Cabaretière Sara Kroos toert met nieuwe show door Nederland CULTUUR SHOW 33 Henny Vrienten maakt filmmuziek Clip Stromae over kanker Haar nieuwe voorstelling heet Doorgefokt Typisch een titel van Sara Kroos. „De mens streeft naar perfectie, maar we barsten van de systeemfouten." Show Entertainment Henny Vrienten en Triggerfinger maken de soundtrack voor Say something funny, de nieu we film van de Belgische regisseur Nic Balthazar. Er is nog geen premièredatum. Vrienten werkte in 2012 al met Balthazar sa men voor zijn film Tot altijd. Binnen een dag hebben meer dan een miljoen mensen de nieu we clip van de Belgisch-Rwande- se zanger Stromae bekeken. Het nummer Quand c'est, waarbij de clip hoort, gaat over kanker. moeder van 'een prachtdochter' Julia (12). „Die gemoedstoestand vindt zijn weerslag in mijn werk, maar heeft niet tot grote mildheid geleid. Wel heb ik meer dan ooit mijn vorm gevonden. Ik ben nog steeds grof en scherp als de voorstelling daar om vraagt. En veel zelfspot. Je moet altijd naar jezelf kijken, om jezelf blijven lachen." Met Danielle, van beroep dramadocente, bestiert ze in haar woonplaats Theaterpand Weesp, dat in een voormalige beddenzaak is gevestigd. Haar vrouw leidt er de Jeugd- theaterschool Zone 1380, een erkende voor opleiding voor theater. Sara Kroos geeft er op gezette tijden les. Met gastdocenten als Karin Bloemen, Hans Klok, Georgina Ver baan en Halina Reijn. „Ik kan er repeteren, try-outs en voorstellingen geven. Het is zo'n wandelend cliché, maar iedere artiest wil natuurlijk een eigen theater hebben." Een thuishonk zal het niet worden; daar- Ik heb zo'n hekel aan collega's die zeggen: Bah, moet naar Hoogzand-Sappermeer'. Ik vind het heerlijk om te spelen in wat 'de provincie' heet' voor is Kroos te veel gehecht aan haar no madische bestaan. Ze speelt Doorgefokt ruim tweehonderd keer. „In elk theater, groot of klein. Ik heb zo'n hekel aan colle ga's die zeggen: 'Bah, moet ik weer naar Hoogezand-Sappemeer'. Dat heb ik nooit. Ik vind het heerlijk om te spelen in wat 'de provincie' heet. Dat dédain, schei uit zeg." Ze mag dan met een persoonlijke trainer de sportschool frequenteren, bij Kroos blijft het vlees zwak. Daarbij schuwt ze eni ge zelfkwelling niet. Zo schreef ze over haar grote hobby, het bakken van taarten, het boek Als ik het niet kan, kun jij het ook, dat medio oktober verschijnt. Aan de hand van recepten van vriendin en patissier Francis van Arkel voert ze de lezer langs haar passie voor groot en vooral lekker gebak. Geen taarten, waarschuwt ze, die bijdragen aan de slanke lijn. „Bij elk recept staat een dik vrouwtje om het aantal calorieën aan te ge ven. Veel baksels hebben het maximum van drie vrouwtjes." Op de keukentafel in haar Weesper woning, fraai gele gen aan de Vecht, staat een uitgelezen selectie zoetig heid: stroopwafels, marshmallows, brokken chocolade. Als het bezoek beleefd bedankt, schuift Sara Kroos (34) de schalen met een ferme zwaai terzijde. Ze moet, zegt ze, zelf ook op de lijn let ten. Sterker: „Ik heb een persoonlijke pit bull ingehuurd, een dame die me drie keer per week in de sportschool onder handen neemt. Doodsbang ben ik voor die vrouw. Ze is ook nog eens een voormalige body builder. Tegen haar zeg je geen nee als je weer op een apparaat moet klimmen." Het is niet dat ze nooit beweegt of corpu lent oogt, maar er zitten volgens de cabare tière gewoon te veel kilo's aan het lijf. Haar gewicht, meldt ze monter, schommelt al ja ren zo geestdriftig als een kleuter in de speeltuin. In die zin worstelt Kroos, net als iedereen, met de onvolkomenheden van lichaam en geest. En laat dat nou het thema zijn van haar nieuwe voorstelling Doorge fokt, waarmee ze sinds begin deze maand op pad is door Nederland. Het is in haar op tiek 'net als al die doorgefokte katten en ras honden': de moderne mens streeft naar een perfect bestaan, vrij van allerlei kleine en grote ongemakken, maar uiteindelijk man keert er aan iedereen wat. „Is het geen allergie, dan klopt het psy chisch weer niet. We barsten van de sys teemfouten, maar ons wordt voortdurend opgedrongen dat we die niet mogen accep teren. In glossy's lees je wat de norm van schoonheid is, krijg je tips hoe je er sexy uit moet zien. We willen allemaal in een deukloze auto rijden, maar we zijn al jaren onderweg in dat stuk blik. We zijn al overal tegenaan gebotst, in de ruiten zitten sterre tjes en onder onze kont roest het. Accepteer nou dat we vol fouten zitten. Wat wij el kaar met onze imperfecties aandoen... Ik vond het heerlijk daarover te schrijven. Ik heb wel iets met tekortkomingen." Het is haar achtste soloprogramma waar in 'de humor domineert'. „Dat betekent niet dat ik minder rauw ben. Ik ga nog al tijd over het randje als het moet. In mijn eerste shows vloog ik nogal eens uit de bocht. Maar vergeet niet: ik was 17. Onrus tig, een ongeleid projectiel." Ze is, vertelt ze, als middendertiger een gelukkig mens. Getrouwd met Danielle en WOENSDAG 16 SEPTEMBER 2015 Cultuur heb wel iets met tekortkomingen' Meer info: www.sarakroos.nl door Arno Gelder Sara Kroos: „Je moet altijd naar jezelf kijken, om jezelf blijven lachen." foto Shody Careman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33