'Ziekte kan faillissement bedrijf betekenen' tember S NIEUWS 9 Michaël van Straalen weet het zeker: de loondoorbetaling bij ziekte gaat van tafel. Zonder actievoeren, want dat past het mkb niet. „Wat zal ik zeggen.Er is een ver schil tussen perceptie en werkelijk heid. Om terug te komen op Bies heuvel, het bestuur heeft hem voor de keus gesteld: je behartigt de be langen van het mkb of je gaat voor je eigen belang. Hij koos voor het laatste. Zijn vertrek leverde geen on rust op." „Actievoeren ziet niet in de genen van het mkb. Ik zoek de publiciteit alleen als dat nodig is. Resultaat is het doel, publiciteit slechts een mid del. Toen het lage btw-tarief om hoog dreigde te gaan, heb ik overal verkondigd: dit is een dolkstoot in de rug van ondernemers. Daarna leek het stil, maar achter de scher men was ik druk. En dat die verho ging van de baan is, is voor de volle honderd procent op mijn conto te schrijven." „Het kabinet wilde bezuinigen op voor het mkb belangrijke innovatie regelingen. Dat hebben we weten te keren; er komt nu zelfs geld bij. Ook voor het exportbeleid. En nog iets: het kabinet gaat 50 miljoen euro vrijmaken voor durfkapitaal, zo dat het voor particulieren fiscaal aantrekkelijk wordt om een le ning te verstrekken aan onderne mers. Dit kan 3 tot 4 miljard euro aan investeringen opleveren. U zegt: wat bent u stil, maar we zet ten majeure stappen. Het kabinet luistert prima naar ons." „Loondoorbetaling bij ziekte trekt een zware wissel op bedrij ven. Zij zeggen: op deze manier nemen we liever geen mensen in dienst en huren personeel wel in via het uitzendbureau. Ik kan u zeggen: loondoorbetaling bij twee jaar ziekte gaat op de hel ling." „Nee, ik bedoel dat die twee jaar loondoorbetaling van tafel gaat. Maar het tweede jaar collectiefis niet de weg. Daar ontzie je het mkb uiteindelijk niet mee. Als we het collectief regelen, draagt de werkgever zijn zieke werkne mer na een jaar over aan het UWV. Dat lijkt een verlichting, maar als het UWV er niet in slaagt die werknemer te re-inter- greren - en we weten dat het UWV daar niet goed is - dan be taalt de werkgever alsnog de kos ten van de arbeidsongeschikt heid." „Integendeel. We werken aan een alternatief plan voor het te rugschroeven van de loondoorbe taling naar één jaar, waarbij de werkgever de premielasten voor het eerste halfjaar voor zijn reke ning neemt en de werknemer het tweede deel. „Werkgevers trappen op de rem en ik snap dat wel. Tijdens de cri sis hebben ze ervaren dat zij er al leen voor stonden. Er is een onba lans ontstaan tussen werkgevers en werknemers. Zoals met loon doorbetaling of toename van het aantal verlofdagen. In welke tijd leven we? In 1950 of 2015? Het zijn allemaal mondige mensen, dus ze mogen ook wel wat meer verantwoordelijkheid nemen." „Ik heb dit meegemaakt in mijn eigen bedrijf. Ik wilde dat een oudere medewerker opleidingen en cursussen ging volgen. Hij zei tegen mij: leuk allemaal Michaël, maar ik zit hier alleen voor mijn vakantie en mijn brood. Als je dat niet bevalt, dan gooi je mij er maar uit." „Nee, het was een van mijn beste werknemers. Hij heeft met bla kende gezondheid zijn pensioen gerechtigde leeftijd bereikt. Maar dit is wel iets waar werkgevers ook mee te dealen hebben: men sen die zelf de verantwoordelijk heid niet willen nemen. Dat is een prangend probleem." „Selectie aan de poort vindt plaats ja, en ik vind dat begrijpe lijk. Al zal een ondernemer altijd op de eerste plaats kiezen voor kwaliteit. Want op een zieke werknemer kun je failliet gaan. Het risico is onevenredig groot. Een ondernemer houdt altijd op zijn netvlies dat hij het risico draagt." WOONPLAZA VRIJDAG 11 SEPTEMBER 2015 door Natasja de Groot Uw voorganger Hans Biesheuvel ging met slaande deuren weg. U moest de rust terugbrengen. Dat lijkt gelukt. Het is bijna oorverdovend stil. Toch is het opvallend: uw voorganger Biesheuvel, maar ook Loek Hermans, Jan Kamminga en Hans de Boer zoch ten vaker de publiciteit. We horen en zien u minder. Wat heeft u nog meer bereikt met die achter-de-schermen tactiek? Ook als het gaat om loondoorbeta ling bij ziekte? Minister Asscher zei eerder dat hij de kleine ondernemers tegemoet wil komen door te regelen dat het tweede jaar collectief wordt gedra gen. Is dat die helling? Dus u laat nu de kleinere onderne mers in de kou staan? Het valt me op dat een paar jaar te rug door bedrijven nog volop werd geïnvesteerd in fit en vitaal perso neel, maar na het uitbreken van de crisis ligt die verantwoordelijkheid bij de werknemer. U bent zelf nog eigenaar van een metaalbedrijf. U zegt dat ook zo te gen uw personeel? Heeft u hem eruit gegooid? Er wordt wel gewaarschuwd dat er bij bedrijven steeds meer selectie aan de poort plaatsvindt. Ouderen, mensen die kampen met overge wicht of gevaarlijke hobby's als off piste skiën kunnen het wel schud den... Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 21 58 38 binnenuit.nl 3bij BinnenUit Buitenmeubelen en Buitenverlichting... Dat betekent kortingen van 15 tot 40% op onze showroommodellen. Tuinbanken, tuintafels, parasols, barbecues en loungemeubelen, alles mag straks pronken in uw tuin! Kom snel langs en profiteer bij BinnenUit Buitenmeubelen en Buitenverlichting of kijk op binnenuit.nl 9.000m2 inspiratie >100 woonmerken persoonlijk woonadvies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9