER 2015 Stappen voor Steptember door Esme Soesman Janna Heijboer, Leanne Boot, Annabel van de Bogt en Mathijs Boot zetten allemaal stappen voor Steptember (vlnr). foto Dirk-Jan Gjeltema www.steptember.nl. „Elke dag een half uurtje wandelen. Dan zet je al een stap in de goede rich ting", tipt Annema rie Heijboer. „Beter nog is natuurlijk om dat een uur lang te doen." „En kijk goed wat je in en om huis alle maal anders kunt doen. Ik hang mijn was bijvoorbeeld op zolder in plaats van buiten. Daar moet ik drie trappen voor op en af." „Pak als het kan de trap in plaats van de lift en parkeer je au to wat verder weg dan dat je gewend bent." „Het kan ook helpen als je jezelf een doel stelt om naar toe te lopen." „Wees creatief met beweging. Vraag je zelf af: moet ik per se de auto pakken of is er een andere op tie. Van het weekend ben ik op de tandem- fiets met de kinde ren mosselen gaan halen op Neeltje Jans. Dat had ik vroe ger altijd met de au to gedaan. En het was nog leuk ook." Annemarie Heijboer door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. In het centrum van Zie rikzee komt een overdekte fietsen stalling. Daarmee komt de ge meente tegemoet aan de wens van winkeliersvereniging OVO. Ad Verseput, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69