Boven de poolcirkel boort Shell in zee naar olie. Inupiat-eskimo's in Alaska leven van de oceaan en vrezen voor hun voedsel. Deze krant zoekt ze op. Deel twee van een drieluik. Eeuwenoude cultuur van Inupiat wordt aan alle kanten bedreigd 18 NIEUWS ANCHORAGE. Met een kreun sleept Karmen Schaeffer Monigold de keihard geworden zeehondenhuid weg op het kiezelstrand van Kotze- bue. Acht baardrobben ving de Inupiat dit jaar, veel minder dan anders. „Het was abnormaal warm. We konden slecht bij de zeehonden komen. Het zee-ijs was te dun." Al generaties gaan lo kale jagers in het voorjaar het zee-ijs op. Een zeehond - of ugruk zoals Inupiat zeggen- levert het broodnodige voedsel om een fami lie de winter door te helpen. Kotzebue is een andere wereld. Het is zo afgelegen dat er nauwe lijks iets in de schappen van de su permarkt ligt. Een zak broodjes kost er omgerekend 8 euro. Er kan net een straalvliegtuig landen. Nog verder naar het noorden lukt alleen met piepkleine propellor- vliegtuigen. Dit is The Last Front ier, zoals de bijnaam van Alaska luidt. De laatste grens. Zo groot als Duitsland, Spanje, Frankrijk en de Benelux samen. Maar met min der inwoners dan Amsterdam. Van boven is pas echt goed te zien hoe leeg Alaska is. Bossen en ber gen met ontelbare gletsjers. En verder richting de poolcirkel toen dra's. Zover het oog reikt. Bij het uitstappen in Kotzebue klapt de kou als een bokshand- schoen in het gezicht. In het noordpoolgebied is het alleen in de dikste jas en met de stevigste wandelschoenen uit te houden. De stad biedt een troosteloze aan blik. Rond de houten huizen staan verroeste olievaten en kapot te sneeuwscooters. Huskies aan kettingen springen luid blaffend op. De snijdende noordenwind houdt de bewoners binnen. Slechts nu en dan scheurt een es kimo verscholen achter een bont kraag voorbij op een quad. Alles zit onder de grijze stof. Stormen steeds heftiger Het papperige zee-ijs is niet het enige wat de 3.200 inwoners kop zorgen bezorgt. Door erosie ver dwijnen hele stukken land in zee. „Toen ik hier opgroeide, stond het huis nog direct aan het strand", zegt Monigold voor de geel ge schilderde woning. „Nu hebben ze een promenade gemaakt. De stormen worden steeds heftiger. Ons dorp dreigt te overstromen." Het noordpoolgebied is een van de delen die het hardst wor den getroffen door de klimaatver andering. Sinds 1950 warmt het twee keer zo snel op als de rest van de wereld. Dat is een pro bleem omdat de noordpool werkt als de airconditioning van de aar de. De ijskappen en witte sneeuw kaatsen het zonlicht terug. Maar als het ijs smelt, verdwijnt het ver koelende effect. En stijgt de zee spiegel. Ook in Point Hope vreet de zee het land op. Het dorp ligt ver bo ven de poolcirkel op een smalle, kilometerslange landtong. De be woners vangen en eten er walvis. Het is een van de meest traditione le Inupiat-gemeenschappen in Alaska. Met twee andere passa giers en compleet volgepakt met vracht scheert de eenmotorige Cessna luid brommend langs klif fen, over verlaten stranden en ri vieren die modder en drijfhout uitspuwen in zee. De wind duwt en trekt aan de kist als de piloot het toestel een uur na vertrek uit Kotzebue aan de grond zet. Obama reisde naar Alaska om aandacht te vragen voor klimaat In juni keurde hij goed dat Shell er ging boren Ijzige regendruppels vliegen te gen de wangen. Het weer verslech tert met de minuut. Bewoner Pete Lisbourne veegt zijn loopneus af en loopt het strand op. Er staan pootafdrukken van een beer. Een dode walrus stinkt een uur in de wind. „Ze leggen hier nu een dijk aan", wijst Lisbourne naar een wiellader die grote hopen zand langs de Tsjoektsjenzee dumpt. „Maar we mogen blij zijn als hij het tot volgend jaar houdt." Eind deze maand beginnen de herfststormen. Als zich dan nog niet genoeg zee-ijs langs de kust heeft gevormd, hebben de golven vrij spel. De bevolking van in Tiki- gaq, zoals de 900 bewoners hun woonplaats noemen, is noodge dwongen landinwaarts gaan wo nen. Veel van de eeuwenoude, on dergrondse huizen van aarde en walvisbeenderen aan de kust zijn opgeslokt door de zee. „Ik ben hier geboren", zegt oud-burge meester Steve Oomittuk als hij bukt en een van de weinig overge bleven exemplaren binnengaat. „Maar het is de vraag hoe lang dit huis nog zal bestaan." President Barack Obama reisde deze maand naar Noord-Alaska om aandacht te vragen voor de kli maatverandering. Nooit eerder kwam een zittende president bo ven de poolcirkel. „Wat in Alaska gebeurt, treft ons allemaal", zei hij. „Het is de hoogste tijd om wakker te worden." Aan het begin van de zomer gaf Obama het Brits-Nederlandse oliebedrijf Shell toestemming om te boren voor de kust van Noord-Alaska. Bij de verbranding van olie komt CO2 vrij en juist dat leidt er toe dat de aarde opwarmt. Terug in Kotzebue ploft Moni gold met een sigaret neer op het zwarte kiezelstrand. „Wij leven van deze zee", zegt ze hoofdschud dend. „Als de jacht wegvalt - of dat nu door door olievervuiling of klimaatverandering is- betekent dat het einde van onze eeuwenou de cultuur. De zee voorziet ons van voedsel, maar is ook spiritueel van belang. Als we een zeehond hebben gedood, gieten we zoet water in zijn mond om zo zijn geest los te laten in de oceaan. Wij Inupiat geloven dat de dieren daar door volgend jaar opnieuw naar ons toe zullen komen." Gesmolten ijskelders Het vlees, dat rijk is aan eiwitten en vitaminen, belandt tegenwoor dig in vriezers. De natuurlijke ijs kelders zijn verloren gegaan. De permanent bevroren bodem komt vanwege de stijgende temperatu ren steeds dieper te zitten. In zijn werkkamer in hartje Kotzebue tovert wetenschapper Alex Whiting tal van tabellen op het beeldscherm: „Het smelten van het ijs, de zeespiegelstijging: Alaska is een plek waar de klimaat verandering hard toeslaat." De Amerikaan probeert zoveel moge lijk inzicht te krijgen in het leven in de Tsjoektsjenzee. Zo weet hij tot op de coördinaat precies waar de baardrobben uithangen. Dank zij zendertjes die op de rug van de dieren zijn geplakt. „Bij discussie over klimaatverandering, plannen voor olieboringen of het instellen van nieuwe scheepvaartroutes zijn politici en bedrijven niet on der de indruk als je ze vertelt dat er dieren in de zee zwemmen. Je moet kunnen laten zien waar pre cies en wat de gevolgen zijn van economische activiteiten en kli maatproblemen. Voor de dieren door Cerben van 't Hof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18