'Rijk niet vrijgevig voor gemeenten' Mist op de A58 Realistisch blijven Recht 2 ZEELAND COMMENTAAR Premier Rutte vindt dat we realistisch moeten blijven bij de opleving van de economie. Zijn tweede kabinet re kent ook voor volgend jaar op groei. Dat is een prettige omstandigheid voor een coalitie die nog een tijdje ver der wil. En die, gezien de onsamenhangende oppositie, waar schijnlijk ook nog wel even verder mag. Dat is de politieke reali teit. Zoals altijd is die flink gekleurd. Dit kabinet roemt 'alle Ne derlanders en ondernemers' voor het economisch herstel. In wer kelijkheid is de groei vooral te danken aan factoren die ver bui ten de Nederlandse invloedssfeer liggen. Dit kabinet is trots op vijf miljard lastenverlichting ter wijl de staatsschuld nog steeds onaanvaardbaar hoog is. Kenne lijk gokt de regering liever op de kracht van de economie dan dat zij op zeker speelt met schuldver mindering die altijd goed werkt, zowel in een recessie als in een bloeiperiode. Bovendien lukt het Rutte II niet om de lastenverlich ting eerlijk toe te passen. Een op de zeven huishoudens gaat er toch nog op achteruit. Op de vluch telingen, hét thema van deze tijd, heeft het kabinet een armzalig antwoord. Rutte II legt de nadruk op alles wat moet worden ge daan om mensen tegen te houden in plaats van op wat hier moet gebeuren om zo veel mogelijk leed te lenigen. Dit kabinet is trots op lastenverlichting terwijl de schuld nog steeds veel te hoog is Want gemeenten profiteren, in te genstelling tot bedrijven en parti culieren, niet mee van de vrijge vigheid van het Rijk. Gemeenten worden al jaren gekort. Ook krij gen ze meer taken die ze met min der geld dan er eerder voor werd uitgetrokken, moeten vervullen. „Dat we telkens moeten bezuini gen, is al kwellende erg genoeg. Maar de onzekerheid dat we nooit weten waar we aan toe zijn, is misschien nog wel erger. Zo kreeg Hulst in mei totaal onver wacht te horen dat de gemeente dit jaar nog acht ton extra moest bezuinigen", betoogt de Hulster schatbewaarder. Door precariobelasting ('kabel belasting' op kabels en leidingen in gemeentelijke grond) in te voe ren, dichtte Totté het gat in zijn begroting. „Maar de rek is er nu wel uit. Het kabinet kan de spelre gels niet blijven veranderen en korting op korting blijven stape len." Totté had het logischer gevon den als het kabinet niet voor las tenverlichting had gekozen, maar wat extra geld naar het sociaal do mein had gesluisd. „Op dat sociaal domein wordt flink gekort, terwijl het al passen en meten is. Als ge meenten straks tarieven en belas tingen moeten verhogen om de kosten voor onder meer noodzake lijke zorg op te brengen, worden zij er op aangekeken. Maar per sal do zijn mensen alleen blij ge maakt met een dode mus." Totté is niet de enige wethou der van financiën, die zich druk maakt over de bezuinigingen, die op gemeenten blijven afkomen. Een groep van zo'n zeventig ('mis schien zijn het er intussen nog wel meer') collega's klopte bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten aan om het kabinet tot de orde te roepen. „De VNG stuurt het kabinet nog deze week een brandbrief. Ik ben blij dat er actie komt, want de nood is bij veel gemeenten tot grote hoogte gestegen." Almanak Het vertrouwen in de Nederlandse rechtsstaat is die Middelburger nu he lemaal verloren. Ter geestelijke onder steuning begeleidde hij een kennis die zijn gelijk probeerde te halen voor de Middelburgse kantonrechter. Tijdens een schorsing probeerde hij in de hal van de rechtbank een kopje kof fie uit de automaat te halen. Kosten: slechts twintig cent. Met een geleende euro toog hij naar het masjien, maar kwam er daar be kaaid vanaf. Slechts dertig cent kreeg hij terug, in plaats van de rechtmati ge tachtig. Bestolen in de rechtbank! Granaat tussen de skeletten Op de pas ontdekte laat middeleeuwse begraaf plaats in de Zierikzeese woonwijk Buijse is giste ren een pantsergranaat uit de Tweede Wereldoorlog aangetroffen. De Explosie ven Opruimingsdienst De fensie heeft het projectiel meegenomen. Maandag maakte de ge meente Schouwen-Duive- land bekend dat onder een deel van de wijk een kloos terkerkhof ligt. Archeolo gen hebben hier inmid dels 29 nagenoeg intacte skeletten blootgelegd. Paul van Loon kan niet komen Griezelboekenschrijver