Bergse wethouder Linssen moet weg Bio Base-centrum in Terneuzen heeft 400.000 euro aan subsidie nodig asielzoekerscentrum in Middelburg ZEELAND 9 Overname Zorgzuster Geld voor BNN/Vara Start People, een landelijke leverancier van flexwer- kers, neemt Zorgzuster over. Zorgzuster, dat een vestiging in Middelburg heeft, ondersteunt zzp'ers in de zorg. Het bedrijf, met landelijk vijftien vestigin gen, is een schakel tussen individuele zorgvragers en zorginstellingen enerzijds en ervaren en zelfstandige zorgverleners anderzijds. Zorgzuster werkt vooral met zzp'ers die actief zijn in de thuiszorg. Door de aansluiting verwacht Zorg zuster verder te groeien. De provincie Zeeland geeft BNN/Vara maximaal 8750 euro subsidie voor het tv-programma Op Weg naar het Lagerhuis. De om roep mag gratis gebruikma ken van audiovisuele appa ratuur. Ook de catering is gratis. De provincie stelt als voorwaarde dat er mini maal zes middelbare scho lieren meedoen aan het de batprogramma. Ook moet de omroep duidelijk ma ken dat ze geld heeft gekre gen van de provincie. Ton Linssen als wethouder van Bergen op Zoom is uitgespeeld. Een meerderheid in de gemeen teraad heeft het vertrouwen in hem opgezegd. Alleen zijn eigen partij, Lijst Linssen, en een loka le partij vielen hem niet af. De burgemeester en de overi ge wethouders zegden eind vori ge week het vertrouwen in Lins sen al op. Ze verwijten hem met name dat hij de afgelopen tijd pu bliekelijk kritiek heeft geuit op het functioneren van ambtena ren. De partij van Linssen stapte direct uit de coalitie, maar de wethouder nam zelf geen ont slag. Hij liet het op de raadsverga dering aankomen. Daarin werd deze week met ruime steun een motie van wantrouwen tegen hem aangenomen. Linssen - broer van de voor malige Goese wethouder Charles Linssen - heeft tot nu toe enkel in een brief geageerd op de ont wikkelingen. Hij verwijt burge meester Petter gebrek aan leider schap en geeft aan gefrustreerd te zijn door 'onrechtvaardige en discutabele besluiten'. Linssen staat in Bergen op Zoom bekend als een politicus die geen blad voor de mond neemt. De coalitie heeft door het ver trek van de Lijst Linssen nog de kleinst mogelijke meerderheid. Het dagelijks provinciebestuur is al vast bereid zijn aandeel te leveren, de helft van het verwachte tekort of tewel 200.000 euro. Gedeputeerde Staten willen dit ook al in oktober in één keer overmaken, omdat de kas van het centrum praktisch leeg is. In officiële termen wordt gespro ken van 'een krappe liquiditeitsposi tie'. Van de andere deelnemers in het center - havenbedrijf Zeeland Seaports, het Havenbedrijf Gent, de gemeente Terneuzen en de provin cie Oost-Vlaanderen - wordt de ko mende jaren elk 50.000 euro ver wacht. Het voorspelde tekort is dan tot en met 2018 gedekt. Op basis van Het dagelijks provinciebestuur is bereid twee ton bij te dragen aan de tweede reddingsoperatie, die ook de laatste moet zijn. het bedrijfsplan dat de directeur van het centrum heeft gemaakt, wordt na 2018 lichte 'winst' geboekt. Het dagelijks provinciebestuur heeft voldoende vertrouwen in het be drijfsplan, maar er speelt nog iets an ders. Als het centrum voor 2019 op de fles gaat, is de kans groot dat een miljoenensubsidie aan Europa moet worden terugbetaald. Dit is al de tweede reddingsope ratie. Eind 2013 is door de vijf par tijen al 530.000 euro bijgelapt. De provincie had tot en met 2018 overi gens op een groter tekort gerekend, van een miljoen euro. De provincia le bijdrage (een half miljoen) was al opzijgezet en kan nu deels in eigen zak blijven. geld, en les negen, over Neder land. Het gaat erom dat ze zich in het dagelijks leven kunnen red den." Voor Mais, Abdalziz, Haben en Mahamed is de taalles ook een fij ne afleiding. Met hun gedachten zijn ze toch vaak in Syrië, Soedan en Eritrea. Abdalziz weet niet hoe het nu met hen gaat; hij kan telefo- 'Ze zijn niet verplicht om de Nederlandse