18% T©@S 0,2 PRINSJESDAG 2015 Lieve jongens Na alle uitgelekte jubelcijfers van de algelopen dagen was de Troonrede somber van toon. 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Ik heb vertrouwen in het kabinet. Uw Mening ONEENS paul kusters NOC: Steun voor sport krachtig Woonbond: grote zorg Burgemeesters grote steden regeren lauw op Troonrede woensdag Guido van der Heijden Eilanden Nieuws, dé krant van Goeree- Overflakkee had wat bijzonders. Een inter view met een jong ho mostel. Aardige jongens, die vol liefde praten over hun eigen ei land. Er was weliswaar weinig te doen op zondag, maar verder was het er prima leven. Niemand die ze naar hun geaardheid vroeg maar ja, niemand die hen erover lastig viel. „Homo zijn op Flakkee is geen probleem", zeiden ze. Wij zijn al zo duf hier. Als we bij Zeeland horen, zijn we nog duffer Een lief, onnozel stukje over twee jongens die veel van elkaar en van hun eiland houden. Jaren geleden reed ik op Goeree- Overflakkee rond. Op zoek naar wat de mensen daar vonden van het proefballonnetje om het Zuid-Hollandse eiland bij Zee land te voegen. Want, zo dachten bestuurders in ver weg Den Haag wellicht: Goeree-Overflakkee, dat is toch precies als Zeeland: plat, leeg en het taaltje lijkt meer op Zeeuws dan Rotterdams. Ik sprak destijds in Dirksland met twee meisjes. Zij zagen helemaal niks in een toekomst onder onze Zeeuwse vlag. „Wij zijn al zo duf hier. Als we bij Zeeland horen, zijn we nog duffer", zeiden ze. Behalve dat er duffe meisjes met een gevoel voor zelfkennis wo nen, weet ik maar weinig van Flakkee. Goeree-Overflakkee is het gebied waar je veel te lang zaam mag rijden op weg naar Rot terdam. Ik weet nu iets meer van het ei land. Goeree-Overflakkee - Flak kee voor intimi - dat is ook het ei land van Eilanden Nieuws. Een blad waarvan de hoofdredacteur zijn nederige excuses aanbiedt omdat het een interview met twee lieve jongens bracht. Zijn le zers waren er niet van gediend en dus ging de man direct op de knie ën. Ook leuk voor de verslaggever die het interview maakte, zo'n baas. Maar voor mij is en blijft het voor al dat stukje Nederland waarvan je steeds weer moet uitleggen dat het niet bij Zeeland hoort. En daar heb ik nu even helemaal geen moeite mee. Als je een afspraak met de dokter vergeet, moet je betalen. toosenhenk.nl O WJI2EN6EN 1S-STRIJ6ESS ONtSER tsE VLUCHTELINGEN Algemeen directeur Ge rard Dielessen van sport koepel NOCNSF is tevre den met de begroting: „Ook al sporten er ieder jaar meer mensen en wor den de Nederlandse top sporters steeds beter, de ef fecten van de crisis zijn nog voelbaar. De begroting van het ministerie van VWS voor 2016 is een voortzetting van het beleid om te stimuleren dat ieder een in Nederland kan spor ten en voorwaarden te scheppen voor talenten en topsporters, waardoor zij kunnen uitblinken. Deze begroting is een krachtige ondersteuning van de sport in Nederland." Huurdersbelangenorganisa tie Woonbond is blij dat er niet bezuinigd wordt op de huurtoeslag, maar stelt dat de druk op het huurtoeslag- budget groot blijft door de enorme huurstijgingen van de afgelopen jaren. „Huurders zijn de afgelo pen jaren opgezadeld met torenhoge huren, en wo ningzoekenden lopen te gen enorme wachtlijsten aan. De landelijke huur dersvereniging maakt zich ernstig zorgen over de be schikbaarheid van huurwo ningen in het goedkope segment en het middenseg ment. De verhuurdershef fing moet van tafel en inge zet worden om betaalbare huurwoningen te