'Minions' succesvolle animatie 'A-Films blijven in bioscoop' CULTUUR SHOW 35 Keith Richards komt met een nieuw solo-album. „Ach, het is gewoon het bewijs dat ik nog lang niet aan mijn pensioen denk" zegt de rocker. Nominaties MTV EMA Keith Richards flirt met de dood Dat heeft distributeur Universal Pictures International gisteren be kendgemaakt. Minions heeft nu wereldwijd 1,08 miljard dollar opgeleverd. De enige animatiefilm die meer ople verde, was megahit Frozen van Walt Disney. Deze zit nog veilig in het zadel met een opbrengst van 1,27 miljard dollar. Ook in Nederland is Minions een enorme hit: de film passeerde onlangs de 1,5 miljoen bezoekers. De film is een prequel van de succesvolle reeks Despicable me, over een superslechterik. In Mini- ons wordt verteld waar de populai re kleine, gele wezens uit die films vandaan komen. De film trekt wereldwijd volle zalen. Filmdistributeur Universal be leeft sowieso het beste jaar uit zijn geschiedenis dankzij mega hits als Fifty shades of Grey, Jurassic World, Fast furious 7 en Straight outta Compton. Begin november brengt Univer sal in Nederland de nieuwe James Bond-film Spectre uit. De verwach tingen daarvoor zijn hooggespan nen. Rob Stenders in de middag op Radio 2 Rob Stenders (foto) krijgt vanaf ja nuari een middagshow op NPO Radio 2. Stenders de schrik van alle zenders (AVROTROS) is elke werk dag te horen tussen 14 en 16 uur. Het neemt de plek in van de Rood- show van Jan-Willem Roodbeen, die naar de avond verhuist. Kensington (foto), Martin Garrix, Natalie La Rose, Oli ver Heidens en Dotan ma ken dit jaar kans op een MTV European Music Award. Ze zijn genomi neerd in de categorie Best Dutch Act. De afgelopen twee jaar werd Kensington gekroond tot de beste Ne derlandse act. De winnaar wordt 12 oktober bekendge maakt tijdens de MTV EMA Pre-Party Amster dam in de Beurs van Berla- ge. De MTV EMA's 2015 zijn live te zien op 25 okto ber om 21.00 uur bij MTV. AMSTERDAM. De films van distri buteur A-Film die momenteel in de bioscoop draaien, blijven ge woon te zien. Een woordvoerster van het bedrijf, dat in financiële problemen verkeert, weersprak gisteren berichten dat alle films worden teruggetrokken. Het gaat onder meer om De reü nie, Apenstreken, Michiel de Ruyter en De surprise. De titels die nog moeten verschijnen, staan mo menteel on hold, zei ze. A-Film is een van de grotere on afhankelijke filmdistributeurs van de Benelux. Het bedrijf kampt met de moeilijke marktomstandig heden en een grote schuldenlast en vroeg daarom maandag uitstel van betaling aan. Directe aanleiding is de weige ring van de Rabobank om A-Film nog leningen te verstrekken. De komende dagen wordt duidelijk of dit uitdraait op een faillisse ment of dat de distributeur een doorstart kan maken. Ik viel wat ongelukkig op mijn hoofd. Maar dat was wel een 'wake-upcall' Het is raar gezicht in het on dergrondse metrostelsel van Londen. Overal waar je loopt, kijkt Rolling Stones- legende Keith Richards met zijn blinkend witte tanden en gerimpelde hoofd de passanten vanaf reclameposters aan. Maar een nieuwe release van de beroemdste rock-'n-rollgita- rist ter wereld is immers altijd een beleve nis. De nu 71-jarige Engelsman nam overi gens de tijd voor zijn nieuwe werkstuk aan gezien het zijn eerste album sinds Main of fender uit 1992 is. Hij lacht minzaam zijn kenmerkend grommende lachje als we het gesprek begin nen. „Het is grappig dat je over de val uit die palmboom (in 2006, red.) begint. Er werd in de media gezegd dat ik een kokos noot probeerde te pakken, maar dat was onzin. Ik zat gewoon te blo wen toen ik mijn evenwicht verloor. Ik viel wat ongeluk kig op mijn hoofd. Maar het was wel een wake-up- call. Mijn dokter vertelde mij dat ik met het harde spul moest stoppen. Dat heb ik gedaan en ik voel me er goed bij." Met het 'harde spul' be doelt hij cocaïne. Tegenwoor dig blijft het bij een blowtje in de ochtend, twee pakjes sigaretten per dag en een paar stevige glazen wod ka. „Ik werk de laatste jaren als een idioot. Eerst heb ik mijn autobiografie geschreven, daarna getoerd met de Stones en tussen door aan nieuwe nummers gewerkt. Men sen hebben een verknipt idee over het le ven van een gitarist in een beroemde band. Echt rust is er niet bij want er zijn altijd dingen te doen." Bij de totstandkoming van het nieuwe al bum