Singaporees Fandi voor altijd Groninger Gedevalueerde competitie en ontbreken van grote geld funest voor Ajax en Celtic SPORT 27 Ajax speelt morgen tegen de Schotse kampioen Celtic. Een welbekende affiche maar wel op een ander podium. Natuurlijk is een wed strijd tegen Celtic ve le malen mooier dan pakweg FC Chorno- morets of Ludo- gorets. De naam. De historie. Die groene en witte strepen op het shirt. Dat gepassioneerde ge zang op de tribunes, waar ter wereld Celtic ook speelt. Een 'Champions League-waardige' loting, zei Ajax-trai- ner Frank de Boer. Ajax-Celtic. Roem ruchte namen in Europa. Maar uit de speakers van de Am sterdam Arena schalt morgenavond niet de Champions League-hymne, maar het deuntje dat bij de Europa League past en niemand kan meeneu- riën. Liet is de nieuwe realiteit. Ajax werd in de voorronde van de Cham pions League gewipt door Rapid Wien, Celtic verloor van Malmö FF. Nederlagen die de marginale rol van beide clubs in Europa onderstrepen. Parallellen Er zijn meer parallellen. Ploegen met kilo's zilverwerk in het museum. Cel tic won de Europa Cup t in 1967 van Inter Milan, een zege van de Lisbon Lions. Bijna alle spelers van dat team werden geboren binnen vijftien kilo meter van het eigen Celtic Park. Al leen Bobby Lennox kwam ietsje ver derop ter wereld, 45 kilometer van Glasgow. Het startpunt van een suc cesvolle reis door Europa die Celtic in 1970 ook nog in de verloren Euro pa Cup i-finale tegen Feyenoord bracht. Precies zoals Ajax een paar jaar later en in de jaren negentig met veel eigen jongens naam maakte in de grote stadions van Europa. Gevangen in het web van de con currerende competities met bakken meer geld en mogelijkheden, zijn Eu ropese successen nu uitzondering voor Celtic en Ajax. De Schotten te ren op de verloren UEFA Cup-finale in 2003 tegen het FC Porto van José Mourinho. En er was drie jaar terug die overwinning op het grote FC Bar celona op een bevend Celtic Park. Maar dat was 'slechts' een groepswed strijd in de Champions League. Weer precies het podium waar Ajax twee jaar terug, ook tegen Barcelona, voor Tegenwoordig teren Celtic en Ajax op kleine succesjes zoals een incidentele overwinning op Barcelona het laatst een kortstondig en inciden teel succesje vierde. Gemankeerd De oorzaak? Het kwaliteitsverlies in de nationale competities van Schot land en Nederland is vanzelfspre kend een belangrijke. Al is de situatie in Schotland het meest schrijnend. Oud-Celtic-speler Regi Blinker ver woordt het treffend. „Toen ik in 1997 bij Celtic ging spelen, haalden ze Paul Lambert. Die had een jaar eer der nog de Champions League ge wonnen met Borussia Dortmund. Zo'n transfer zou nu ondenkbaar zijn. Dat zegt alles", vindt de oud-Feyenoorder. „Ook clublegende Henke Larsson kwam in die tijd hè." De aantrekkingskracht van de Schotse competitie is in niets meer te vergelijken met tien, vijftien jaar te rug. Zoals dat ook voor onze eigen eredivisie geldt. In Schotland streek toen nog een enclave Nederlandse topvoetballers als De Boertjes, Van Bronckhorst en Numan neer bij Glas gow Rangers. Inmiddels, zonder het na een straf teruggezette Rangers, is de Schotse competitie helemaal on herstelbaar gemankeerd. Niet voor niets lobbyden Celtic en Rangers ja renlang voor een plek in de Engelse Premier League. In een poging verlo ren terrein goed te maken. Ongeveer zoals oud-PSV voorzitter Harry van Raaij de Nederlandse topclubs wilde redden met de BeNeLiga. Die discus sie in Schotland speelt ver op de ach tergrond nog steeds, maar de 'kleine re' clubs in de Engelse Premier Lea gue schoten het plan uit angst voor concurrentie in het verleden keihard af. En dat zal niet snel veranderen. Maar toch. Ondanks alles is de Are na morgenavond goed vol. Suppor tersharten gevuld met hoop, maar misschien vooral met weemoed. Want ja, het blijft wel Ajax-Celtic. 