900 Sportwagen van Porsche rijdt op stroom net zo snel 13 dagen volpension! H i- A «d i A. O O VOL=VÖDT stipreizen.nl/crrsc (stip NIEUWS 19 - DE BEWONERS 'We konden slecht bij de zeehonden komen. Het zeeijs was te dun' 'Alaska is een plek waar klimaatverandering hard toeslaat' 'We mogen blij zijn als die dijk het tot volgend jaar houdt' en voor de mensen die van die dieren afhankelijk zijn." Alaska is lange tijd een ondergeschoven kindje geweest, weet hij. „Wei nig mensen hadden er belangstel ling voor. Te koud en teveel mug gen in de zomer. Inmiddels staat het Arctisch gebied volop in de schijnwerpers. Dat is goed, voor al voor de Inupiat. Het geeft hen een luidere megafoon." Want ook zonder klimaatpro blemen stapelen sociale proble men zich op in de Inupiat-ge- meenschappen. Er zijn weinig banen. Vooral de jongeren grij pen naar drank en drugs. Wonin gen vervallen. Er is gebrek aan schoon water. Het moderne le ven en traditie komen soms kei hard in botsing met elkaar. Het steekt Monigold. „Ik leer de jagen van mijn grootouders en was daarmee een van de eer ste Eskimovrouwen die het ijs opgingen. Nu geef ik mijn ken nis door aan mijn vier zoons. He laas hebben ze meer belangstel ling voor de spelcomputer", grin nikt Monigold, die een traditio nele tatoeage op haar kin heeft waaruit blijkt dat ze getrouwd is. „Onze eeuwenoude cultuur wordt aan alle kanten bedreigd. We staan op een keerpunt. Een traditie die duizenden jaren be waard is gebleven, dreigt binnen een paar decennia te verdwijnen. Ik verzet mij daar hevig tegen. We zijn geen mensen van vroe ger. Wij bestaan nog steeds." De tijd dat de elektrische auto het sufferdje van de snelweg was, is nu wel voorbij. De Mission E ziet er uit als een Porsche - laag, snel, flitsend - en als we de fabrikant mogen geloven rijdt hij ook als een Porsche. De beloofde acceleratiesnel heid: van o tot ïoo kilometer per uur in 3,5 seconden. Daarmee doet de nieuwe loot aan de Duitse stam niet onder voor de 911 Turbo. Dat is een beroemd Porsche-mo- del - maar wel op benzine. Ook de oplaadsnelheid die de Duitsers beloven is indrukwek kend: binnen een kwartier zit de accu voor 80 procent vol. Opladen vindt plaats op basis van inductie: de auto staat boven een magneti sche plaat. Een stekker is niet meer nodig. De technologie van de Mission E, die in 2018 bij de dealer moet staan, is deels gebaseerd op de hy bride Porsche 919 die in juni de 24 uur van Le Mans won. De innovatiedrang van de Duit se autobouwer heeft alles te ma ken met regels die de Europese Commissie oplegt, stelt Harald Bresser van de RAI Vereniging. „Fabrikanten mogen vanaf 2021 nog maar 95 gram CO2 per kilome ter uitstoten. Dat is een gemiddel de voor het hele wagenpark. Ze moeten dus zuinige auto's in de markt zetten die voor grote groe pen bereikbaar zijn. Daardoor transformeert de elektrische auto langzamerhand van niche naar ge woon." Porsche is niet de enige fabri kant die rondom de beroemde au- tobeurs van Frankfurt een nieuw elektrisch exemplaar presenteer de. Audi (net als Porsche een doch ter van Volkswagen) kwam met de e-Tron Quattro. Zowel de Au di- als de Porsche-variant kan vol gens de fabrikant een afstand van ongeveer 500 kilometer rijden op één volle accu. Nog een overeen komst: beide fabrikanten gaan met hun model de strijd aan met een model van Tesla, de wereldwij de voorloper op het gebied van elektrische auto's. Extra ingekocht! Gegarandeerd vertrekt 13 dogen volpension! Op eigen Stip-schip! j Zoover-beoordeling 8.2! 13 dagen per MS Allegro**** WOENSDAG 16 SEPTEMBER 2015 ^ÉL'gqj Karmen Schaeffer Monigold jager Het schiereiland Kivalina, tus sen Kotzebue en Point Hope, dreigt ook te verdwijnen door de stijgende zeespiegel. foto Andrew Harnik/AP Alex Whiting wetenschapper Pete Lisbourne bewoner van Point Hope De 900 bewoners van Point Hope zijn noodgedwongen landinwaarts gaan wonen. Veel ondergrondse huizen zijn opgeslokt door de zee. door Sander van Mersbergen FRANKFURT. Een elektrische droom auto wordt het al genoemd: de Mission E van Porsche. Hij doet veel wat je ook van een 'normale' Porsche zou verwachten, snel op trekken bijvoorbeeld. De sportauto op stroom is geboren uit strengere Brusselse milieunormen. Last-minute stunt Moezelcruise ONGELOOFLIJKE LAST-MINUTE! Dit is namelijkdé seizoensafsluiting van ons eigen Stip-schip het MS Allegro en... extreem laag geprijsd! Wij bieden deze 13-daagse cruise vol hoogtepunten al aan v.a. slechts 499! Normaal kost deze reis ca. 999, maar u reist nu voor nog geen 39 per dag en dat is ook nog eens inclusief ontbijt, lunch én diner!!! U vaart vanuit Arnhem naar de mooiste plaatsen van de Rijn en MoezeL Zo brengt u een bezoek aan o.a. Diisseldorf, Bern kastel, Andernach, Riidesheim, Cochem, Koblenz en Keulen. Geniet aan boord van dit uitstekend beoordeelde schip (Zoover 8.2) van de diverse faciliteiten zoals een lounge met leeshoek, een zonneterras, een eetzaal met panoramaramen en een bar met live muziek. Laat deze kans niet aan u voorbijgaan, want vertrek is al op 3 oktober en we verwachten zéér veel belangstelling: VOL écht VOL... Wese Dusseldorf Keulen onn A Cochem Zeil» Andernach Koblenz Rüdesheim Vertrek alléén op 3 oktober vanuit Arnhem voordeelhut benedendek 099 nu v.a. 499 hut benedendek nu v.a. 549 hut bovendek nu v.a. 599 Inclusief cruise met ontbijt, lunch en diner aan boord. Exclusief vervoer naar de haven in Arnhem. Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen per hut. Prij zen i-persoonshutten op aanvraag. fh I t RR A reizen «nly Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Of U6l ITIGL Oöö - /O /O ÓOO De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. (ma- f/m vr- 9:00-13:00 uur) De Porsche Missio E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19