Paul van Loon kan van daag niet aanwezig zijn bij de kindermiddag van Film by the Sea in Cine City Vlissingen. De middag gaat wel gewoon door, er komt een middagvullend programma rondom de animatiefilm Het Lied van de Zee. Paul van Loon zou de voorstelling 'de kunst van het lezen' brengen. Helaas moet hij wegens fa milieomstandigheden af zeggen. De middag rond om Het Lied van de Zee be gint om 15.00 uur. Informatiebrief over asbest De gemeente Veere is vol op bezig met het schoon maken van de wegen na de brand bij voormalig par tycentrum de Kaasboer in Biggekerke. Daarbij kwam asbest vrij. De wegen bin nen de bebouwde kom in het besmette gebied zijn weer bereikbaar. De ko mende twee dagen gaat de aannemer de kavels, da ken, dakgoten en tuinen schoonmaken. Vandaag worden de vuilnisbakken opgehaald in Biggekerke. Dat meldt de gemeente in een informatiebrief. Redders twee keer naar kotter De KNRM-redders uit Breskens moesten er giste ren twee keer uit voor een viskotter met problemen. Om vier uur 's ochtends bleek de Z80 stuurloos op de Noordzee te liggen. Met assistentie van de red ders werd het schip door een andere kotter naar Breskens gesleept. Daar was vier uur later, door de harde wind, bij het binnengaan van de ha ven nogmaals de hulp no dig van reddingboot Zee- manshoop. 2 Als het reeent mag je lekker met de bus naar school Een regenpak? Echt niet! Een regenbui is voor scholieren hét perfecte excuus om met de bus te gaan. Dat merken ze bij bus maatschappij Connexxion maar al te goed. Sinds begin deze week zijn er extra bus sen ingezet op lijnen naar scho len in Goes, Kloetinge en Mid delburg. „We merken dat scholieren het slech te weer eerst even aankijken. Als het wat lan ger aanhoudt, kiezen ze toch vaak voor de bus. Als blijkt dat het structureel drukker is op bepaalde lijndiensten, zoals nu bij 645, 656 en 650, zetten we daar extra bussen in", licht een woordvoerder toe. RECENT HET ECHT VEEL? planten groeien slier snel ]e hoeft voorlopig niet meer met de gieter de tuin in, want door het wisselvalli ge weer komen de planten hele maal aan hun trekken. Door de re gen groeien ze sneller, omdat de wortels in de natte grond makke lijker bij het water kunnen. Daar halen planten voedingstoffen uit, legt Fred de Rijk, eigenaar van Li fe Garden Oostburg, uit. „Zeker na een droge zomer komt de re gen goed van pas. De sproeier in de tuin is niet te vergelijken met een flinke bui; de regen slaat geen stukje grond over." Meer bezoekers bij binnenattracties Daarom wordt Edgar Angelini, manager van speelcircus Bambini in Vlis singen, fluitend wakker als het 's ochtends al regent. „Mensen gaan dan namelijk op zoek naar droge alterna tieven voor een dagje weg met de kinderen. Op zulke dagen is het bij ons bijna twee keer zo druk. Simpel weg omdat we een dak heb ben." Door het wisselvallige weer deze maand, kwamen veel jonge kinderen die nog niet naar school moeten, indoor ravotten. door René Hoonhorst HULST. Dat het kabinet voor Sinter klaas zou spelen was al voor Prins jesdag duidelijk. Maar de Hulster wethouder van financiën, Adri Tot- té, is bang dat de zwartepiet bin nenkort weer aan de gemeenten wordt toegespeeld. Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE VLISSINGEN BIGGEKERKE BRESKENS SCHOOLBUS Op veel plekken in Zeeland is in de eerste twee weken van september al meer regen geval len dan normaal is in de hele maand. Op de Kop van Schouwen viel tot nu toe de meeste regen: zo'n 115 millimeter, terwijl daar normaal gesproken in de hele maand zo'n 85 millimeter valt. Dit gebied heeft de mees te neerslag van het hele land. In de rest van Schouwen-Duive- land viel beduidend minder: zo'n 60 millimeter. Rond Goes viel zo'n 90 millime ter. Dat is meer dan het gemid delde voor de hele maand sep tember. In West-Zeeuws-Vlaanderen viel op veel plaatsen tot giste ren 80 tot 90 millimeter, ter wijl die hoeveelheid normaal ge sproken in de hele maand valt. In de omgeving van Rilland viel de minste neerslag: ongeveer 45 millimeter. Bron: Weeronline Vandaag is het precies een jaar geleden dat een serie ketting botsingen de A58 in een hel veranderde. Lees de verhalen van de betrokkenen in de online longread op www.pzc.nl/mistongeluk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38