les te volgen, maar ze willen juist wel graag' Martin van Zon, docent nisch geen contact met familiele den krijgen, omdat zij ook in vluchtelingenkampen verblijven. Mahamed kan wel bellen naar Eritrea, vertelt Mais, die voor hem tijdens het interview tolkt van En gels naar Arabisch en terug. „Maar niet WhatsAppen. Waar zijn fami lie woont, is geen internet. Ze kun nen de app dus ook niet downloa den." Het leven in het azc heeft hen tot rust gebracht. „Natuurlijk is het soms lastig om met zo veel mensen in één gebouw te wonen, maar dat is altijd zo, ook als het an dere bevolkingsgroepen zouden zijn", zegt Mais, die op haar vijf tiende uit huis ging en sindsdien alleen woonde. „En we kunnen ons terugtrekken in onze kamers, dat is prettig." De onderlinge contacten zijn desondanks goed, vinden Haben en Mahamed. Hoe ze met elkaar praten? Engels, beaamt Abdalziz. „En ook zo veel mogelijk in het Nederlands." Op de gang draait hij zich nog eens om en lacht: „Tot ziens." HERKOMST VLUCHTELINGEN lente hier." Dan probeert de leraar uit te leggen wanneer je 'geen' gebruikt, en wanneer 'niet'. „Ik heb geen tv, dus ik kijk niet naar de tv." Acht ogen kijken hem licht vertwijfeld aan. Voor een docent Nederlands schiet ook het Engels tekort om het verschil duidelijk te maken, maar gevoelsmatig doen de vier het uiteindelijk goed. „Ik mag eigenlijk geen Engels spreken", zegt Van Zon. „Maar al les in het Nederlands doen, lukt ook niet. De opleidingsniveaus van de mensen zijn ook heel ver schillend. Sommigen hebben de middelbare school niet af gemaakt, anderen hebben mbo of hoger. Je kunt de les dus ook niet te simpel houden." Mais pikt het Ne derlands sneller op dan de andere drie. Daarom zat ze ook al in een klas waar het tempo hoger was. Maar dat beviel haar niet zo. „Het ging té snel voor mij. Martin legt het langza mer uit. Hij is een goede le raar." Van Zon komt uit Mid delburg en is opgeleid als docent Nederlands. Hij heeft les gegeven op middelbare scholen en gaf ook Nederlands als tweede taal aan on der meer Polen. Hij is in dienst van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers. Het lesgeven aan asielzoekers boeit hem. „Ze zijn niet verplicht de les te volgen, maar ze willen juist wel heel graag. Ze zijn echt gemotiveerd." In augustus begon hij met de cursus. Die duurt tien weken: de gemiddelde duur dat asielzoekers in het azc in Mid delburg wonen voordat ze een eigen huis krij gen. „We ko men in het tekstboek tot les acht, over Syrië: 13.577/42% Overig: 8974 28% WOENSDAG 16 SEPTEMBER 2015 moeilijk, de klank wel' MIDDELBURG MIDDELBURG VLISSINGEN Opium komt rechtstreeks vanaf Film by the Sea Opium, het kunst- en cul tuurprogramma van Avro/Tros komt morgen rechtstreeks vanaf Film by the Sea. Presentator Cor- nald Maas (foto) praat on der anderen met Adriaan van Dis, voorzitter van de vakjury, die uit twaalf boek- verfilmingen de beste kiest. Te zien is ook een reporta ge met Freek de Jonge. Opium wordt uitgezonden om 21.10 uur op NPO 2. BERGEN OP ZOOM. De rol van door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Het in financiële nood verkerende Bio Base Europe Trai ning Center in Terneuzen moet weer met de pet rond. Vier ton is nodig tot en met 2018 om het cen trum, gevestigd in het groene ge bouw bij de skihal, financieel bo ven water te houden. Boom In het azc in Middelburg is plaats voor maximaal 335 mensen. De bewoners vormen een afspie geling van de totale groep vluchte lingen die zich in Nederland mel den. Top 5 van nationaliteiten (cijfers Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers van 7 september 2015): Eritrea: 4131 13% Ethiopië: 2713/8% Irak: 1508/5% Afghanistan: 118/4% Totaal: 32.091 /100% Abdalziz Abdalla, Haben Kahssai Masho en Mahamed Ali (vl- nr) krijgen Nederland se les van Martin van Zon. Mais Ibrahim Ag- ha staat niet op de fo to. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45