Snel, netjes en zonder bloed of gruis Kunstcentrum Willem3 moet de deuren sluiten Rel na 'sorry' van krant voor interview homo's 4 ZEELAND Snelheid en zorgvuldigheid, dat waren de toverwoor den tijdens het NK oesters teken dat gisteren plaats vond bij brasserie De Vluchthaven in Bruinisse. 13 deelnemers stre den daar voor een plek op het we reldkampioenschap dat op 26 sep tember wordt gehouden tijdens het Galway International Oyster Festival in Ierland. Chefkok Joost Deurloo uit Bruinisse ging er met goud vandoor. Hoewel het wereldkampioen schap in Ierland dit jaar al voor de 61e keer plaatsvindt, zijn er in Ne derland pas voor het derde jaar offi ciële voorrondes. „Nederland is een van de grootste oesterleveran ciers van Europa. Als we iets te ver tellen willen hebben op de interna tionale markt, moeten we toch ze ker meedoen aan het WK. Zo krij gen we een kans ons beter te profi leren", vindt Bram Verwijs van het schaal- en scheldierenbedrijf Krijn Verwijs in Yerseke. Sinds 2013 organiseert hij de Nederland se voorrondes samen met chefkok D.P. Arkenbout van De Vluchtha ven in Bruinisse. Wat het NK dit jaar bijzonder maakt, volgens de organisatoren, is dat er twee vrouwen meedoen. Voor iedere deelnemer liggen dertig platte oesters uit de Greve- lingen klaar. Verwijs: „Het is de kunst om de oesters zo snel en zorgvuldig mogelijk open te ma ken. Het is daarnaast belangrijk dat je ze mooi presenteert en dat er geen schelpgruis in de oester te rechtkomt, want dat kost je pun ten. Net als bloed in de oester trou wens, je moet dus uitkijken dat je jezelf niet snijdt." Bas de Koeier uit Yerseke in specteert zijn oestermessen nog even, voordat hij voor de jury ver schijnt. „Dat is mijn ritueeltje voor de wedstrijd. Iedere oestersteker Directeur Onno Bakker van de Cul- tuurwerf, waaronder Willem3 valt, spreekt van 'een kaalslag op het ge bied van de beeldende kunst'. Vlis singen heeft volgens hem in de af gelopen dertig jaar een internatio nale naam opgebouwd met spraak makende exposities, eerst op het Bellamypark, sinds 1999 in de Wil- lenrj. „Buiten de Vleeshal in Mid delburg hou je in Zeeland weinig expositieruimte over", aldus Bak ker. Om aan te geven hoe drastisch de bezuinigingen zijn, zegt de di recteur: „Komend jaar worden we 25 procent gekort, zo'n 150.000 eu ro. Het jaar daarop weer, en het jaar daarop nog eens." De twee parttimers van de Cultuurwerf, die zich met beeldende kunst be zighouden, verliezen hun baan. Voortaan kunnen er alleen nog ten toonstellingen worden gehouden tijdens evenementen als Onder stroom en het Bevrijdingsfestival. Dit jaar zijn er nog twee exposities te zien: 'Sublieme verbeelding van het landschap' van Johnny Beerens en vanaf 8 november 'Wegens suc- 'Buiten de Vleeshal in Middelburg hou je in heel Zeeland weinig expositieruimte meer over' ces verlengd' van Jeroen Jongeleer. De Kunstuitleen Walcheren, die op hetzelfde adres is gevestigd, is op zoek naar een nieuwe locatie. Ook het kantoor van Cultuurwerf zoekt goedkoper onderdak. De burgemeester van Goeree- Overflakkee voelt zich groepen om te verklaren dat het eiland wel degelijk openstaat voor ieder een. „Ik wil niet dat het beeld ontstaat dat bepaalde groepen worden uitgesloten. Wij tolere ren geen discriminatie", laat Jan Pieter Lokker weten. „Natuur lijk, ik ga niet over de inhoud van kranten. Maar hier worden wij als gemeente wel op aange sproken." De reden voor zijn ferme uitla tingen is de commotie die giste ren ontstond na een 'excuses' in het lokale blad Eilan den-Nieuws. Eerder publiceerde het huis-aan-huisblad een inter view met een jong homostel. Het leverde woedende reacties op uit de protestantse achterban, waarna