Staatje rente nog lang vast? water? Het drukke gezin De# GOED I 7 WAARVAN AKTE Slaafje huis onder Proef op de som man in mijn blik toch SESt iets bespeurd van mijn verbijstering JA, sluit niet over NEE, ga door naar vraag 3 Wekelijks bericht deze krant over een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk l)e man wil best scheiden van zijn vrouw, maar eerst wil hij nog even de erfenis van zijn schoonvader opstrijken. De lage hypotheekrente is heel fijn als je nu een huis koopt. Maar wie in duurdere tijden een lening afsloot, kan jaloers zijn op die extreem lage kos ten. Oversluiten naar een lagere hypo theekrente lijkt dan een slimme stap. 4 op de 5 huizenbezitters overwegen dat, blijkt uit onderzoek van SNS Bank. Bij de helft van de huiseigenaren blijft dat overigens bij overpeinzingen. En hoewel de andere Nog vragen helft zich serieus laat informeren, sluit naar aanlei- daarvan nog maar een kwart zijn hypo- ding van dit theek echt over. Het probleem zit hem in artikel? de hoge kosten van oversluiten. Overslui- Mail naar ten gaat namelijk ten koste van het rende- i re n eva n ment van de kredietverstrekker. Die den.berg@ rekent daarom een boete voor zijn misge- persgroep.nl lopen rente-inkomsten. Hoe de boete exact Financieel wordt berekend, verschilt per hypotheek- journalist verstrekker. Maar weet datje een groot Irene van deel van het renteverschil tussen de den Berg nieuwe en de huidige hypotheek in één beantwoordt keer afrekent. Daarmee gaatje winst iedere week meestal in rook op. Toch zijn situaties een aantal waarin overstappen wel slim is. Doe lezersvragen daarom de test. in de krant. (if JA, sluit niet over NEE, ga door naar vraag 4 Hierboven de theorie maar hoe werkt het in praktijk? Met deze week een rekenvoor beeld voor het fic tieve huishouden van het drukke gezin van Dennis (38) en Mi chelle (35) met hun kinderen Kevin (4) en Jasmijn (2). Dennis en Michelle hebben een hypo theek van 200.000. In 2005 sloten zijn deze 100 procent aflos- singsvrije hypotheek af, tegen 5 procent rente voor twintig jaar vast. Maandelijks betalen zij 833 euro bruto aan rente. Dennis en Michelle willen hun hy potheek oversluiten tegen een rente van 3,8 procent. In dat geval zouden ze per maand 633 euro betalen. De bank loopt in dat geval in 10 jaar 24.000 euro aan rente-inkom sten mis. Om dat te compen seren berekent de hypotheek verstrekker een boete. In het geval Izzj ivan Dennis en Michelle bedraagt die boete 85 pro cent van 34.000 20.400 euro. Dennis en Michelle kunnen deze boete niet betalen en besluiten daardoor hun hypotheek niet over te sluiten. „Ik zie u wel kijken, maar hoe u over mij denkt, interesseert me niets," zegt de man tegenover me. Hij heeft me net verteld dat hij tien jaar heeft gewacht op de dood van zijn schoonvader. Zo lang heeft hij het volgehouden in een slecht huwelijk, alleen om na het over lijden van zijn schoonvader een deel van diens erfenis op te kunnen strijken. Nu hij gaat scheiden, levert hem dat een half miljoen euro op. 'Een oprotpremie', noemt hij het. Als notaris is het voor mij een tweede na tuur om mijn emoties te verbergen. Maar kennelijk heeft de man in mijn blik toch iets bespeurd van mijn verbijs tering na zijn eerlijke - dat wel - ont boezeming. Nog maar drie maanden geleden zat de zelfde man hier met zijn echtgenote. Haar vader was overleden en we bespra ken de afhandeling van de erfenis. On danks de droevige aanleiding was de stemming goed. Geen seconde had ik de indruk dat er iets niet goed zat tussen die twee. De erfenis bestaat uit wat geld en het grote vrijstaande huis waar de vader woonde na het overlijden van zijn vrouw. De vader was jaren een vaste cliënt van mij. Ondanks aandringen heeft hij altijd geweigerd een testament op te laten stellen. „Je wilt zeker nog meer aan mij verdienen," bromde hij de laatste keer dat ik hem erop aansprak. Het grootste deel van zijn geld heeft hij al eerder aan zijn dochter geschonken, de enige erfgename. Er is een uitslui tingsclausule opgesteld, waardoor dit geld buiten de gemeenschap van goederen valt waarin zijn dochter is getrouwd. Bij Kennelijk heeft de gebrek aan een die regeling. De man zegt dat hij op de hoogte is van de regeling. Zijn huwelijk ervaart hij als 'dood' en hij heeft al jaren een geheime relatie, met de beste vriendin van zijn vrouw nog wel. Vanwege de te verwachten erfenis vond hij het de moeite waard te wach ten met scheiden tot het overlijden van zijn schoonvader. Direct nadat het huis is verkocht en het geld op de gezamenlijke rekening staat, deelt hij zijn echtgenote mee dat hij ver trekt. Zij belt mij huilend op, maar ik kan niets voor haar doen. Kort na de scheiding trouwt hij met zijn vriendin. Op huwelijkse voorwaarden. woensdag 16 september 2015 GO Duurt de rentevaste periode nog lang, dan betaal je een hoge boete. Oversluiten is vooral interessant als je rente nog maar één of twee jaar vaststaat, en de kans groot is dat de rente binnenkort gaat stijgen. Je kunt de lagere rente dan weer voor langere tijd vastzetten en de boete is relatief klein. Je moet wel een gokje durven wagen. Daalt de rente alsnog, dan heb je dubbele pech: je hebt een boete betaald en zit ook nog vast aan een hogere rente. L Oprotpremie Veel Nederlandse huizen zijn onder water komen te staan. Maar wie in zijn huis blijft wonen en iedere maand zijn hypotheeklasten netjes betaalt, merkt daar weinig van. Ook wanneer er een nieuwe rentevaste periode in gaat, kijken banken meestal niet naar de waarde van je woning. Anders wordt het als je je hypo theek gaat oversluiten naar een andere bank. Deze zal om een taxatie van je woning vragen. Vaak betaal je een opslag op de rente als blijkt datje huis in waarde is gedaald. Oversluiten kan daardoor zeer onaantrekkelijk worden. Hij Wel. (?JBHAN NEBBELING Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59