In ademnood toch zien te ontspannen 2 HART&ZII Ap Dijksterhuis Iedereen wil gelukkig zijn. Maai* het idee dat het vanzelf komt als je maar meer geld zou hebben, is allang achterhaald. Psycholoog Ap Dijksterhuis schreef er een boek over: 'Op naar geluk, de psychologie van een fijn leven'. De volgende stap? „Lesgeven in geluk." c^doorsanneroosenboom Lekker in balans Ik wil dat geluk een grotere rol speelt in ons onderwijs Minder ademhalen als remedie tegen ziektes, dat klinkt als de omgekeerde wereld. Toch is juist dat de kern van de Buteyko-methode. Ap Dijksterhuis zit ont spannen op de rode bank in zijn woonkamer in Nijmegen. De hoogleraar psychologie aan de Rad boud Universiteit nam een paar jaar geleden een sabbatical. Hij had een succesvol boek geschreven, Het slimme onbewuste, en wilde even geen gericht plan, geen deadlines. Lezen wilde hij, en hij kwam daar bij steeds uit bij boeken over geluk. Want daarover is nogal wat bekend, over hoe we gelukkig kunnen wor den - vanuit de psychologie, de neurowetenschap, de sociologie en de economie. De boeken die erover verschijnen, zijn ofwel heel Ameri kaans en modern ofwel eenzijdig geschreven vanuit de oosterse filo sofie. Dijksterhuis poogt in Op naar geluk de wetenschap, de wes terse en oosterse filosofie te inte greren. „Wat we allemaal het liefst willen. Levensvoldoening in een niet-tijde- lijke, prettige gemoedstoestand. Verwar het niet met genot, dat is tijdelijk. Je kunt genieten van een glas wijn en een zonsondergang, maar dat vervliegt weer." „Deels. Geluk is in elk geval geen ongrijpbare emotie die je overkomt. Volgens wetenschappelijk onder zoek wordt ons geluk voor 40 pro cent bepaald door genen en voor 10 procent door omstandigheden. De andere 50 procent hebben we zelf in de hand. Dat geldt niet voor oor logssituaties of andere grote el lende. Maar over het algemeen klopt het. Hoe we omgaan met emoties, hoe we onze tijd besteden, in hoeverre we bestand zijn tegen verlokkingen; dat heeft allemaal in vloed." „We jagen vaak het verkeerde na. TIPS We gedragen ons alsof geld ons ge lukkig zal maken, maar dat is bijna nooit zo. We weten uit onderzoek dat, vanaf een bepaalde basis, een hoger inkomen mensen niet geluk kiger maakt, en een grotere auto ook niet. Het geldt ook voor kleine beslissingen. Een avond voor de buis hangen maakt mensen niet ge lukkig. Terwijl we aan het eind van een lange dag denken van wel." „Zeker. Socrates en andere oude Grieken zeiden al dat wijsheid ont wikkelen leidt tot een beter leven. Weten watje gelukkig maakt, wat juist niet, voor welke negatieve emoties je het vatbaarst bent en waarom. Begrijpen dat ervaringen gelukkiger maken dan spullen. Dat helpt allemaal." „Precies, je moet jezelf ook weer niet te belangrijk maken. Op een kussen voor de spiegel plaatsnemen en over jezelf nadenken is niet zo nuttig. Het moet geen obsessie wor den. Je kunt beter gelukkig worden door jezelf duwtjes in de juiste richting te geven. Probeer hobby's uit, wat vind je écht leuk? Een ac tieve, zinvolle, sociale hobby maakt veel mensen gelukkig, maar wat precies, daar kun je het beste zelf achter komen. Actieve zelfreflectie helpt." Dan gaat de bel. Een vriendelijke Jehova-getuige wil met Dijksterhuis in gesprek over zijn geloof. Hij wimpelt hem even vriendelijk af. „Soms. Volgens onderzoek helpt het mensen in landen waar levens omstandigheden zwaarder zijn dan hier. Maar dan moeten ze diep ge loven en niet uit sociale druk mee- Rechtop zitten, ont spannen en minder inademen dan je bent gewend. Klinkt eenvoudig, toch? De Russische arts Konstantin Buteyko (1923- 2003) beweert dat een ondiepere ademhaling chronische aan doeningen kan voorkomen of genezen. Dus plof ik na een hectische dag neer op een stoel en ontspan mijn vermoeide lijf in een sessie met ademtherapeut René van den Heuvel. We begin nen een lichte 'ademnood' te creëren. Iets min der inademen dan normaal. Oei, dat is lastig. Het helpt om een neusgat te sluiten of de han den voor de neus te houden. Mijn wordt rustiger. Volgens René krijgt mijn weefsel zo meer zuurstof. Hyperventilatie voert kooldi oxide af, waardoor weefsels te weinig zuurstof opnemen. Hoe dan ook, ik voel me lek ker. I» ESTHER KOOYMANS dinsdag 15 september 2015 GO Gelukkig MET DE JUISTE DUWTJES Eerst maar even: wat is geluk? En, is geluk maakbaar? We weten niet wat ons gelukkig maakt, schrijft u. Om vandaag al gelukkiger te worden: Schrijf elke avond drie dingen op die goed zijn verlopen. Check e-mail (apps, twitter, facebook) maar een paar keer per dag. Kies uit: direct ant woorden, weggooien of bepaal een moment waarop je antwoordt. Geef iets weg. Het mag materieel zijn, of een complimentje. Om dit jaar gelukkiger te worden: g-i Houd in een dag- boekje bij welke negatieve emoties je voelt. Niet iedereen voelt die in dezelfde hevig heid. Van welke heb je last? Als je dit weet, kun je er wat mee doen en ze relativeren. Schrijf ook eens op V bij welke activitei ten je je goed voelt. Wees eerlijk tegen jezelf (als je graag gitaar wil spelen maar je haat oe- 44 fenen, dan is het toch geen goed idee). Actieve hobby's maken mensen gelukkiger dan passieve. Als je meer geld ■■iii hebt dan strikt noodzakelijk is: koop dan ervaringen, geen spullen. En geef ook eens iets van je rijkdom weg aan anderen. Helpt het om van jezelf te weten wat je gelukkig maakt? Maar niet ten onder gaan aan zelf reflectie... Maakt religie gelukkig?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46