500 WEDSTRIJDEN IN DE ARENA Noem in Groningen bij een willekeurige veerti ger de naam Fandi Ahmad, en je krijgt ge garandeerd een blik van herken ning, gevolgd door een lach. De 'Parel van Maleisië' is nog steeds ongekend populair in het noor den. Niet in de laatste plaats door zijn Europese doelpunt tegen In- ter Milan, dat hem eeuwige roem bezorgde. Morgen maakt FC Gro ningen een rentree op de Europe se velden. In de poulefase van de Europa League speelt de ploeg te gen Olympique Marseille. Ahmad (52) stuurt zijn auto door de drukke straten van Singa pore als de telefoon gaat. Dat ge beurt regelmatig, want Ahmad is een drukbezet man. Hij is nu trai ner van Lions Twelve, de Singapo rese club waarmee hij vorig sei zoen de beker van Maleisië won, maar bovenal is Ahmad in eigen land een grootheid. Nog steeds geldt hij als de beste voetballer uit de geschiedenis van Singapore. Onbetaalbaar Ahmad neemt graag de tijd om over FC Groningen te praten. Hij voetbalde er slechts twee seizoe nen, tussen 1983 en 1985, maar de club liet hem nooit meer los. „Het was een onbetaalbare ervaring", blikt Ahmad terug. „Ik ging als 21-jarige jongen naar Europa en was één van de eerste Aziatische profvoetballers. Een eer, waar ik Groningen dankbaar voor ben." Toch was Groningen niet zijn eerste kennismaking met Neder land. Ruim een jaar eerder was hij op proef bij het Ajax van Johan Cruijff. De Amsterdammers de den hem een driejarig con- tractvoorstel. Ahmad wei gerde. „Ik sprak de taal niet, kende de cultuur niet en had het onge looflijk koud. Mijn ouders waren bezorgd. Ik moest thuiskomen." Ahmad voetbalde een jaar in Indonesië. En opeens was daar Renze de Vries, de toen malige voorzitter van Groningen. Een paar Ajaxscouts hadden hem getipt en hij was speciaal voor mij naar Singapore gevlogen. Ik kon te kenen bij Groningen en besloot, in overleg met mijn ouders, om deze kans wel te pakken." Door blessures miste hij een deel van de voorbereiding. Ahmad speelde ook niet tegen Atlético Madrid, dat door Gronin gen in de eerste ronde van de UEFA Cup werd uitgeschakeld. Pas half oktober maakte hij zijn basisdebuut tegen Go Ahead Eagles, waarin hij gelijk twee keer scoor de. „Tot mijn verbazing mocht ik vier dagen later be ginnen tegen Inter Milan", haalt Ahmad herinneringen op. „Dit was mijn kans om mezelf te laten zien, tegen één van de beste Euro pese elftallen. Ik speelde goed en maakte vlak voor tijd de 2-0. Het was niet het mooiste doelpunt uit mijn carrière, maar een die ik nooit vergeet." Ahmad kon na die memorabele avond in het Ooster- parkstadion niet meer stuk bij de supporters. „Ik was een heel tech nische voetballer. Een ander type speler dan ze destijds bij Gronin gen gewend waren. Misschien was ik wel een beetje uniek", lacht hij. Met sommige ex-ploeggenoten, zoals Pieter Huistra, heeft hij nog contact. „Ik zag Pieter onlangs nog. Hij is nu bondscoach van In donesië." Ahmad volgt FC Gronin gen nog op de voet. „Ik heb twee zoons. Het zou fantastisch zijn als zij op een dag ook het shirt van Groningen dragen." WOENSDAG 16 SEPTEMBER 2015 door Daniël Dwarswaard Beide op tweede plan Ajax speelt morgen voor de 500e keer in de Arena. De eerste goal was van Dejan Savicevic in de openingswed strijd tussen Ajax - AC Milan (0-3). De eerste Ajax-goal in de Arena werd gemaakt door Kiki Musampa. Totaal werden 460 officiële wedstrijden gespeeld. De meeste doelpun ten vielen tijdens het duel van Ajax met NK Maribor (1997, UEFA Cup): 9-1. 9-0 was de grootste overwinning die Ajax boekte in de Arena. Twee keer: tegen Sparta (2001, compe titie) en UDI '19 (1998, KNVB-beker). De grootste thuisne derlaag van Ajax was 0-4. Tegen Vitesse (2014, beker), Real Madrid (2010, Cham pions League) en PSV (2005, competi tie) Luis Suarez heeft het record aantal ge maakte doelpunten in de Arena: 58. door Sander de Vries 24 maart 1971 speelden Celtic en Ajax tegen elkaar in de kwartfinale van de Europa Cup 1. Celtic won in Schotland met 1-0, dat maakte Ajax thuis ruimschoots goed: 3-0. Op de foto stopt Heinz Stuy de Schot Willie Wallace af. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27