Buren blij met aanpak overlast azc ZEELAND 3 Ok, vorige week scheen de zon een paar dagen, maar verder lijkt het de hele maand al te regenen. Niet getreurd: regen heeft ook voordelen! Verlies windpark minder groot 4 Na regen komt zon neschijn. En dat is echt waar, zegt Matthijs van der Lin den, meteoroloog van Weeronline. „Als koele lucht vanuit het zuidwesten in aanraking komt met warme lucht, krijg je bewolking en regen. Daarna volgt vaak droge lucht. En die zorgt voor het klassieke weerbeeld met kleine stapelwolken, die eruit zien als toefjes in de lucht. Daar hoort ook de zon bij." Maar als de wind uit het zuidwesten komt, duren droge periodes helaas nooit lang. „Het is een 'regennest'." 5 Regenwater is goed voor je haar. Test het maar eens: als je in de regen hebt gefietst, dan voelt je haar zachter aan. Chantal Nachte gaal van Kapsalon Chaniq in Hulst - dit jaar uitgeroepen tot de beste kapsalon van Zeeland - kan dat bevestigen. „Regenwater is minder 'hard' dan leidingwater", legt ze uit. „Dat komt omdat er minder kalk in zit. Je haar wordt er iets zachter van." En na een regenbui kan je haar ook in eens natuurlijk golven. „Vocht zorgt ervoor dat je haar opkrult. In de kapsalon maken we haren niet voor niets vochtig als we krullen willen maken." 6 Het is binnen opeens nóg gezelliger Als het buiten grijs is, kun je het binnen extra knus maken met warme kleuren en zachte materialen. Geeltinten, goudtinten en petrolblauw zijn daar helemaal geschikt voor, zegt Liesbeth Neve, inte rieurstylist bij woonwarenhuis Morres in Hulst. „Vervang je kussenhoezen eens door een bonten variant of leg een nieuw tapijt neer. Doe de lampjes en kaarsjes in huis aan als het begint te schemeren, kruip onder een wol lig kleedje, zet een lekker muziekje op en je bent de regen zo vergeten." Parapluverkopers zijn blij. Er zijn wat minder dagjes mensen in Vlissingen, maar de paraplu's gaan als warme broodjes over de toonbank bij Al- bert Slinger van de gelijknamige le- derwarenspeciaalzaak in Vlissin gen. „De mensen schuilen in de deuropening en zien dan het rek met paraplu's staan. Vandaag heb ik er al twaalf verkocht. Ze gaan meest al voor een goedkope paraplu van vijf euro. Regent het meerdere dagen achter elkaar, zoals nu, dan worden ook duurdere exemplaren van 25 tot 50 euro verkocht. Die gaan veel langer mee." Speel regenplastikker tje of maak buiten geul tjes in de aarde. Buiten spelen is ook heel erg leuk als het regent. Een tip van Jantje Beton: speel regenplastikkertje op een veld met lekker veel plassen. Mar keer de plassen met gekleurde hoepels. Alleen als je getikt wordt, mag je erin gaan staan. Nog een idee: maak met een schepje geultjes in de aarde. Hierdoor ontstaan vaarroutes waar je 'boten', die je maakt van kurken, in kunt laten drijven. En drink daarna binnen een lekkere kop warme chocomelk. Dan is het pas herfst! 9 Het ruikt zo fris buiten. De geur van de bos grond na een flinke regen bui. „Zalig", vindt Marijke Lieman, boswachter op Schou- wen-Duiveland en Tholen. „In de herfst liggen er veel bladeren op de grond. Als die samenkomen met wa ter, dan krijg je die lekke re geur." Door de regen staat het bos vól met pad denstoelen. „Ze schieten de grond uit. De regen, ge combineerd met de war me temperaturen van vori ge week zorgen voor ideale omstandigheden. Je ziet ze overal: op boomstammen, op bladeren en op de grond." De regen kan behoorlijk leuke plaatjes opleveren Hobbyfotograaf Bas Gijsel uit Heikant ziet het als een uitda ging om in alle weersomstandigheden mooie foto's te maken. „Na regenval is het bijvoorbeeld leuk voor de foto om met de weerkaatsing in een plas water te spelen", noemt hij als voorbeeld. „Je kunt de lucht vlak voor een regenbui ook heel dreigend in beeld brengen, door het contrast met de donkere wol ken." Bijna dagelijks deelt hij bijzonde re foto's op zijn instagramaccount bas_gijsel. In het oude verzorgingshuis Swerf-Rust aan de westelijke rand van Middelburg zijn maxi maal 335 opvangplaatsen. Vanuit de directe omgeving is vorig jaar hevig geprotesteerd tegen de komst van het azc, uit angst voor overlast. Het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA) voert daarom maandelijks overleg over de gang van zaken op het azc en de overlast voor de buurt. „Zo hebben we al de stalen kleppen van de afvalcontainers vervangen door plastic kleppen, die veel minder herrie maken. En zo hebben we de prullenbakken bij de hoofdingang weggehaald 'We hebben stalen kleppen op afvalcontainers door plastic vervangen, zodat ze minder herrie maken' omdat mensen daar stonden te ro ken", illustreert COA-woordvoer der Robert Ploeg de ingrepen die sinds de opening eind juni zijn gepleegd. „Maar op sommige ver zoeken kunnen we niet ingaan. Vanuit de buurt werd geklaagd over asielzoekers die 's ochtends om zes uur gaan hardlopen en bij de ingang staan te praten. Of we dat niet konden verbieden. Nee dus, we kunnen het bespreken, maar deze mensen zijn vrij om te gaan en staan waar ze willen. Het is geen gevangenis." Saskia de Water, die vlakbij het azc woont, geeft toe dat de nieuwe situatie 'wennen' is. „En we waren niks gewend. Het was hier doodstil; nu niet meer." De overlast uit zich vooral in geluid, zegt De Water. „Vanaf het terrein zelf, waar samenscholingen wa ren bij de voordeur omdat daar de wifi-ontvangst het beste was. En vanaf het fietspad langs het azc, waar al vroeg wordt gejogd. Dat vluchtelingen bij buren de tuin in lopen om foto's te maken omdat ze die zo mooi vinden, goed, is ook onwennigheid." Vanavond is weer een bewo nersoverleg. De Water: „We heb ben er een goed gevoel bij. We ho pen dat het COA dit volhoudt." DEN HAAG. De veronderstelling dat het toekomstige windpark Borssele veel minder energie le vert dan tot nu wordt aangeno men klopt niet. Minister Henk Kamp van Eco nomische Zaken antwoordt dat op Kamervragen van de PVV. De Amerikaanse onderzoeker Lee Mil ler stelde onlangs op nieuwssite BNR dat het park bij Borssele maximaal een kwart tot een vijfde van de berekende windproductie zal halen. Onjuist, schrijft Kamp. Miller gaat volgens hem uit van een hypothetische situatie, waarin een gebied van 100 bij 1000 kilo meter wordt vol gezet met wind turbines. Dat is in onrealistisch en niet aan de orde, aldus Kamp. WOENSDAG 16 SEPTEMBER 2015 redenen waarom regen wél leuk is 8 10 door Maurits Sep MIDDELBURG. Ja, ze ervaren over last van het asielzoekerscentrum. Maar omwonenden zijn ook te spreken over de manier waarop met hun klachten wordt omge gaan, zegt Saskia de Water. „We krijgen een serieuze reactie van het COA als we iets aankaarten." Robert Ploeg, woordvoerder COA pagina 8 en 9: 'Woordjes zijn niet moeilijk, de klank wel'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39