realise ren." DEN HAAG. Het gezicht op stand je zakelijk, de boodschap som ber. In zijn troonrede hield ko ning Willem-Alexander ons gis teren met onverwacht zwaar ge moed de spiegel voor. Hij en het kabinet zien een klein landje on der de dreiging van massamigra tie, oorlogen en terreur. Juist daarom moeten we waken voor 'verruwing' en onze 'gedeelde waarden' beschermen. Na al dat 'lekken' van jubelen de cijfers aan de vooravond van Prinsjesdag over binnenlands be leid, verlegt koning Wil lem-Alexander de blik nadrukke lijk over de grens. Want daar, achter die Hollandse dijken, daar schuilt het gevaar. Wie tot aan de landsgrenzen kijkt, ziet optimisme. Econo misch gezien heeft de troonrede voor het eerst sinds jaren weer een vrolijke toon. De meeste mensen gaan erop vooruit, de be lastingen kunnen omlaag. Kinde ren mogen er weer op durven ho pen 'dat ze het beter zullen krij gen dan hun ouders', zegt de ko ning. Maar verderop drommen donkere wolken samen. Aan de 'randen van Europa', maar inmid dels ook al dichterbij. Willem- Alexander ziet een vluchtelingen- probleem dat 'geen afwachtende houding duldt'. „Dit vraagt om scherpe keuzes voor beperking van de instroom en een betere verdeling over de lidstaten." De oorzaken van de vluchte lingenstroom baren eveneens zorgen. De 'opkomst van jihadis- tische stromingen in Syrië'. De toegenomen 'instabiliteit in de ring rond Europa' door de Russi sche annexatie van de Krim en het conflict in Oost-Oekraïne. En verder zijn er nog 'brandhaar den' in Mali, Jemen en Afghanis tan. Deze Grote Boze Buitenwe reld raakt niet alleen onze veilig heid, zegt Willem-Alexander, maar zet ook de Nederlandse sa menleving onder druk. „Het is ook een voedingsbodem voor on derling wantrouwen en een ge vaar voor de sociale cohesie in ons land." Het kabinet geeft ons via de koning een opdracht mee: dat we 'normaal en respectvol' met elkaar omgaan. Niet het eigen belang bo ven alles, maar on derlinge solida- UTRECHT. De burgemeesters van de vier grote steden reageren lauw op de Troonrede. „Ik vond hem vlak", zegt burgmeester Eberhard van der Laan (PvdA) van Amsterdam. „Het kabinet heeft nog niet het begin van een oplossing voor het vluchtelin genprobleem." Volgens Jozias van Aartsen (VVD) zal Den Haag zijn aandeel leveren bij de problematiek van de plotselinge vluchtelingentoestroom. Hij be nadrukt het belang van de lange termijn. „We moeten dat goed en duurzaam regelen. Daarom hoop ik dat de medemenselijk heid ook tot volgend jaar reikt." „Het gaat beter met Nederland, nu de grote steden nog", rea geert de Utrechtse burgemees ter Jan van Zanen (WD). „De grens van de kortingen waar de steden de afgelopen jaren mee te maken hebben gehad, is be reikt." Ahmed Aboutaleb, PvdA-burgmeester van Rotter dam: „We moeten als grote ste den onszelf in de aanbieding blij ven doen. En blijven innoveren." 730 reacties WAT WEERl HET ZIJN SEWOON JUIC.HPAKXEN... 'N VOOROORtsEEL NU SPORTBEGROTING HUURDERS Ouderenbond ANBO: „Waar gemiddeld gepensioneerden er 0,2 procent op vooruit gaan, blijkt dat grote groepen gepensioneerden met middeninkomens er op achteruit gaan en dat lagere inkomens met hoge zorglasten buitengewoon kwetsbaar zijn." 104 De zorgpremie stijgt volgens het ministerie van VWS in 2016 met ongeveer 7 euro per maand tot 104 euro. Daarmee is de premie ongeveer even hoog als die van 2011. Angst voor door Tobias den Hartog en Deborah Jongejan illustratie Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2