Crosseyed heart speelde ook toeval een grote rol. „Ik kwam in Manhattan op straat drummer en producer Steve Jordan tegen. Met hem werkte ik in het verleden ook al aan de Chuck Berry-film Hail! Hail! Rock 'n' roll en mijn eerste soloplaat Talk is cheap (1988) die hij ook produceerde. Hij nodigde me uit om in zijn studio wat te jammen. Hij wilde heel graag de werkwijze uitprobe ren die ik gebruikte tijdens de opnames van de Stones-songs Jumpin'Jack Flash en Street fighting man: daarvoor begonnen we alleen met gitaar en drums. En het werkte verras send goed. Vanaf dat moment had ik het virus te pakken en dan ben ik ook niet meer te stop pen. Logisch hoor, want ik kan gerust weken lang in een studio hangen om nieuwe ideeën uit te proberen. Dat had ik al in de jaren '70 toen we met de Stones sticky fingers en Exile on Main St. opnamen." Opvallend zijn vooral de ballads die Ri chards op Crosseyed heart serveert. „Ik ben toch een romanticus, hoor. Stones-songs zoals Ruby Tuesday, Wild horses en Angie zijn van mijn hand. Kijk, in hart en nieren ben ik eigen lijk een bluesgitarist. Maar ik weet heel goed dat ik nooit in de schaduw kan staan van mijn helden Muddy Waters, Leadbelly en B.B. King. Bless him! B.B. was een groot mens en groot gi tarist." Richards is zich er terdege van be wust hoe hij zijn personage als rockicoon haast is losgeweekt van de muziek die hij maakt. „Soms vind ik het leuk zoals in de twee Pirates of the Carib- bean-films waarin ik mee speelde. Johnny (Depp, red.) deed dat heel goed en daarom vond ik het leuk om zijn va der (Captain Teague) te spelen. Maar het is gestoeld op een ima go van pakweg 35 jaar geleden. De tijd dat ik om de haverklap werd gear resteerd en in de problemen kwam met jus titie. Het is een vloek waar ik prima mee kan leven." Over een afscheid met de Rolling Stones denkt Richards geen moment na. „Ik ben nu bezig om de anderen te bewegen volgend jaar weer de studio in te gaan. Ik merk dat er nieuw elan is binnen de band. Mick is altijd de gene die het voortouw neemt bij tournees. Hij belt ons wanneer hij zin heeft om weer op te treden. Dat is begrijpelijk, want zonder een ge motiveerde zanger begin je niets. „Tussen Mick en mij gaat het prima. De op tredens die ik de laatste jaren met de Stones heb gedaan, zijn wellicht de leukste uit mijn carrière. Pinkpop? Dat was echt geweldig om te doen. Dat komt ook omdat ik het optreden nu nog intenser beleef. Een jaar of twintig te rug was ik na elke gig helemaal kapot, on danks dat ik van nature een hele goede condi tie heb. Maar nu ik geen harddrugs meer ge bruik komt alles veel meer binnen. De respons van de fans, het spelplezier op het podium... dat maakt het allemaal zoveel leuker. Mick (Jagger), Ron (Wood), Charlie (Watts) en on ze bassist Daryll (Jones) hebben het echt naar ons zin." Het is duidelijk dat Richards, al 32 jaar ge trouwd met fotomodel Patricia Hansen met wie hij twee dochters heeft, allang niet meer die wildebras uit vervlogen tijden is. Maar zijn idealen blijven ongewijzigd. „Als tiener heb ik mijzelf ooit opgelegd om een grenzeloos en vrij leven te lijden. En de muziek heeft het mo gelijk gemaakt om dat ook te doen. Daarom ga ik ook niet roepen dat ik ooit stop met spelen. Ik ben een man op leeftijd met de ziel van een kind. Pas als ik tussen zes planken lig, mag je zeggen dat ik volwassen ben geworden." Keith Richards zag een paar keer de dood in de ogen. Vier spectaculaire momenten: 1965 Richards krijgt in Sacra mento tijdens een concert een enorme schok. Hij geeft met zijn gitaar de mi crofoon een duwtje rich ting zijn mond. Dat wordt hem bijna fataal. 1972 Richards ligt gedrogeerd op bed en sterft bijna in de vlammenzee in een villa aan de Franse Cote d'Azur. 1976 Tijdens een drugstrip in Zwitserland voegt iemand strychnine toe aan de dope van Richards. Hij raakt in coma. 2006 Richards valt op Fiji uit een palm boom. Dok ters constate ren een schedelfrac tuur. WOENSDAG 16 SEPTEMBER 2015 AMSTERDAM. De bioscoophit over de Minions is officieel de op één na meest succesvolle animatiefilm ooit. De film heeft Toy story 3 nu in gehaald op de ranglijst van titels die wereldwijd het meeste geld hebben opgehaald. door Jean-Paul Heek Het album Crosseyed heart van Keith Richards komt vrijdag uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35