Een geestdriftig leven en een trieste dood 34 CULTUUR SHOW Albert Verlinde maakt Franse prijs voor film Van Warmerdam uitstapje naar blad De Nederlandse film Schneider vs. Bax van regis seur Alex van Warmerdam heeft op het Fran se filmfestival L'Étrange de Grote Genreprijs gewonnen. Deze bekroning is bestemd voor de beste buitenlandse titel in de competitie. De film werd eerder al geselecteerd voor het festival van Locarno. Er is een stad naar hem ver noemd, en meerdere vliegvelden. Zijn beelte nis verscheen op gember- koekjes, die op elke straathoek van Parijs werden verkocht. Zijn zij den zakdoek wordt bewaard in een bankkluis: het ding is 1 mil joen dollar waard. Gewone mensen en Grote Na men adoreerden hem: Thomas Edison, Theodore Roosevelt, en de keizerin van China waren nog maar een paar van zijn beroemde fans. Na zijn overlijden brachten piloten boven alle landen hem een eresaluut. De gemiddelde Braziliaan zal trots en bewonderend glimlachen bij het horen van zijn naam. De ge middelde Nederlander zal glazig voor zich uit kijken. Kortom, Al berto Santos-Dumont is dé perfec te hoofdpersoon voor Arthur Ja- pins nieuwste historische roman. Vergeet de gebroeders Wright. De Braziliaan Alberto Santos-Du mont was de vader van de moder ne luchtvaart. In De gevleugelde be schrijft Arthur Japin zijn eenza me, geestdriftige leven en zijn trieste dood. Het is een warm por tret van een grote geest, in de ge stalte van een klein, maf opdon- dertje. De decors - Brazilië tussen 1873 en 1932, Parijs zo rond het fin de siècle - worden al even liefdevol tot leven gewekt. De roman begint als een who dunnit. Of eigenlijk meer een what- happened. Santos-Dumont is dood. Dat er aan die dood, en aan Santos' laatste weken, een luchtje zit, is nog zacht uitgedrukt. Een bewonderende arts besluit Santos op eigen wijze te eren, en zet daar mee het hele verhaal in gang. Japin roept vraag na vraag op, mysterie na mysterie, zonder dat je ooit verdwaalt in alle raadsels. Vaart, suspense, een even origine le als geloofwaardige premisse; die eerste pakweg zestig pagina's zou je kunnen opvatten als een schriftelijke cursus over hoe je een roman begint. Het is het sterkste deel van De gevleugelde. Na dat begin gaat Ja pin terug naar Santos' Braziliaan se jeugdjaren. Hij groeit op in een dunbevolkt gebied, min of meer in afzondering. Zijn vader groeit uit tot kofïïetycoon, zijn moeder kwijnt weg. De jonge Santos, 'Be- tinho', is overgevoelig en intelli- Alberto Santos-Dumont is de perfecte hoofdpersoon voor Arthur Japins nieuwste historische roman gent. Hij verslindt Jules Verne en doet uitvindingen. Op zijn 18e stuurt zijn vader hem naar Parijs. Het deel over Santos' jeugd is lang niet zo meeslepend als de eer ste hoofdstukken. Misschien om dat het te veel voelt als achter grondinformatie. Misschien om dat er veel benoemd wordt, maar weinig getoond. Regelmatig bena drukt Japin dat de jonge Santos de pijn, de emoties van anderen zo sterk voelt, dat hij wel afstand tot hen móet bewaren. Hij begrijpt andere mensen té goed, andere mensen begrijpen geen snars van dat rare ventje. Dit conflict, dat Santos zijn hele leven lang zal ach tervolgen, wordt vooral van bui tenaf beschreven. Japin wisselt de biografische stukken af met intermezzi, waar in de raadsels rondom Santos' overlijden langzaam worden opge helderd. Die afwisseling werkt goed: in de stukken over Santos' leven blijf je constant alert op aan wijzingen over zijn dood. Zijn le ven is tegelijk komisch en diep treurig; beide kanten hadden ster ker, harder kunnen aankomen. Je krijgt het gevoel dat de aangrij pendste episoden al te haastig wor den aangestipt. Twee prachtige voorvallen staan weggefrommeld in het na woord. Zonde, ook omdat het ein de van De gevleugelde een opeen stapeling van levenslessen is. Ele gant geformuleerd, maar niet zo interessant als de beschrijving van Santos die, tijdens een verblijf in een Zwitserse kliniek, gemotori seerde ski's bouwt om, uiteraard, bergopwaarts te kunnen skiën. Albert Verlinde (foto) wordt gasthoofdredac- teur van de wintereditie van LXRY Magazi ne. „Ik vind dat een eer", aldus de theaterpro ducent. Piet Boon, Ronald de Boer, Sergio Herman, Jan Monique des Bouvrie en Daan Roosegaarde gingen hem voor. Verlin de presenteert 'zijn' blad op 10 december. door Dries Muus Vaart, suspense en een perfecte hoofdpersoon. Arthur Japin is goed op dreef in zijn nieuwe roman De gevleugelde. Arthur Japin - De gevleugelde. De Arbeiderspers, 21,99 euro. foto PR Man op leeftij d met kinderziel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34