de hoofdredacteur het boetekleed aantrok. Vooral op social media werd schande gesproken van de 't8e-eeuwse denkbeelden'. Op Goeree-Overflakkee zelf zijn ze minder verbaasd. Het diepgelovige Zuid-Hollandse ei land geldt als vast onderdeel van de 'bible belt'. Met 9 van de 29 raadszetels is de SGP veruit de grootste partij. „Het is simpel: als je de Bijbel als norm hanteert, kunnen men sen van hetzelfde geslacht geen relatie aanknopen", zegt domi nee Klaas Jelle Kaptein van de Hersteld Hervormde Gemeente Middelharnis-Sommelsijk, een van de grootste kerken van het ei land. De Christenunie (4 zetels) spreekt evenwel van een 'gemis te kans'. De werkgroep 'Gay op Flakkee' poogde afgelopen jaren homoseksualiteit bespreekbaar te maken. Twitter Kees van der Vlugt @KeesvanderVlugt Kippenvel bij de herinneringen aan deze dag. Had zelf geluk, maar onge veer tien auto's voor mij was het mis Online Top 5 Video heeft wel zoiets", grinnikt hij. Tot twaalf jaar geleden werkte De Koeier in de oesters, het oesterste ken bleef hij daarna doen, gewoon als hobby. „Ik merk wel dat ik steeds fanatieker word, wil laten zien wat ik in huis heb. Als je be zig bent blijven mensen kijken, het is leuk om er een showtje van te maken en het publiek enthou siast te maken. Het is mijn droom om het nog eens tot de wereldkam pioenschappen in Ierland te schop pen." Wat het NK dit jaar bijzonder maakt, volgens de organisatoren, is dat er twee vrouwen meedoen. En dat is een mooi aantal in de door mannen gedomineerde oes terwereld. Manuela de Munk uit Wemeldinge werkt als kok bij de Oesterij in Yerseke en is erg fana tiek. Tijdens de voorronde is zij haar concurrenten te snel af, maar helemaal tevreden is ze niet. „Ik ben niet zo blij met de oesters. Er zat wat slik en zand in de schel pen, ik ben bang dat ik daardoor wat gruis heb achtergelaten." Haar vreugde is dan ook groot als blijkt dat ze toch naar de fi nale mag. door Sharon van Oost Chris van der Poel van Viswinkelonline.nl tijdens het NK oestersteken in Bruinisse. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jan van Damme VLISSINGEN. Expositieruimte Wil- Iem3 in Vlissingen sluit op 31 de cember definitief de deuren. De sluiting is het directe gevolg van de ingrijpende bezuinigingen van de gemeente Vlissingen op de sub sidies voor kunst en cultuur. Onno Bakker, directeur Cultuurwerf door Antti Liukku ROTTERDAM. De buitenwereld rea geert verbijsterd op de excuses van het lokale weekblad Eilanden- Nieuws, nadat het een interview met twee jonge homo's afdrukte. Het diepgelovige deel van Goe- ree-Overflakkee is evenwel be gripvol. De reconstructie die wij maakten van de kettingbot sing die een jaar geleden in dichte mist plaatsvond op de A58 leverde veel reacties op. Niet alleen op onze web site, maar ook via Twitter en Facebook. 1. Als ingedrukte colablikjes - rampdag in de mist op de A58 van uur tot uur 2. Echtpaar geschopt en ge slagen door groep jongeren in Koudekerke 3. Geen asbest brand De Kaasboer in bebouwde kom, mogelijk wel in buitengebied 4. Brand in pand De Kaas boer Biggekerke (video): wei nig asbest 5. Treinverkeer tussen Roosendaal en Bergen op Zoom hervat Leerlingen van basisschool De Golfslag in Domburg wil len veiliger oversteken. Ze vroegen daarom aandacht tij dens een actie van Veilig Ver keer Nederland die gisteren vlakbij de school werd ge houden. De school ligt in een 30-kilometerzone waar vaak te hard wordt gereden. Wethouder Jaap Melse van de gemeente Veere beloof de dat hij maatregelen neemt tegen de hardrijden- de automobilisten. Bekijk de video op www.pzc.nl/video Kijk op www.pzc.nl of 0 ©pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57