Mist op de A58 Kras Kortingsdagen RECONSTRUCTIE 3 In het zakje met spullen, zijn horloge. De glasplaat is kapot. De wijzer staat stil op 8.07 uur precies. welke toestand, welk zieken huis. Maar het is nog erger. Hij is omgekomen bij een groot onge luk op de A58. Pauline begrijpt het niet. Wat deed hij daar? Zo rijdt hij toch nooit naar zijn werk? Ze wil hem zien, maar dat kan niet. Hij ligt nog op het asfalt - een gru welijke gedachte -, het onderzoek is nog volop gaande. In haar hoofd verdringen zich de gedachten: we ten ze het op zijn werk? Wat moet ze tegen de kinderen zeggen, te gen opa en oma? Wat moet er gere geld worden? Is dit het moment om een begrafenisondernemer te bellen? Om r8.30 uur die dag wordt het lichaam van Marco vrijgegeven. Pauline moet hem identificeren in het onderzoekslab van uitvaarton dernemer Monuta in Vlissingen. Ze ziet er erg tegenop en accep teert dankbaar het aanbod van zijn collega's bij de brandweer om dat van haar over te nemen. Bijna twaalf uur nadat ze Marco gedag heeft gekust, die ochtend, staat ze naast het lichaam van haar man in het uitvaartcentrum. Ze heeft nog nooit een overledene ver zorgd. Het is het laatste wat ik nog kan doen voor Marco, denkt ze. Onder het wassen ziet ze hoe ern stig zijn verwondingen zijn. Hij heeft niet geleden, denkt Pauline. Hij moet bijna ogenblikkelijk dood geweest zijn. Als Marco opgebaard wordt, woensdagavond, denkt Pauline te rug aan de ochtend van 16 septem ber. „Tot vanavond", zei hij toen. Wat deed Marco toch op de A58? Marco heeft niet geleden, denkt Pauline. Hij moet bijna ogenblikkelijk dood zijn geweest. Het antwoord op die vraag komt als ze een zak terugkrijgt met spul len van haar overleden man. In zijn mobieltje, dat nog heel is, staat een gemiste afspraak van de fysiotherapeut. Ook in het zakje: zijn horloge. De glasplaat is stuk. Haar adem stokt als ze het tijdstip ziet waarop het uurwerk stilstond: 7 minuten over 8. De secondewij zer precies op de 12. „En toen stond alles stil." Zo worden veel vragen beant woord, in de dagen en maanden na het ongeval. Ze praat met dege nen die hem gevonden hebben, de ambulanceverpleegkundige die zijn helm afzette, de brandweerlie den die erbij waren. Familieagent Jan Labruyère staat 24 uur per dag klaar om steun te bieden en ant woorden te vinden. Maar op som mige vragen is geen antwoord. „Zou je wel op de motor gaan?", spookt het door haar hoofd. Zou het met de auto anders zijn ge gaan? Een van de mensen aan wie Pauline veel heeft gehad, is de am bulanceverpleegkundige. Johan den Haan is degene die Marco vond en zijn helm afdeed. Den Haan en ambulancechauffeur John Geleijnse hebben die fatale dins dag de twijfelachtige eer als 'eerste ambulance' ter plaatse te zijn en daarmee de taak de hulp op te star ten en te coördineren. „Om tien voor acht ging de pieper", herin nert Den Haan zich. Bij hectome- terpaaltje 155.0 is het mis: een ket tingbotsing, twintig tot dertig voertuigen, veel gewonden. Ze vra gen assistentie. De tweede ambu lance die op weg gaat, vraagt di rect om afsluiting van de A58; zo kan de andere rijbaan gebruikt worden voor ambulanceverkeer. Op het puntje van hun stoel rij den ze de snelweg op, turend in de mist. Ondanks hun alertheid komt het nog onverwacht: de schimmen van mensen en auto's die voor hen opdoemen in de mist. De ambulancechauffeur gaat vol in de remmen, zijn blik schiet naar de buitenspiegel op zoek naar een veilige plek. Met een schietge bedje dat er geen achteropkomend verkeer op de ambulance knalt, manoeuvreert Geleijnse naar een veilige plek rechts in de berm. Den Haan stuurt een bericht naar de meldkamer: ze zijn gestrand bij hectometerpaaltje 157.0. Het be richt komt nooit aan bij de inmid dels overbelaste meldkamer. De 112-lijnen staan roodgloeiend... Het is een uur of ze ven op dinsdag ochtend 16 sep tember 2014 en in Middelburg zit Pauline Marteijn met haar man Marco en de kinde ren aan de ontbijttafel. Om kwart voor acht staat de brandweerman op om zijn motorhelm op te doen. Ze kijkt naar buiten: „Zou je wel op de motor gaan?", vraagt ze nog, met het oog op de mist. Een paar minuten nadat hij weg is, vliegt er een ambulance voorbij. 'Marco', flitst het door haar hoofd. Vlak erna gaat zijn pie per. Ze kijkt even: ongeval met be knelling, A58. Pauline is gerustge steld. Daar is hij niet, denkt ze. On derweg naar school, met de kinde ren, horen ze de hele weg door si renes. Er moet wel iets goed mis zijn. Terug thuis overweegt Pauli ne even om het nieuws aan te zet ten, maar ze moet nog een lezing voorbereiden. Gaandeweg ver stomt het geluid van de sirenes. 12.30 uur. Een politieman loopt zoekend langs het huis van Pauli ne. Naast hem een man in een net pak. Ze stoppen voor haar huis en bellen aan. De man in pak - ze her kent hem als een collega van de brandweer - neemt het woord. „Mogen we even binnenkomen? Er is iets ergs gebeurd." Dus toch! Ze wil gelijk weten: waar is hij, in De wereld is Kras SePtember"W korting p.p Korting op alle reizen! ZATERDAG 12 SEPTEMBER 2015 De motor van Marco Marteijn schoot na de aanrijding vele meters door. Zijn lichaam werd twaalf meter verder gevonden, foto HV Zeeland Lees verder vanaf pagina 12 Tot vanavond, zei Marco door Ondine van der Vleuten Het horloge, dat - waarschijnlijk door de klap op het asfalt - stilviel. Kras.nl/kortingsdagen of bel 0900-96977ocPg .•/»V AfëtL Actievoorwaarden zie: kras.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3