Jesse aarzelde niet: Dat geweld moest stoppen Curator geeft opdracht tot veiling failliete mestvergister NPE-Sluiskil ZEELAND 5 Banken en rijksoverheid gaan flink het schip in, nadat het niet is gelukt een overnamekandidaat te vinden. SLUISKIL. Het faillissement van mestvergister NPE-Sluiskil is uit gelopen op een financieel drama. Het bedrijf dat eind april failliet ging, heeft in enkele jaren een schuld opgebouwd van 32 miljoen euro. Met name de Rabobank Ter- neuzen (16,6 miljoen euro), de Triodos Bank (ruim vier miljoen euro) en het Triodos Groenfonds (vijf miljoen euro) zijn hierdoor gedupeerd. Advocaat Jan de Meester uit Middelburg, die na het faillisse ment is aangesteld als curator, heeft nog geprobeerd NPE-Sluis- kil te verkopen. De belangstelling voor het bedrijf dat methaangas won uit mest en met dat gas elek triciteit opwekte, was groot. Ze ven kandidaten zijn er geweest, waarvan een Chinese investeerder de meest serieuze was, volgens De Meester. Toen die ook afhaakte, heeft De Meester de knoop doorgehakt en besloten alle installaties van NPE- Sluiskil te laten veilen. Troostwijk Auctions voert de veiling uit via internet. Vrijdag is van 10.00 tot 16.00 uur een kijkdag bij het be drijf aan de Oostkade in Sluiskil, op het terrein van recyclingbedrijf Heros. De veiling sluit dinsdag 22 september. NPE-Sluiskil heeft nooit met winst gedraaid, ondanks de vele 'groene' subsidies van de rijksover heid. Het verlies bedroeg in 2012 6,3 miljoen euro en in 2013 5,4 mil joen euro. Over 2014 heeft De Meester geen cijfers bekendge maakt. De fabriek, met één vaste werknemer, was toen al niet meer operationeel. De installaties van het bedrijf functioneerden op z'n zachtst ge zegd technisch niet optimaal, wat volgens De Meester toch niet de belangrijkste reden voor de finan cieel slechte resultaten is. De voor- naamste oorzaak is dat de prijzen van elektriciteit kelderden, waar door de groene stroom van NPE ver onder de kostprijs moest wor den verkocht. De rijksoverheid stak veel subsi diegeld in NPE, te veel zelfs op ba sis van wat het bedrijf uiteindelijk aan groene stroom produceerde. NPE heeft daarom ook nog een schuld van zo'n vier miljoen euro aan te veel uitgekeerde subsudies uitstaan bij de rijksoverheid. De 'Over groene subsidies, ook voor windenergie, komt nog wel eens een parlementaire enquête' Meester is zo vrij in dat kader het groene subsidiebeleid te bekritise ren, ook voor windenergie. „Daar wordt nog wel eens een parlemen taire enquête over gehouden", voorspelt hij. Op het Heros-terrein in Sluis kil staat ook een biodieselfabriek stil. De exploitatiemaatschappij is eerder dit jaar failliet verklaard. Volgens curator Bart van de Wijn- ckel wordt nog gepraat over een doorstart. esse Haijes (17) uit Vlissin- gen wist eerst niet wat hij I zag, toen hij met zijn brom- I mer onderweg was van dis- I co Jojo naar huis. Toen hij was afgestapt om te kijken J wat er aan de hand was, zag hij dat een vrouw op grond lag. „Ze werd geschopt en geslagen door een groep van zeven of acht jongeren. Echt verschrikkelijk!" De vrouw, een omwonende, was even daarvoor naar buiten ge komen om de overlast gevende groep te vragen weg te gaan. In plaats dat ze luisterden, vielen ze haar en later ook haar man aan. Jesse aarzeJde niet en liep erop 'Wat meiden van een paar jaar ouder waren het gewelddadigst. In zo'n groep voelen die zich heel wat en stoken ze elkaar op' af. „Ik denk dat ze daardoor wer den afgeleid, want ze stopten met schoppen, waardoor die vrouw op kon staan. Snel daarna vloog één van hen met een karatetrap weer op haar af. Die gozer schoot door richting mij, ik probeerde hem een trap te geven, maar werd on dertussen door anderen achter op mijn hoofd geslagen", zegt Jesse. Vechtsporten Omdat de Cios-student verschil lende vechtsporten heeft beoe fend, wist hij met bepaalde tech nieken de groep redelijk op af stand te houden en veilig weg te vluchten in de bosjes. „Het ging allemaal heel snel. Een halve mi nuut later was de politie er en vluchtte die groep ook weg." Vol gens de 17-jarige Vlissinger ston den die zaterdagnacht zo'n twaalf jongeren op het parkeerterrein bij de Strandweg. „Zeven of acht van hen waren echt gewelddadig." Dertien De jongsten waren volgens Jesse een jaar of dertien. „Wat meiden van een paar jaar ouder waren het gewelddadigst. In zo'n groep voe len die zich heel wat en stoken ze elkaar op. Maar als je ze alleen te genkomt, durven ze niet eens op te kijken." Jesse twijfelde niet om in te grijpen. „Ik vind het echt erg dat jongeren zo een volwassene mis handelen. Als iemand hulp nodig heeft, dan geef ik die. Dat is mijn mentaliteit, zo ben ik opgevoed. Ik was niet bang, maar had niet ge dacht dat de hele groep op mij af zou komen." Wat er zou gebeurd zijn als hij was doorgereden, weet de Vlissinger niet. „Misschien had den ze haar wel erger toegetakeld, maar de politie kwam ook snel daarna." Jesse wil zijn verhaal in de krant vertellen omdat hij hoopt dat het mensen aan het denken zet. „Dit is echt zinloos geweld, dat moet stoppen. Ook ouders van die jongeren kunnen daar wat aan doen", denkt hij. Verder wil hij graag benadrukken dat vechtspor ten mensen vertrouwen kunnen geven om in te grijpen in dergelij ke situaties. „Ik heb judo en ande re vechtsporten geleerd. Je leert je zelf en anderen te verdedigen." WOENSDAG 16 SEPTEMBER 2015 Schuld biofabriek 32 miljoen NPE-Sluiskil zat op het terrein van Heros. door Harmen van der Werf Jan de Meester, curator NPE-Sluiskil door Joeri Wisse Jesse Haijes Jesse Haijes kwam meteen in actie toen hij zag dat een vrouw door een groep jongeren werd mishandeld. Hij stelt dat vechtsporten mensen vertrouwen kunnen geven om in te grijpen in dergelijke situaties, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67