De wijze waarop Hongarije omgaat met de vluchtelingenstroom mist haar effect niet. In grensgebieden is de noodtoestand uitgeroepen. 14 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Voor de afgesloten grensovergang bij het Servische Horgos gingen gisteren laatkomers tijdelijk in hongerstaking. Maandagnacht sloot Hongarije alle illegale grens- passages en laat nu alleen nog mondjesmaat vluchtelingen toe die zich willen laten registreren voor een formele asielaanvraag. Voor de grens bij Horgos wacht ten gisteren een paar honderd vluchtelingen de ontwikkelingen af. Servië was tot nu toe vooral een transitland en zeker geen eindbestemming. In de chaos ho pen ze vooral dat de Hongaren on der Servische druk de deur alsnog openzetten. Die kans is klein. De Hongaarse premier Victor Orban heeft gisteren de noodtoe stand uitgeroepen in twee zuidelij ke provincies met de bedoeling ook het leger in te zetten tegen vluchtelingen, als het Hongaarse parlement daarvoor toestemming geeft. Niet registreren Vluchtelingen uit Syrië en Afgha nistan willen alleen door Honga rije trekken omdat dat de kortste weg is naar Oostenrijk en Duits land maar ze willen zich vooral niet laten registreren in het land van Viktor Orban. Niet alleen van wege de xenofobe en anti-is- lam-stemming in veel Hongaarse steden, maar ook omdat de kans op afwijzing van een asielaan vraag enorm is. Vorig jaar verwerkte Hongarije 43.000 asielaanvragen. Daarvan werden er slechts 260 gehono reerd. Volgens de regels van de EU is de kans op een leven elders in Europa niettemin verkeken na een afwijzing door een van de lidsta ten. Snelrecht Een woordvoerder van de UNH- CR, de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, verklaar de dat meerdere mensen die om asiel vroegen, gisteren middels snelrecht werden geweigerd en meteen teruggestuurd naar Ser vië. Servische bewindslieden rea geerden woedend op de Hongaar se grensafsluiting waartoe 'zonder enig overleg' was overgegaan. Daarbij stuurt Hongarije nu ook iedereen die zich eerder in Servië had laten registreren zonder par don terug naar dat land 'omdat Servië een veilig land is', aldus de Hongaarse premier Orban. Die laatste is ook boos omdat Hongarije - volgens hem - 200 miljoen euro was toegezegd aan hulp voor de opvang van vluchte lingen, maar daarvan zou tot nu toe maar 4 miljoen zijn overge maakt. Gearresteerd Gisteren werden 174 vluchtelin gen gearresteerd omdat ze door het prikkeldraadhek probeerden te komen. Ze riskeren daarvoor 3 jaar cel en zelfs 5 jaar als ze het hek hebben beschadigd. In Kroatië en Slovenië worden voorbereidingen getroffen voor de passage van migranten die Honga rije willen ontlopen. Slovenië - lid van de EU en een zogeheten Schengenland ziet de aantallen al voorzichtig oplopen. Volgens een regeringswoordvoerder kan het land 'enige duizenden' vluchtelin gen opvangen en wordt met spoed gewerkt aan uitbreiding van die capaciteit. Kroatië heeft het aantal grens wachten uitgebreid. Hongarije heeft al aangekondigd dat het na het afblokken van de grens met Servië niet zal aarzelen ook die met Kroatië van prikkeldaad te voorzien om te voorkomen dat de vluchtelingenstroom met een om weg zal binnenkomen. Gisteren werd bekend dat Hon garije ook een hek met scheermes draad gaat oprichten aan de grens met Roemenië. De Hongaarse mi nister van Buitenlandse Zaken Peter Szijjarto zei dat het hek niet langs de hele 450 kilometer lange grens zal lopen, maar langs een stuk van ongeveer 25 kilometer. Tussenstation Opmerkelijk ook is dat de Uirkse autoriteiten gisteren bekend maak ten in het noordwesten van het land 7000 vluchtelingen te heb ben tegengehouden die over land naar Griekenland of Bulgarije wil den - als tussenstation voor de reis naar West-Europa. Volgens de gouverneur van de provincie Edir- ne zijn de vluchtelingen terugge bracht naar de regio's in Turkije waar ze geregistreerd stonden. Ook Oostenrijk gaat vanaf van daag strengere grenscontroles hou den om de vluchtelingenstroom tegen te gaan. Akkoord of niet, Europa moet vandaag nog begin nen met de herplaatsing van vluchtelingen, dat zegt António Guterres (66), hoge commissaris voor de vluchtelin gen van de VN. De opvolger van Ruud Lubbers is zeldzaam teleur gesteld over de lamlendigheid waarmee Europa omspringt met 'zijn' doelgroep. 'Europa, daar kunnen we niet op wachten' Gisterochtend om 5.00 uur zat de kleine Portugees ineens rechtop in bed. Voor zijn ogen ontrolde zich de film van en kele uren eerder. Ministers van 28 Europese landen die al bekvecht end 'zijn' vluchtelingen voor de zoveelste keer aan hun lot overlie ten. „Ik werd wakker in een soort shocktoestand. Dit is toch diep te leurstellend? Ik moest meteen den ken aan de eerste grote vluchtelin- gencrisis na de oorlog, toen Doorgang via Balkanroute vertraagd door Bob van Huët BOEDAPEST. De harde aanpak van vluchtelingen door de Hongaarse autoriteiten en het sluiten van de grenzen heeft de stroom mensen die via de 'Balkanroute' naar Oos tenrijk en Duitsland willen reizen vertraagd. Over lengte van 25 kilometer langs de grens met Roemenië plaatst Hongarije hek met scheermesdraad. 174 vluchtelingen werden gisteren al gearresteerd omdat ze door het prikkeldraad probeerden te komen. Vorig jaar verwerkte Hongarije 43.000 asielaanvragen. Er werden slechts 260 gehonoreerd. Met het plaatsen van kilometers hek langs de grens wil Hongarije de enorme Teleurgesteld António Guterres, hoge commissa ris voor de vluchtelingen van de VN. foto AFP door Frans Boogaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14