mm JÊÊÊÊm NIEUWS 15 200.000 Hongaren naar Oosten rijk en Joegoslavië vluchtten. In minder dan 3 maanden wa ren ze herplaatst, iedereen ont ving ze met open armen. Maar ja, toen hadden we nog geen Europa. Geen Schengen." Guterres - hij stapt eind dit jaar op - was twee dagen in Brussel om bij iedereen zijn zaak te bepleiten. Verrast door de omvang van de crisis? Die was voorspelbaar, zegt hij, en is deels zelfs door ons uitge lokt. „Veel Syriërs zitten al vijf jaar in het buitenland. Ze zien geen enkele verbetering in de si tuatie thuis, niets wat wijst op een politieke oplossing. Intussen vliegen hun leefomstandigheden achteruit. Ze mogen niet werken, de economie van hun gastland be zwijkt onder hun aanwezigheid. In Libanon bijvoorbeeld is een der de van de bevolking vluchteling. En dan dreigde door bezuinigin gen op het wereldvoedselprogram ma ook nog eens 40 procent min der eten hun kant uit te komen. Geen wonder dat ze het gevoel kregen dat de internationale ge meenschap bezig was hen in de steek te laten." In hun uitzichtloze situatie werden ze een makkelijke prooi voor mensensmokkelaars, stelt Guterres. „Die zaten geramd. In de chaos en verwarring zagen Gisterochtend om 5.00 uur zat de kleine Portugees, VN-commissaris Guterres, ineens rechtop in bed economische migranten hun kans schoon om bij de stroom aan te sluiten. En zo zitten we op de mi grantenstromen die we nu heb ben." Europa, vindt Guterres, heeft daar een belangrijk aandeel in. Hij was zeven jaar premier en dus even lang lid van de Europese raad, maar dit a-solidaire, egoïsti sche Europa kent hij niet terug. „Het is geen verenigd, maar een verdeeld Europa. Een puzzel waar van de stukjes niet meer in elkaar passen." En, vertelde hij gisterochtend het Europarlement, het is een Eu ropa dat door Syriërs af te wijzen IS in de kaart speelt. „Wat ik daar mee bedoelde? Heel simpel dit: als ze in de moslimwereld zien dat Europa zijn waarden van de Ver lichting hooghoudt door deze vluchtelingen warmhartig op te vangen, dan geven we die waar den inhoud. Als men in de mos limwereld ziet dat Europa de Sy riërs afwijst, en er ook nog de in druk onstaat dat we dat doen om dat ze moslim zijn, dan is dat fan tastische propaganda voor IS. Euro pa beleeft een moment van de waarheid, de gebrekkige aanpak van de crisis is slecht voor zijn imago. Want als het deze crisis niet aan kan, is het maar de vraag of het andere crises wel aan kan." „In de Libische woestijn, op slechts 400 kilo meter van de Siciliaanse kust, bevindt zich een wrede groep terroristen", zei paus Fran- ciscus gisteren in een radio-interview. En er is een reële kans, vindt de paus, dat die terro- j risten van Islamitische Staat via de grote vluchtelingenstroom infdtreren in Europa. Het is een vrees die al enkele maanden leeft. Zeker omdat IS er zelf al eens op heeft gehint zijn terroristen naar Europa te sturen om aanslagen te plegen. De leider van de ka tholieke kerk was gisteren dan ook niet de enige die waarschuwde. „Er is een brede coalitie nodig om te voor komen dat IS haar activiteiten uitbreidt naar Rusland en Europa", zei de Russische presi dent Vladimir Poetin op een bijeenkomst van voormalige Sovjet-landen. En de Libane se minister van Onderwijs stelde tijdens een bezoek van de Britse premier Cameron dat 'twee op elke honderd Syrische migranten door IS zijn getraind'. Hij vreest dat de ter reurgroep (jonge) bewoners van Libanese vluchtelingenkampen opleidt tot jihadist en undercover naar Europa stuurt. Analisten zijn tot nu toe minder geneigd groot alarm te slaan over deze route. De Na tionaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid stelde in augustus dat er geen informatie is waaruit blijkt dat er grote aan tallen jihadisten meereizen in de vluchtelin genstroom of dat de asielprocedure wordt ge bruikt om terroristen naar Nederland te krij gen. De Immigratie- en Naturalisatiedienst heeft een speciaal programma ('Arabische Lente') lopen om eventuele oorlogsmisdadi gers en terroristen uit de huidige stroom asielzoekerste te filteren. „Het is de vraag of dat lukt", zegt Joris van Wijk, criminoloog aan de VU in Amster dam. „Waarom zou zo iemand zich melden als asielzoeker, als hij hier eenmaal is?" WOENSDAG 16 SEPTEMBER 2015 i door Cyril Rosman ROME. De paus, pre sident Poetin en de Libanese minister van Onderwijs. Ze waarschuwden gis teren alle drie voor IS-infiltranten die zich onder de stroom vluchtelin gen die naar Euro pa komt, zouden mengen. awi isSa 3Jm stroom vluchtelingen in te dammen, foto EPA in lamlendig Europa'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15