T 4 &GOI Mijn geld ik fi Elke week vraagt de redactie een streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwesties. Vandaag koen Minderhoud (21) uit Koudekerke, Zeeuws kampioen ringrijden. Hij is nu voor zijn studie in Myanmar. door hans puik Nu het herfst wordt, vullen de schappen van de supermarkten zich weer met pakjes kant en klare kaasfondue. Tijd voor een vergelijkend wareno n d e rzoekdoor mark roos We moeten toch echt eens ophouden met klagen over hoe moeilijk het maken van traditionele kaasfondue is 4 De hoefsmid komt jaarlijks vier keer en kost 110 euro per bezoek Het is even zoeken tus sen al die immense ge bouwen in Strijp-S, een prachtig, industrieel ogend voormalig be drijventerrein van Philips. Ver scholen tussen allerhande loodsen en voormalige fabrieksgebouwen, die tegenwoordig onderdak bieden aan avntuurlijke ondernemers en hippe horeca-exploitanten, zit het Retro Fonduehuis. Sinds 2008 zwaaien Jan Hein van Melis en Mi- rale Loonen hier de scepter. Hij roert in de pannen, maakt de sala des, beent het vlees uit en bakt de focaccia's, zij helpt bij de voorbe reiding en ontfermt zich over de bediening. Vlak voordat de twee hun intrek namen in de prachtige voormalige kleedruimte van Philips-personeel, waren ze gespecialiseerd in 'mo biele kaasfondue' voor feesten en festivals. Op uitnodiging serveer den ze de lekkernij vanaf een kar retje datje vroeger in de trein zag. In 2008 begonnen ze op de hui dige locatie met een tijdelijk, in vlees-, vis- en kaasfondue gespecia liseerd, zogenoemd pop-uprestau- rant. De geuzennaam hebben ze een tijdje terug terzijde gelegd, omdat de sloop van het gebouw steeds maar weer wordt uitgesteld en je vandaag de dag gerust kunt zeggen dat hun restaurant een blij- verdje is. Oranje en bruin Jan Hein en Mirale zijn samen ver antwoordelijk voor de retro-inrich- ting. Ouderwetse spiritusbranders en nostalgische Brabantia-fondue- setjes contrasteren prettig met het industriële uiterlijk van het restau rant. De pannetjes met de bijna hysterische (bloemen)patroontj es, waarin de kleuren oranje en bruin overheersen, zien er uitnodigend uit. Mirale zegt dat ze in de loop ONS PANEL der tijd ruim veertig van die fonduesetjes heeft verzameld. Hoewel Jan Hein heel veel weet over kaasfondue, heeft hij nog nooit de kant-en-klare variant uit een pakje genuttigd. „Ik denk dan al snel aan een chemische substan tie, iets stopverfachtigs," zegt hij vlak voor de test. Tijdens de test proeven de twee in drie rondes, waarbij ze telkens schakelen tussen de verschillende pannetjes. Ze testen met neutraal lichtbruin stokbrood, hoewel ze be nadrukken dat je ook heerlijk kunt kaasfonduen met geblancheerde groenten, een mooie serrannoham of bijzondere worstjes. j „Studeren kan niet voor niets, maar als je studie financiering ontvangt is het betaalbaar. Ik krijg er veel voor terug. Zo verblijf ik nu in Zuid-Oost-Azië, een kans die zich dankzij mijn studie aandiende." „De reis, vaccinaties en verblijfs kosten worden vergoed door het bedrijf waarvoor ik in Myanmar zit. Alleen de kleinere uitgaven en trip jes zijn voor eigen rekening. Ik volg de opleiding Tuin- en Akkerbouw aan de Christelijke Agrarische Ho geschool in Dronten. In Myanmar „Bij sommige wedstrijden ben je inschrijfgeld verschuldigd, varië rend van 5 tot 10 euro. Als je zelf geen paard hebt, moet je er een huren. Daar hangt een prijskaartje aan van 40 tot 90 euro per keer. Gelukkig heb ik zelf een paard, dus voor mij blijven de onkosten be perkt tot het inschrijfgeld. Overi gens is het een groot voordeel om op je eigen paard te rijden, omdat je elkaar beter aanvoelt." breng ik de teelt van aardappels in kaart, met als doelstelling de teelt op een hoger niveau te krijgen." „Om goedkoop te eten en drinken is het zeker een aanrader om hier naartoe te gaan. Ik koop in Myan mar al rijst voor een paar cent. Een blikje bier kost omgerekend nog geen 30 cent en een flesje cola 25 cent. De prijzen van producten voor de landbouw, zoals kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen, zijn daarentegen weer te vergelij ken met die in Nederland." „Als ik terug ben van deze reis, die nog tweeënhalve maand duurt, ver blijf ik doordeweeks op kamers in Dronten. Ik zit in een studenten huis. Gelukkig zijn de huurprijzen niet hoog. Ik betaal nu 210 euro per maand voor een kamer van onge veer 9 vierkante meter. In dat be drag zitten al mijn vaste lasten, behalve de boodschappen." „De kosten van de aanschaf liggen tussen de 800 en 2000 euro. Aan stalling, voer, hoefsmid en eventu eel de veearts ben je ook geld kwijt, maar dat valt mee. De hoefsmid kost 110 euro per bezoek en komt vier keer per jaar. In de zomer loopt m'n paard in de wei en eet hij gras en in de winter voer ik hem mangels, voederbieten, waar we 50 euro voor de hele winter aan kwijt zijn. Ik heb gelukkig lieve ouders die de meeste onkosten dekken." „Dat als je iets wil uitgeven, je het eerst moet verdienen. Ik probeer nu al zo veel mogelijk geld op mijn spaarrekening te zetten." „Een auto. Ik vind het zonde om daar veel geld aan uit te geven. Ik heb wat garages bezocht met een bedrag van 2000 euro in gedachten. Uiteindelijk kocht ik een auto voor 1700 euro, waar mee ik nog steeds tevreden ben." woensdag 16 september 2015 RUSTKOSTHER EEN PAAR CENT Fondue? Ik proef meer bindmiddel dan kaas 44 Kaas fondue uit een pakje was tot voor kort een onbe kend feno meen voor fondueken ners Jan Hein van Melis en Mirale Loonen. FOTO'S SHODY CAREMAN MIRALE LOONEN (33), geboren in Goirle, ze studeerde filosofie voordat ze met Jan Hein in de fonduebusiness terecht kwam. JAN HEIN VAN MELIS (53), oorspronkelijk uit Veghel, was beeldend kunstenaar voordat hij achter het for nuis plaatsnam als in fon due gespecialiseerde kok. Koen Minderhoud in actie als ringrijder. FOTO RUBEN OREEL Wat vind je van de studiek osten? Wat betaal je voor deze trip? Welke kosten maak je voor het ringrijden? 44 Is het leven in Azië goedkoper dan in Nederland? Hoe hoog zijn je maandelijkse onkosten als student? Hoe duur is een paard? Wat is de belangrijkste les die je hebt geleerd als het om geldzaken gaat? Wat was je grootste financiële uitspatting?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56